„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Pirmosios plikšalos Lietuvoje: vairuotojai raginami pakoreguoti vairavimo įpročius

Šią savaitę Lietuvą pasiekė pirmoji rudenį minusinė temperatūra. Kai termometro stulpelis krenta žemiau nulio, tai reiškia aiškų įspėjimą vairuotojams – metas būti dar labiau atidesniems bei apskaičiuoti kelionės laiką, kuris gali šiek tiek prailgėti. Žinoma, kad vairuotojai ilgainiui vėl prisitaiko prie pasikeitusių oro bei vairavimo sąlygų, tačiau pirmosios plikšalos keliuose yra itin pavojingos, rašoma pranešime.
Pėsčiųjų žygis
Plikšala / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

„Lietuvos draudimo“ ekspertas pasakoja, kad rudenį kelyje skaudžių nuostolių išties netrūksta. Ypač, kai dienos ilgą laiko tarpą būna tamsios, darganotos, o be lietaus atsiranda ir šalnų.

„Šiemet ruduo mūsų šalyje kaip niekada šiltas, tačiau tai nekeičia fakto, kad žiema ateis. Ypač tai aiškiai juntama, kai matome minusinę temperatūrą ir apšalusius automobilių langus rytais. Orų permainos visuomet turi įtakos, žvelgiant į besikeičiantį orą ir būtent pirmosios plikšalos atneša nemažai sumaišties keliuose“, – kalba „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento vadovas Artūras Juodeikis.

Anot jo, šiek tiek pakeisti vairavimo įpročius ir pasirūpinti tinkama automobilio technine būkle šiuo metu yra būtina, nes eismo įvykiai rudenį atneša nuostolių, kainuojančių nuo kelių šimtų iki keliasdešimt tūkstančių eurų.

Pernai rudens sezonu „Lietuvos draudimas“ išmokėjo daugiau nei 16 milijonų eurų, kelyje patirtiems nuostoliams atlyginti. Taigi, draudimo ekspertas dalinasi esminiais patarimais, ką vairuotojai privalo prisiminti pirmųjų plikšalų metu.

Paruoškite automobilį techniškai

Draudimo ekspertas sako, kad pirmiausia svarbu, jog automobilis būtų tinkamai paruoštas žiemos sezonui.

„Žinoma, būtina atkreipti dėmesį į padangas. Jau po lapkričio 10 negalima važinėti keliuose su vasarinėmis padangomis, tačiau neužtenka jų tik pasikeisti. Svarbu dažniau patikrinti padangų oro slėgį, nes aplinkos temperatūra tam daro įtaką. Atšalus, slėgis padangose gali sumažėti, todėl būtinai atsižvelkite į gamintojo reikalavimus ir pasitikrinkite slėgį dažniau, nei, galbūt, tai darote vasaros laikotarpiu“, – pažymi Artūras Juodeikis.

Anot jo, be tvarkingų padangų svarbus ir geras matomumas, todėl vertinga šiuo metų laiku prisiminti, kada buvo keisti valytuvai ir, jei tai buvo daryta senokai, juos atsinaujinti.

„Dar svarbus ir stiklų valymo skystis – šiuo metu, kai sulaukėme minusinės oro temperatūros, vertėtų įsigyti neužšąlantį stiklų ploviklį, kuris jau skirtas žiemos sezonui. Taip pat įsitikinkite, kad visuomet automobilyje turėtumėte šluotelę, grandiklį, kad galėtumėte leduką ir sniegą lengvai pašalinti. Tai ypač aktualu rytais, kai minusinė temperatūra žadama visomis ateinančiomis naktimis.

Norėčiau pabrėžti ir tai, kad esame atlikę apklausą, kurios metu žmonės teigė, jog ne visada nuvalo automobilio stiklus prieš pajudėdami iš vietos. Tai yra išties didelė klaida, nes tikėtis, kad stiklas atšils ir atitirps jau važiuojant, yra labai pavojinga. Su prastu matomumu bei iki galo nenuvalytais stiklais galima patekti į eismo įvykį net neišvažiavus iš savo namų kiemo.

Verčiau jau skirkite papildomas porą minučių – pašildykite stiklą iš vidaus, kad ledo sluoksnis atitirptų, neskubėkite valyti su valytuvais, nes juos tik galite sugadinti, braukiant per leduką, esantį ant stiklo“, – patarimais dalinasi „Lietuvos draudimo“ ekspertas.

„Galiausiai akumuliatorius taip pat yra ta dalis, kuria būtina pasirūpinti jau dabar. Kai tik atšąla orai, sulaukiame pagalbos prašymų užvesti automobilį. Nors nemokama techninė pagalba priklauso kiekvienam apsidraudusiam privalomuoju civiliniu draudimu, geriau, kad tam nereikėtų gaišti savo laiko. Verčiau jau dabar įsitikinkite, kad jūsų automobilio akumuliatorius dar tinkamas ir tinkamai tarnaus ateinančią žiemą“, – sako A. Juodeikis.

Ekspertas primena, kad nemokama technine pagalba gali pasinaudoti kiekvienas klientas – ji suteikiama po eismo įvykio, kai reikia transportuoti automobilį, kuris nėra tinkamas tęsti kelionę. Dažnai prireikia pakeisti ratą, ištempti užklimpusį automobilį sniege ar purve ir, žinoma, užvesti variklį išsikrovus akumuliatoriui – tai dažniausi pagalbos prašymai žiemos sezonu.

Įvertinkite oro sąlygas

Artūras Juodeikis sako, kad esant plikšalai, svarbu pasirinkti saugų greitį, pasilikti daugiau laiko kelionei.

„Saugus greitis, žinoma, svarbus visais metų laikais, tačiau esant pirmajai plikšalai, jis kritiškai svarbus. Tokiu atveju galima laiku sureaguoti į situacijas, kai gali įvykti eismo įvykis. Pavyzdžiui staigiai stabdant priešais važiuojančiam automobiliui, jūs spėsite laiku sureaguoti ir pradėti stabdyti. Stabdymo kelias rudens ir žiemos sezonu yra ilgesnis nei vasarą, todėl būtina tai įsivertinti ir koreguoti vairavimo įpročius“, – dėmesį atkreipia A. Juodeikis.

Draudimo bendrovės ekspertas išskiria ir pėsčiųjų perėjas, žiedines sankryžas.

„Kai kelias jau ne tik slidus, bet ir bene prasčiausias matomumas dėl lietaus, nuolatinės prietemos ir akinančių žibintų – svarbu atidžiai vairuoti artėjant prie pėsčiųjų perėjos. Gali nutikti ir taip, kad žmogų pamatysite tik visai priartėjus prie perėjos, laiku nespėsite nustabdyti ir nepavyks išvengti skaudaus įvykio, todėl čia atidumas ir pakantumas itin svarbus.

Žiedinės sankryžos – dar viena pavojinga vieta, nes, esant slidžiam keliui, kelis kartus pailgėja stabdymo kelias, automobilis kitaip valdomas manevravimo metu. Ilgainiui vairuotojai pripranta prie sudėtingų eismo sąlygų, tačiau pati pradžia visuomet yra sudėtingiausia, kai vėl reikia prisiminti ir įprasti“, – sako „Lietuvos draudimo“ atstovas.

Kaip sako Artūras Juodeikis, nuo lapkričio antros pusės visuomet svarbu atidžiai vairuoti, neskubėti, prisiminti, kad slidūs ruožai gali būti ir iš pirmo žvilgsnio ne itin slidžiame kelyje. Visuomet slidžiau būna ant tiltų, viadukų, saulės neapšviestų kelių ar priemiesčių keliuose. Užmiestyje būtų gerai laikytis net keturių automobilių atstumo nuo priešais važiuojančios transporto priemonės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų