Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kitąmet prasidės T.Narbuto-Saltoniškių gatvių paviršinių nuotekų tinklų rekonstrukcija

Sostinė šiuo metu įgyvendina ambicingą paviršinių nuotekų sistemų tvarkymo projektą, kurio metu bus rekonstruotas T.Narbuto-Saltoniškių gatvių paviršinių nuotekų kolektorius. T.Narbuto gatvė yra svarbi transporto arterija, su centrine miesto dalimi jungianti kelis rajonus, rašoma pranešime.
Požeminiai įrenginiai
Požeminiai įrenginiai / Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Projektuotojai siūlo šalia senojo T.Narbuto g. kolektoriaus pakloti naują 1,5 m skersmens vamzdį, tokiu būdu paviršinių nuotekų pralaidumą padidinant kone keturis kartus. Planuojama, kad naujojo kolektoriaus trasa drieksis apie 1,2 km – nuo T.Narbuto gatvės įdubos iki Upės gatvės. Tai užtikrins, kad beveik 105 ha plote susidarančios paviršinės nuotekos pateks į nuotekų tinklus ir nebetvindys gatvių.

Norint sudaryti kuo mažiau nepatogumų vilniečiams, UAB „Grinda“ inžinierių siūlymu, dalį kolektoriaus tiesimo darbų planuojama atlikti požeminio gręžimo (mikrotuneliavimo) būdu, kuris itin populiarus Europos šalyse.

„Miesto komunikacijų statyba sostinės centre, kur susipina intensyvaus eismo gatvės bei elektros, vandens tiekimo ir dujų, buitinių nuotekų ir komunikacijų tinklai, yra itin sudėtingi, tad intensyviai urbanizuotose miesto zonose požeminis gręžimas yra optimalus sprendimas, leisiantis sumažinti eismo ribojimus, rangos darbų laiką ir kaštus“, – teigė UAB „Grinda“ direktorius Kęstutis Vaicekiūtis.

Gręžimas požeminiu būdu gali būti atliekamas net ir po judriomis gatvėmis, bet kokiomis oro sąlygomis.

„Prieš atliekant požeminio gręžimo darbus, tam tikromis atkarpomis, maždaug kas 200 m, laikinai įrengiamos aptarnavimo šachtos. Speciali įranga po žeme juda užprogramuotu maršrutu, tuo pat metu į išgręžtą tunelį įstumiamas didelio diametro vamzdis. Iškastas gruntas išsiurbiamas į paviršių, nusausinamas ir išvežamas. Tiesą sakant, panaši technologija naudojama ir metro tunelių statybai“, – pasakojo įmonės Paviršinių nuotėkų tinklų plėtros ir projektų skyriaus vadovas Vilius Ankėnas.

Inovatyvių technologijų, darbų organizavimo patirties semtis įmonės inžinieriai vyko į Vokietiją, kur toks požeminio gręžimo būdas naudojamas gana dažnai.

VIDEO: T. Narbuto g. lietaus nuotekynės rekonstrukcija

„Patirties įgyvendinant tokius didelius kompleksiškus inžinerinius projektus Lietuvos įmonės daug neturi, tačiau mes nebijome imtis lyderystės ir perimti geriausią Vokietijos ir Skandinavijos specialistų patirtį. Pasirengimas šio projekto vykdymui rodo aukštą mūsų specialistų profesinę kvalifikaciją“, – sakė K.Vaicekiūtis.

Įgyvendinant paviršinių nuotekų tinklų rekonstrukciją požeminio gręžimo (mikrotuneliavimo) būdu T.Narbuto gatvė nebus uždaryta, o didžiąją pagrindinių darbų dalį numatoma atlikti vasarą, kai jų poveikis miesto gyvenimui yra mažesnis.

1,2 km ilgio T.Narbuto-Saltoniškių paviršinių nuotekų tinklo rekonstrukcijos ir kitus darbus planuojama pradėti jau kitų metų pavasarį, darbų pabaiga numatyta – iki 2020 m. vasaros. Preliminari šių darbų kaina – 3,8 mln. eurų.

Tuo pat metu projektuojami ir Geležinio Vilko gatvės bei Šeškinės komplekso prieigų paviršinių nuotekų kolektorių rekonstravimo, valymo įrenginių ir monitoringo sistemos įrengimo rangos darbai. Juos numatoma pradėti 2020 m. pradžioje, baigti – 2022 m. pavasarį. Požeminio gręžimo metodu čia planuojama tiesti 2 m skersmens kolektorių. Ateityje UAB „Grinda“ vykdys Verkių–Kareivių, Savanorių–Giraitės ir Vilkpėdės gatvių paviršinių nuotėkų kolektorių rekonstrukciją. Jau pradėtas ir šių objektų projektavimas.

Vilniaus miesto savivaldybės nuotr./Poželinis gręžimas
Vilniaus miesto savivaldybės nuotr./Poželinis gręžimas

Šie projektai yra rengiami trimatėje aplinkoje (3D), vadovaujantis BIM (Building Information Modelling) metodologija ir standartais – tai leidžia sutrumpinti projektavimo laiką, sumažina projektavimo klaidų riziką ir vėliau – statinių eksploatacijos kaštus.

T.Narbuto–Saltoniškių ir Geležinio Vilko gatvės bei Šeškinės komplekso prieigų paviršinių nuotekų kolektorių rekonstravimas bei valymo įrenginių ir monitoringo sistemos įrengimas yra regioninės svarbos projekto „Paviršinių nuotėkų sistemų tvarkymas Vilniaus mieste“, finansuojamo ES Sanglaudos fondo, Vilniaus miesto savivaldybės ir UAB „Grinda“ lėšomis, dalis. Projekto vertė yra 26 mln. eurų, jo įgyvendinimą prižiūri Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra. Už šio regioninės svarbos projekto įgyvendinimą atsakinga UAB „Grinda“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai
Reklama
Namuose drėgna, kaupiasi kondensatas ant langų. Kaip apsaugoti savo namus nuo pelėsio?
Reklama
Advento kalendoriai – nuo paprastos tradicijos iki prabangos segmento
Reklama
Kaip išvengti peršalimo komplikacijos – sinusito