Kad skundų dėl sniegu užverstų daugiabučių stovėjimo aikštelių tikrai sulaukiama, pripažįsta ir Vilniaus miesto savivaldybės Miesto tvarkymo ir aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas Gintautas Runovičius, ir pastatų priežiūra užsiimančios įmonės „Mano Būstas“ atstovas Paulius Ugianskis. Tačiau pašnekovai atkreipia dėmesį, kad ne visuomet skundai keliauja reikiamu adresu.
„Savivaldybė yra atsakinga už tuos daugiabučių kiemus, kuriuose nėra suformuoti sklypai ir jų neprižiūri priskirti namų administratoriai. Kiemų stovėjimų aikštelių ir įvažiavimų valymą vykdo teritorijų tvarkytojai UAB „Mano aplinka“, UAB „Stebulė“, UAB VSA, pagal savivaldybės užsakymą“, – LRT.lt paaiškina G.Runovičius.
Jis priduria, kad savivaldybė yra atsakinga už bendro naudojimo teritorijų priežiūrą. Tai yra šaligatviai prie gatvių ir daugiabučių kiemuose (kur nėra suformuoti sklypai), parkai, skverai ir kitos viešosios erdvės.
Tuo metu įmonės UAB VSA plėtros vadovė Indrė Simaškė sako, kad skundų ir prašymų išvalyti daugiabučių aikšteles sulaukiama mažai. Pašnekovė taip pat pastebi, jog tokie valymai nėra periodinių darbų sąrašuose ir yra užsakomi savivaldybės.
Problemą sprendžia ir gyventojai
Kalbant apie pačių gyventojų iniciatyvas P.Ugianskis sako, kad neretai apsnigtų ir sunkiau pravažiuojamų kiemų problemą sprendžia patys daugiabučių gyventojai.
„Daugelyje Lietuvos miestų patys gyventojai yra atsakingi už kiemų priežiūrą. Jie patys, be savivaldybės tarpininkavimo, sprendžia, kiek dažnai valyti ir ar iš viso valyti automobilių stovėjimo aikšteles savo daugiabučių kiemuose“, – pastebi P.Ugianskis.
Visgi problemų būna net ir tais atvejais, kai gyventojai nusprendžia kiemus valyti patys, o pagrindinė to problema – automobiliai.
„Būna ir pačių gyventojų iniciatyvų, talkų, tačiau vienas didesnių trukdžių – automobiliais užstatyti kiemai. Kaimynams dažnai būna sunku sutartą dieną visiškai atlaisvinti aikštelę nuo automobilių, o teritorijos tvarkytojams sudėtinga kokybiškai išvalyti užstatytus kiemus“, – dėmesį atkreipia G.Runovičius.
Savivaldybė inicijuodavo pravažiavimų kiemuose valymą anksčiau, o tokia akcija nuo kitos savaitės vyks ir šiemet, – sako G.Runovičius.
Kad automobiliai tikrai nepadeda užtikrinti efektyvaus stovėjimo aikštelių valymo, patvirtina ir I.Simaškė.
„Taip, tai viena opiausių problemų tvarkant daugiabučių kiemus. Jei jie pilni automobilių, aikštelių tinkamai išvalyti galimybės beveik nėra“, – tikina I.Simaškė.
Prašys patraukti automobilius
Prieš keletą metų, iškritus gausiam sniegui, Vilniaus miesto savivaldybė organizavo pravažiavimų kiemuose valymą. Žadama, kad tokia akcija vyks ir šiemet.
„Savivaldybė inicijuodavo pravažiavimų kiemuose valymą anksčiau, o tokia akcija nuo kitos savaitės vyks ir šiemet. Apie akciją bus skelbiama iš anksto, kad gyventojai turėtų laiko patraukti automobilius iš kiemų“, – perspėja G.Runovičius.
Įmonės VSA atstovė I.Simaškė patikslina, kad kiemus planuojama išvalyti per kiek daugiau mėnesį, todėl gali būti, kad kai kurie kiemai nuo sniego išsilaisvins ne dėl valymo darbų, bet tiesiog dėl atšilusių orų.
„Kiemai bus pradėti valyti kitą savaitę, o visi jie bus sutvarkyti iki kovo 1 d.“, – LRT.lt teigia I.Simaškė.
Gyventojų prašoma stebėti pranešimus apie tai, kada planuojama valyti jų daugiabučių kiemuose esančias stovėjimo aikštelės. Norint, kad valymo darbai būtų efektyvūs, prašoma kaip galima labiau atlaisvinti kiemus ir valymo darbų metu stovėjimo aikštelėje nestatyti automobilių.