Planuojant pirkti automobilį yra svarbu ne tik teisingai užpildyti pirkimo–pardavimo sutartį, kurios rekomenduojamą atnaujintą šabloną rasite ČIA, tačiau prieš tai atlikti „namų darbus“, kad išvengtumėte nesusipratimų. Taip bus apsaugoti abiejų šalių interesai bei ženkliai sumažės tikimybė pirkėjui įsigyti nepatikimą transporto priemonę.
„Pastebime, kad įsigyjant automobilį klientams kyla situacijų, kai netinkamai atliekamos tiek pirkėjo, tiek ir pardavėjo pareigos. Atsižvelgdami į tai, dalinamės pagrindiniais patarimais, kurie tikrai pravers įsigyjant automobilį. Taip pat patariame naudotis „Regitros“ atnaujinta pirkimo–pardavimo sutarties forma, kurioje yra numatyta galimybė kartu su automobiliu pirkėjui perleisti privalomąjį civilinės atsakomybės draudimą“, – sako Renata Šostakienė, Transporto priemonių registracijos paslaugų skyriaus vadovė.
Svarbu dar iki sutarties pasirašymo
Jei planuojate įsigyti Lietuvoje jau registruotą automobilį, viešai prieinamoje paieškoje galite pasitikrinti, ar jis neturi apribojimų, pavyzdžiui, ar nėra areštuotas, įkeistas. Tam reikės įvesti automobilio identifikavimo numerį (VIN) ir (arba) numerio ženklų bei registracijos dokumento numerį. Taip pat įsitikinkite, kad perkamas automobilis turi savininko deklaravimo kodą (SDK). Ar jis yra galiojantis ir tikrai priklauso asmeniui, iš kurio perkate automobilį, galite pasitikrinti ČIA. Šį kodą taip pat nurodykite ir pirkimo–pardavimo sutartyje.
Pirmas žingsnis: sutarties pasirašymas
Patartina naudotis „Regitros“ parengtu atnaujintu sutarties šablonu. Pildydami sutartį visada įsitikinkite, kad sutartį sudarote su tikruoju asmeniu, todėl rekomenduojame paprašyti pardavėjo parodyti jo asmens dokumentą. Taip pat sutartyje būtinai nurodykite tikrą automobilio kainą, ridą, defektus, taip pat pažymėkite, ar pirkėjui (įgijėjui) bus perduoti civilinės atsakomybės draudimo dokumentai. Turint teisingai užpildytus dokumentus ateityje išvengsite nesusipratimų, o kilus ginčui, tai taps svarbiu ir teisėtu įrodymu.
Pasirašius transporto priemonės pirkimo-pardavimo sutartį, vėliau procesas susideda iš likusių dviejų etapų – transporto priemonės perleidimo/įgijimo (nuosavybės perleidimo) ir registravimo savo vardu.
Antras žingsnis: savininko pasikeitimo deklaravimas
Pasirašius pirkimo–pardavimo sutartį, svarbu deklaruoti transporto priemonės savininko pasikeitimą. Pranešti apie pasikeitusį transporto priemonės savininką privalo abi šalys: pirkėjas – tam, jog gautų naują SDK, nes be šio kodo neturės galimybės transporto priemonės įregistruoti savo vardu, pardavėjui tai svarbu dėl to, jog nebebūtų siejamas su jam nebepriklausančia transporto priemone.
Taupydami savo brangų laiką, nuosavybės deklaravimą lengvai, greitai ir nemokamai atliksite internetu, prisijungus prie www.eregitra.lt, pirmiausia pirkėjui deklaravus įgijimą, o pardavėjui patvirtinus perleidimą.
Pasak R. Šostakienės, rekomenduojama pirkėjui pilnai atsiskaityti su pardavėju, o pirkėjui transporto priemonės raktelius atiduoti tik tuomet, kai pirkėjas pateiks įgijimo deklaraciją, o pardavėjas ją patvirtins. Tik atlikus šiuos veiksmus, pirkėjas automobilį gali registruoti savo vardu.
Trečias žingsnis: transporto priemonės registravimas savo vardu
Pirkėjas automobilį registruoti savo vardu privalo per 10 dienų. Tai galima padaryti tiek internetu, tiek ir atvykus į „Regitros“ padalinį.
1. Prisijungus prie www.eregitra.lt, reikia pasirinkti paslaugą „Registruoti transporto priemonę“. Užsakius šią paslaugą internetu, transporto priemonės registracijos liudijimas ir numerio ženklai (jei juos keičiate) bus pristatyti į paštomatą arba į jūsų namus. Atkreipiame dėmesį, kad internetu pirkėjas gali registruoti tik tą transporto priemonę, kuri jau anksčiau buvo registruota Lietuvoje ir jai nėra reikalinga tapatumo nustatymo procedūra.
2. Atvykus registruoti automobilį į „Regitros“ padalinį, registracijos liudijimą ir numerio ženklus (jei juos keičiate) galėsite atsiimti iš karto.
Svarbu paminėti, jog transporto priemonės registracija tampa aktyvi, kai yra atsiimamas registracijos liudijimas ir numerio ženklai (jei juos keičiate). Daugiau naudingų patarimų perkantiems transporto priemones galima rasti Regitros interneto svetainėje.