Silpna dehidratacija prie vairo pavojinga tiek pat, kiek lengvas girtumas

Vairuotojai, kurie vairuoja išgėrę nepakankamai vandens, padaro dvigubai daugiau klaidų prie vairo negu tie, kurie vairuoja pakankamai atsigaivinę, tyrimo išvadas skelbia portalas telegraph.co.uk
Vasaros karštis
Vasaros karštis / 123rf.com nuotr.

Atsigėrus vos kelis gurkšnius vandens per pora valandų vairavimo, vairuotojai padaro tiek pat klaidų kiek tie, kurių alkoholio koncentracija kraujyje yra apie 0,1 – 0,15 promilių.

Tyrimui vadovavęs Lafboro universiteto profesorius Ronas Maughanas teigia: „Mes visi smerkiame vairuotojus, kurie vairuoja gėrę alkoholinių gėrimų. Tačiau pamirštame ir kitus aplinkos veiksnius, dėl kurių prastėja mūsų fiziologinė būsena vairavimo metu. Tarp jų ir pakankamas vandens gėrimas vairuojant“.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Saugos diržas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Saugos diržas

„Nėra jokių abėjonių, kad alkoholiniai gėrimai ir narkotinės ar psichotropinės medžiagos neigiamai veikia mūsų veiksmus prie vairo, tačiau mes atradome ir tai, kad nepakankamai atsigaivinęs žmogus daro tas pačias klaidas, kurias daro įkaušęs vairuotojas“, – priduria profesorius.

Atsigėrus vos kelis gurkšnius vandens per pora valandų vairavimo, vairuotojai padaro tiek pat klaidų prie vairo, kiek tie, kurių alkoholio koncentracija kraujyje apie 0,1 – 0,15 promilių.

Atliktame tyrime dalyvavo savanoriai vyrai, kurie per dviejų dienų laikotarpį vairavimo simuliatoriaus pagalba išbandė save prie vairo išgėrę daug, mažai ar visai negėrę vandens.

Tyrimo metu, savanoriams tekdavo po dvi valandas monotoniško vairavimo. Jų buvo paprašyta atlikti lenkimo manevrus, stovėti automobilių spūstyje, manevruoti automobiliu staigais posūkiais.

Vieną eksperimento dieną, vairuotojams buvo duodama išgerti 200 ml, o kitą 25 ml vandens. Stebėtos ir žymėtos įprastos klaidos, daromos vairuojant: per vėlai stabdoma transporto priemonė, važiavimas ant eismo juostos ir panašios.

Rezultatai buvo akivaizdūs: dieną, kai vairuotojai buvo išgėrę 200 ml vandens, padaryta 47 pažeidimai, o kai vairuotojams buvo duota vos 25 ml vandens, užfiksuoti 101 eismo pažeidimas.

Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Vairuotojas
Luko Balandžio/15min.lt nuotr./Vairuotojas

„Šio eksperimento rezultatai rodo, kad esant silpnai dehidratacijai vairuotojų dėmesys stipriai sumenksta. Nesunku numanyti, kad po ilgos darbo dienos, trunkančios ištisas valandas ir negeriant vandens, klaidų skaičius vairuojant būtų dar didesnis“, – dėstė profesorius.

Tyrimo išvadose teigiama, kad negerdami vandens vairuotojai tampa irzlūs, sunkiai susikaupia, sutrinka jų trumpalaikė atmintis, gali atsirasti galvos skausmas ir bendras kūno nuovargis.

Tyrėjai taip pat pridūrė, kad nepakankamas skysčių vartojimas važiuojant ypač karštą dieną, gali turėti ypač skaudžių pasėkmių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis