Tačiau „eActros“ jau atliko pirmąjį realaus kelio demonstracinį važiavimą velkant krovinį Vokietijoje, o praeitą savaitgalį Lietuvoje pasitikome į europietišką 13 tūkst. km kelionę išsiruošusius vilkikus.
Krovininių automobilių įmonė, demonstruodama pasirengimą dirbti realiomis sąlygomis, išleido du prieš serijinius prototipus į kelionę per 23 Europos šalis. Kelionė prasidėjo Vokietijoje, Frankfurte prie Maino, vėliau buvo aplankytos Danija, Švedija, Norvegija, Suomija, Estija, Latvija ir Lietuva. Tolimesnis maršrutas vingiuos per Lenkiją, Čekiją, Slovakiją, Kroatiją, Slovėniją, Italiją, Monaką, Prancūziją, Ispaniją, Gibraltarą, Portugaliją, Belgiją, Olandiją ir Liuksemburgą, finišuojant ten pat, kur pradėta: Vokietijoje. Kiekvienas sunkvežimis, tempdamas 40 tonų svorį, savo eiga įveiks daugiau nei 13 tūkst. kilometrų. Šį savaitgalį įsikrauti savo talpių baterijų sunkvežimiai sustojo Lietuvoje (Garliavoje, Kauno r.), taip užbaigdami šiaurės Europos išbandymus.
13 tūkst. km turas per Europą
Jei specializuoto žurnalo „Trucker“ testas įtikino, jog šis dviejų sinchroninių elektros motorų varomas ir 600 kW akumuliatorių energijos palaikomas sunkvežimis be papildomo krovimo gali dirbti visą dieną, dabar „Mercedes-Benz“ žengė dar vieną žingsnį, siekdami parodyti visam pasauliui, jog elektra varomas sunkvežimis gali būti patikimu transportu dirbant visoje Europoje.
Specialiai elektrinei pavarai sukurtas „eActros 600“ stengiasi įrodyti, kad juo galima pasitikėti tiek Alpių kalnuose, tiek karštoje pietų Ispanijoje, tiek drėgname pajūrio regione, tiek atšiaurioje Suomijos šiaurėje. Siekiant užsitikrinti patikimus testavimo rezultatus vairuotojams tenka krauti savo sunkvežimius tik viešose krovimo stotelėse ir stengtis optimaliai išnaudoti 500 km, kuriuos vienu įkrovimu gali nuvažiuoti „Mercedes-Benz“. Šiame ištvermės teste jam teks tenkintis maksimalia 400 kW kraunamąja galia, laisvai prieinama ir kitiems elektromobilių vairuotojams. Rezultatais kompanija žada pasidalinti su visais susidomėjusiais klientais.
Birželio 11 d. Frankfrute startavęs turas – tai ir pirmieji susitikimai su potencialiais klientais. „eActros 600“ serijinė prekyba prasidės vos po kelių mėnesių po turo pabaigos, o užsakymų portfelyje jau daugiau nei 1000 paraiškų ir dar daugiau įsigijimo užklausų. Dar vienas tikslas, kurio siekia šis visą Europą apimantis renginys – tai aktyvaus dialogo su politikais, kurių pritarimo reikia vystant didelio galingumo įkrovimo stotelių tinklą, be kurio šio ekologiško transporto plėtra vyks daug lėčiau nei galėtų, todėl tikima, jog šis praktiškas ir akivaizdus komercinio transporto perspektyvų demonstravimas suteiks reikiamą postūmį būtinos infrastruktūros kūrimui.
„eActros 600“
Šis sunkvežimis – ne elektrai pritaikytas iškastiniu kuru varomas sunkvežimis, jis buvo kuriamas nuo nulio, iškart mąstant apie elektros variklio trauką. Nors apie 60 proc. „Mercedes-Benz“ klientų maršrutai trumpesni nei žadami 500 km, tačiau sunkvežimis gali būti įkraunamas 400 kW srove, o testuose jis atlaikė ir 1 mW įkrovimą. Šie ypač greitai įkraunami akumuliatoriai jau gali būti montuojami į užsakomus „eActros 600“ modelius, tačiau tokius galingus įkroviklius kol kas galima rasti tik logistikos bazėse. Toks įkroviklis gali įkrauti sunkvežimį nuo 20 iki 80 proc. per 30 minučių, šiuo metu Europoje vyksta jo standartizacija. Jei būtų kraunama CCS standarto įkrovikliu, toks pat procesas užtruktų apie 60 minučių.
Sunkvežimio energijos šaltinis – trys vandeniu aušinami ličio geležies fosfato akumuliatoriai, kurių bendra talpa 621 kW. Ant priekinės ir užpakalinės ašių esantys du trijų fazių po 200 kW galios turintys varikliai gali pasiekti net 854 AG piko galią. Minimalų sunkaus (11,6 tonos) sunkvežimio stabdymo kelią užtikrina elektrohidrauliniai stabdžiai.
Ašinė „Mercedes-Benz Trucks“ koncepcija – tai holistinis požiūris į technologiją, konsultavimą ir krovimo stotelių infrastruktūrą, todėl būsimieji „eActros 600“ savininkai ir vairuotojai gali būti ramūs. Kai tik „Mercedes-Benz eActros 600“ atsidurs kelyje, jam bus taikomi tie patys aukšti „Mercedes-Benz“ standartai kaip ir lengviesiems automobiliams.
Dėl griežto važiavimo grafiko ir sudėtingos logistikos, visuomenė nebuvo pakviesta susipažinti su bene pirmu tvariu ilgųjų distancijų komerciniu transportu, tačiau susidomėję šia technologiškai pažangia transporto priemone gali kreiptis į bet kurią „Veho Lietuva“ atstovybę, kur jiems bus suteikta daugiau informacijos.