Saugumo testavimas: ar gali nauji automobiliai išgelbėti nuo avarijos?

„Lietuvos metų automobilio 2020“ rinkimai įgauna pagreitį. Visi automobiliai persikėlė į Druskininkus, nuo trečiadienio bandymams renkasi visi komisijos nariai, ekspertai. Tačiau daugiausia tyrimų atliekantys ekspertai iš Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) didžiąją dalį savo darbo jau atliko: antradienį jie nuo pat aušros iki sutemų greitėjo, stabdė ir imitavo avarines situacijas uždarame kelyje šalia Grūto, kad objektyvai išmatuotų automobilių savybes, rašoma pranešime žiniasklaidai.
„Lietuvos metų automobilio“ komisijos nariai vertino automobilių savybes
„Lietuvos metų automobilio“ komisijos nariai vertino automobilių savybes / Vytauto Pilkausko nuotr.

Ar gali nauji automobiliai išgelbėti nuo avarijos?

„Lietuvos metų automobilio“ rinkimų išskirtinumas – tai ekspertų pagalba komisijos nariams vertinant automobilių savybes. Jau ne pirmus metus VGTU mokslininkai specialia įranga vertina automobilių greitėjimo ir stabdymo ypatybes, jų autonominio avarinio stabdymo sistemas. Šiemet – netgi tai, kaip tolygiai ir stipriai automobiliuose šyla sėdynės ir vairaračiai.

Specialiai bandymams antradienį buvo užtvertas kelias nuo Grūto iki Viečiūnų, kur čia visą dieną mokslininkai kartu su komisijos nariais bandė automobilių dinamines ypatybes ir autonomines avarinio stabdymo sistemas. Pastarosios buvo bandomos pagal „Euro NCAP“ standartus: 30 km/val. greičiu važiuojantis automobilis privalėjo pats sustoti prieš kelyje esančią kliūtį. Toli gražu ne visi modeliai įveikė šią gan paprastą užduotį.

„Visus bandytus automobilius išskirčiau į tris kategorijas. Pirmoji – tai tie automobiliai, kurių autonominio ekstremalaus stabdymo sistemos veikia puikiai ir jie sustoja. Antrajai priklauso tie automobiliai, kurie absoliučiai nereaguoja į kliūtį kelyje, nors sistemą turi. Apsižiūrėjome nustatymuose, kad visuose bandomuose modeliuose sistema būtų įjungta, tačiau jie neatpažino kliūties. Trečioji kategorija – tai tie, kurie pamatė kliūtį, perspėjo apie ją, netgi pradėjo stabdyti, bet paskutinę sekundę, tikriausiai, pamatę, kad vairuotojas nereaguoja, atleisdavo stabdžius ir rėždavosi į kliūtį. Tokių avarijų į automobilio galo formos polistirolo gabalą padariau gal beveik 10“, – įspūdžius pasakojo bandymų metu automobilius vairavęs „Lietuvos metų automobilio 2020“ rinkimų komisijos narys Egidijus Babelis.

Žurnalistas išskyrė „Audi“ A1 ir Q3 „Sportback“ modelius, kurie viską atliko pavyzdingai, taip pat ir „Range Rover Evoque“, kuris sustojo rekordišku 2,3 metro atstumu nuo kliūties. Jį ir VGTU mokslininkus taip pat nustebino ir „Toyota Camry“, kuris apie kliūtį įspėjo itin anksti, anksti pradėjo stabdyti ir sustojo švelniai, ramiai, nekirsdamas per stabdžius ir palikdamas saugų atstumą iki priekyje esančios kliūties. VGTU mokslininkai matavo laiką, kaip anksti sistema perspėja apie priekyje esančią kliūtį, kaip anksti pradeda stabdyti, kaip stipriai stabdo ir kokiu atstumu mašina sustoja nuo kliūties. Visų bandytų automobilių rezultatus „Lietuvos žurnalistų autoklubas“ pateiks jau po rinkimų, kurių finalas – lapkričio 29 dieną.

Stabdo efektyviai, bet skirtingai

Kitoje, tiesiausioje, kelio atkarpoje kitas „Lietuvos metų automobilio 2020“ rinkimų komisijos narys Renaldas Gabartas kartu su VGTU mokslininkais bandė automobilių dinamines savybes – tiek pagreitį, tiek stabdymą. Už geriausias stabdymo savybes bei kitas inovacijas saugumo srityje „Lietuvos metų automobilio 2020“ partneris automatinių degalinių tinklas „Neste“ skiria nominaciją – „Saugiausias automobilis 2020“.

„Neste“, būdama didžiausia pasaulyje dyzelino iš atsinaujinančių šaltinių ir aukštos kokybės naftos produktų gamintoja, ne tik nuolat investuoja į savo gamyklų, darbuotojų saugą, tobulina saugumo kultūrą korporacijos viduje, bet saugiai elgtis skatina ir savo partnerius bei klientus, o ypač vairuotojus. „Kiekvienam sėdančiam prie vairo svarbu ne tik laikytis saugaus greičio kelyje, vairuoti užsisegus saugos diržus, visą dėmesį skirti vairavimui, bet ir reguliariai įvertinti automobilio techninę būklę bei, žinoma, nuolat tobulinti savo vairavimo įgūdžius. Negalime galvoti, kad saugumas priklauso nuo kieno nors kito kažkur kitur daromų veiksmų. Norint sukurti stiprią saugumo kultūrą, reikia kiekvieno iš mūsų įsipareigojimo ir įsitraukimo“, – teigia UAB „Neste Lietuva“ generalinis direktorius Ringaudas Steikūnas.

Vytauto Pilkausko nuotr./„Lietuvos metų automobilio“ komisijos nariai vertino automobilių savybes
Vytauto Pilkausko nuotr./„Lietuvos metų automobilio“ komisijos nariai vertino automobilių savybes

VGTU atstovai automobilių dinamiką matavo itin tiksliomis GPS priemonėmis, o stabdymą vertino jo lėtėjimo pagreičiu metrais per sekundę kvadratu kirtus per stabdį nuo 100 km/val. Blogai stabdančių automobilių šiais laikais nebėra, tačiau galutiniai rezultatai vis tik skyrėsi.

„Akivaizdu, kad pats stabdymo efektyvumas nepriklausomai nuo automobilio dydžio ir svorio yra pakankamai artimas. Daugelio automobilių stabdymo lėtėjimo pagreitis siekė tarp 8,5 iki 9,5 metrų per sekundę kvadratu. O tai reiškia, kad tokiu stabdymu pakimbi ant diržo, tavo žandai nutįsta iki vairaračio ir pusryčių turinys pakyla į viršų“, – pasakojo Renaldas Gabartas.

Stabdyme svarbu ne tik stabdžiai

Visi „Lietuvos metų automobilio 2020“ rinkimuose dalyvaujantys automobiliai yra „apauti“ vienodomis „Continental“ žieminėmis padangomis, tad jų stabdymo savybės yra maksimaliai lygios. Kita vertus, stabdymo efektyvumas nėra vienintelis kriterijus šiuose bandymuose. Svarbu ir stabdymo pojūtis ir netgi saugos diržų įtempimas.

Vytauto Pilkausko nuotr./„Lietuvos metų automobilio“ komisijos nariai vertino automobilių savybes
Vytauto Pilkausko nuotr./„Lietuvos metų automobilio“ komisijos nariai vertino automobilių savybes

„Džiugu, kad šiemet nebuvo nė vieno automobilio, kurio diržų įtempimo sistemos neveiktų. Kai prieš porą metų pradėjome daryti šiuos testus, buvo tokių mašinų, kuriomis rimtai užstabdę vos per langą neiškritome, nors segėjome saugos diržus. O dabar visos mašinos su tuo susidorojo gerai. Nustebino „Volvo S60“, kurio diržai prie sėdynės pritraukė taip, kad kvapą tik po kelių sekundžių atleido“, – toliau bandymų subtilybes pasakojo R.Gabartas.

Komisijos narys sako, kad juos kartu su VGTU specialistu nustebino du rėminės konstrukcijos visureigiai. Tai „Ford Ranger Raptor“ ir „Jeep Wrangler“. Nors tai sunkūs, minkšti automobiliai, skirti bekelei, apauti ant asfalto ne itin kibiomis purvui skirtomis padangomis, sukniubę ant nosies jie vis vien stodavo gerai ir saugiai.

Visi bandymų rezultatai bus paskelbti po „Lietuvos metų automobilio 2020“ rinkimų finalinio vakaro lapkričio 29 dieną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų