„Kartojasi panašus į pernykštį scenarijus. Šiltų orų banga šiemet ir vėl aplanko spalį. Laikantis vasariškai 17–20 laipsnių šilumai apie žiemines padangas galvoti atrodo per anksti, tačiau staigiai atšalus arba sulaukus Kelių eismo taisyklėse nurodytos privalomos žieminių padangų eksploatavimo pradžios – lapkričio 10-osios, servisai „staiga“ apipuolami masiškai“, – sako draudimo bendrovės BTA ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis.
Riba – 7 laipsniai šilumos
Nors šį rudenį jau sulaukėme šalnų, vis dėlto laikosi gana šiltas oras. Tradiciškai šalies vairuotojai nelinkę skubėti keisti padangų, kol deramai neatšąla, nes vyrauja įsitikinimas, kad žieminės padangos be reikalo dėvisi.
Iš kitos pusės, kartais rudenį orai būna tokie permainingi, kad staigiai smukus temperatūrai rizikuojama su vasarinėmis padangomis atsidurti ant sniego ar ledo.
„Ribinė temperatūra yra maždaug 7 laipsniai šilumos. Jei temperatūra žemesnė – reikalingos žieminės padangos, jei aukštesnė, tinka ir vasarinės. Jei sinoptikų prognozės pasiteisins, artimiausias porą savaičių vasarinės padangos bus kaip tik ir netikėto atšalimo scenarijaus tikėtis neverta“, – sako A.Žiukelis.
Jo teigimu, kol objektyvios aplinkybės skubėti neverčia, vairuotojams pats laikas pasitikrinti, ar turimų žieminių padangų protektoriaus gylis yra pakankamas. Pagal Kelių eismo taisykles jis turi siekti bent 3 mm, tačiau nesaugiomis ir nestabiliomis sąlygomis važiuoti skirtas žiemines padangas gamintojai rekomenduoja keisti, kai protektorius nusidėvi apytiksliai iki 5 mm.
Kada automobilį perauti šiemet?
Šilti orai turėtų džiuginti bent porą savaičių, tačiau vairuotojai turėtų nenuvertinti ir Vėlinių faktoriaus. Šiemet Vėlinių savaitgalį bus laisvos net trys dienos, o artimųjų kapai šiuo metu lankomi labai intensyviai.
„Prognozės kol kas labai preliminarios, bet būtent tą savaitgalį oro temperatūra gali nukristi žemiau 7 laipsnių šilumos, naktį – ir dar žemiau. Jeigu planuojate važiuoti tolimesniais atstumais, žinote, kad teks įveikti nuošalesnius, ne taip akylai prižiūrimus kelius ar jų atkarpas, vertėtų pagalvoti apie tai, kad dėl saugumo galima padangas pasikeisti ir anksčiau, nelaukiant lapkričio 10-osios. Per kelias dienas ar savaitę jos tikrai nespės nudilti, o išgelbėti nuo nemalonių situacijų gali“, – pastebi A.Žiukelis.
Vis dėlto, jo teigimu, kol neateina privalomo padangų keitimo terminas, esminis yra temperatūros kriterijus: reikia nuolat stebėti situaciją, domėtis prognozėmis ir vertinti savo vairavimo įpročius. Paprastai šalčiausia būna rytais, todėl jei temperatūra krito, keliuose susiformavo sudėtingos sąlygos, o automobilio padangos vis dar vasarinės, geriau rinktis kitas alternatyvas, pavyzdžiui, taksi arba viešąjį transportą.
„Verta prisiminti, kad atėjus privalomam padangų keitimo terminui net ir prie geriausių norų to gali nepavykti atlikti taip greitai, kaip norisi. Vairuotojai masiškai užplūsta servisus, tenka stovėti eilėse, laukti net kelias dienas ar savaitę. Taip ne tik terminą galima praleisti, bet ir patirti streso, atidėti tolimesnes keliones“, – primena specialistas.