Europos Sąjungoje per 2022 m. grynųjų elektromobilių skaičius išaugo 58 proc., o per pirmą šių metų pusmetį – 18 proc. Lietuvoje elektromobilių dalis bendrame transporto priemonių parke yra kiek daugiau nei 16 tūkstančių elektromobilių, įskaitant hibridinius automobilius, ir lenkia Italiją, Ispaniją, Latviją, Estiją, Kroatiją, Graikiją ir Balkanų šalis.
Pernai elektromobilių skaičius Lietuvoje didėjo trečdaliu (33 proc.), o per šių metų pirmąjį pusmetį – dar 25 proc. Planuojama, kad Lietuvoje elektra varomų transporto priemonių skaičius 2030 m. sudarys apie 262 tūkst.
„Be abejo, turint tokius ambicingus tikslus, mūsų laukia ir nemažai darbų. Vienas pagrindinių – elektromobilių infrastruktūra. Patogiai kelionei Lietuvoje mums reikia 60 tūkstančių viešų ir privačių įkrovos stotelių, ir jas planuojame turėti 2030 metais“, – sako ministras.
Energetikos ministerija jau parengė finansavimo priemones ir skyrė 46 mln. eurų, kad būtų įrengta 53 tūkst. privačių krovimo stotelių namuose. Pirmuoju etapu skirta parama trims tūkstančiams įkrovos stotelių.
„Lietuvos gyventojai vis dažniau renkasi elektromobilius. Augant jų skaičiui, svarbu nuosekliai ir neatidėliojant jau dabar plėsti įkrovimo infrastruktūros tinklą. Įvairių šalių patirtis rodo, kad gyventojai renkasi patogiausią ir naudingiausią sprendimą – elektromobilį įsikrauti privačioje stotelėje namuose arba darbovietėje.
Todėl šioms investicijoms skiriama valstybė parama yra itin aktuali. Lietuvos energetikos agentūra vakar paskelbė naują kvietimą gyventojams teikti paraiškas dalies išlaidų kompensavimui gauti, įsirengiant elektromobilių privačias įkrovimo prieigas. O jau šiandien gauname gyventojų paraiškas. Tai patvirtina, kad valstybės parama reikalinga, laukta ir padeda priartinti elektromobilumo erą Lietuvoje“, – sako Lietuvos energetikos agentūros l. e. p. direktorė Agnė Bagočiutė.
Pagal atnaujintą priemonę paraiškas gali teikti platesnis gyventojų ratas – ne tik tie, kurie nuosavybės teise valdo nekilnojamo turto objektą ir jame planuoja įsirengti stotelę, bet ir tie, kas nuomojasi ar panaudos pagrindais valdo nekilnojamo turto objektą. Taip pat gyventojai, vykdantys veiklą žemės ūkio sektoriuje, pavyzdžiui, bitininkai, kurie anksčiau tokios galimybės neturėjo, ir apšvietimo tinkų valdytojai, įrengdami stoteles aplinkiniams daugiabučio namo gyventojams apšvietimo stulpuose.
Naujame kvietime gyventojai galės pasirinkti labiausiai jų poreikius atitinkančias įkrovimo stoteles, iki 11 arba 22 kW, su dinaminiu galios valdymu, ar be jo, įvertins savo vidinio tinklo įvado galią.