„Šeimos medicinos centro“ LOR gydytoja Dalia Bučinskaitė kalbėdama apie kondicionierius rekomendavo juos naudoti minimaliu pajėgumu. Taip pat ji pažymėjo, kad itin atsargūs naudodamiesi tokia įranga turėtų būti lėtinėmis ligomis sergantys žmonės.
„Šiaip žmogus yra bakterijų nešiotojas, todėl jei įjungsite kondicionierių maksimaliu pajėgumu ir peršalsite arba esate iš tų žmonių, kurie apskritai netoleruoja tų kondicionierių, jos suaktyvės“, – komentavo gydytoja. Ji pažymėjo, kad keliaujantys kondicionuojamais lėktuvais žmonės dėl tos pačios priežasties rizikuoja užsikrėsti legionelioze.
Didžiausią pavojų kelia karštis
D.Bučinskaitės teigimu, blogiausia yra tai, kad žmonės dažniausiai sėda į automobilį, kurio salono oras įkaitęs. Anot medikės, kondicionierių vertėtų įjungti prieš įlipant į vidų. Ypatingai tai aktualu žmonėms, sergantiems tokiomis ligomis kaip lėtinė angina ar ryklės uždegimas.
Blogiausia yra tai, kad žmonės dažniausiai sėda į automobilį, kurio salono oras įkaitęs.
„Užsivedęs automobilį žmogus turėtų įjungti kondicionierių ir išlipęs lauk apie 10 minučių palaukti, kad salonas normaliai išsivėdintų. Dažniausiai įsėdame į karštą automobilį ir važiuojame. Kol pradeda veikti kondicionierius ir oras viduje atvėsta praeina geros 5–7 minutės“, – pažymėjo ji.
Temperatūrų skirtumas iš lauko patekus į kondicionieriaus šaldomą erdvę, anot D.Bučinskaitės, Lietuvoje nėra toks didelis kaip labiau į pietus nutolusiuose kraštuose. Tokiose tautiečių pamėgtose šalyse kaip Turkija, kur lauko temperatūra gali siekti 36 Celsijaus laipsnius, o kondicionuojamo autobuso – apie 21, skirtumas jau yra pakankamai didelis, kad grasintų peršalimo ligomis.
Kairės ausies uždegimai
Savitą pavojų sveikatai sukelia ir važiavimas atviru langu. Anot gydytojos, karštuoju metų laiku dažniausi yra „kairiosios ausies uždegimai“, kadangi vairuotojai važiuoja atsidarę savo arba abiejų pusių priekinius langus. Derėtų atidaryti tik vieną langą, pageidautina – toliau nuo vairuotojo.
„Jei atidarai abu langus, tai jau skersvėjis. Turintiems kvėpavimo takų uždegimus, tai jau gali būti negerai. Vieną langą atidaryti galima. Tuomet yra mažiausias pavojus susirgti ausų uždegimu ir kitomis ligomis“, – kalbėjo gydytoja.
Norintiems išvengti gerklės uždegimo D.Bučinskaitė taip pat nepatarė vartoti šaltų skysčių ir gėrimų su ledukais. Saikingiau vertėtų mėgautis ir vaisių sulčių ledais.