Prieš keletą dienų internete pasirodė skelbimas, kuriame pardavėjas teigia parduodantis sudegusio automobilio dokumentus. Skelbime buvo matomas sudegęs automobilis, tačiau jo dokumentai ir puikios būklės valstybiniai numeriai laukė pirkėjo.
Plačiau apie tai rašė portalas 15min.
Tokie pasiūlymai vilioja ir automobilius grobiančius bei vėliau juos realizuoti bandančius vagis. Todėl parduodant seną automobilį ypač svarbu, kad automobilis nepakliūtų į rankas abejotinos reputacijos automobilių
ardytojams. Specialistai perspėja pasitikrinti, ar senų automobilių supirkėjas tikrai turi reikalingus leidimus ir licencijas. Tai galima padaryti Aplinkos ministerijos interneto svetainėje arba šiuo adresu, taip pat paskambinus telefonu +370 663 66341.
Eksploatuoti netinkamų transporto priemonių asociacijos (ENTPA) vadovas Vladimiras Jankoitas ragina nenumoti ranka į kylančias grėsmes.
Buvę savininkai gali sulaukti policijos dėmesio
„Nelegalūs ardytojai galbūt gali pasiūlyti gyventojams keletą eurų didesnį užmokestį už seną automobilį, nes jie nevertingas atliekas išmeta ir už jų tvarkymą nemoka, tačiau nesąžiningiems pardavėjams automobilį pardavę asmenys gali sulaukti ir policijos dėmesio“, – sako V.Jankoitas. Anot jo, įsivėlus į tokią istoriją, gali tekti atsakyti už svetimus prasižengimus ar net nusikaltimus.
ENTPTA kartu su Gamintojų ir importuotojų asociacija organizuoja projektą „Mes rūšiuojam automobilių atliekas“, kurio metu renkamos automobilių atliekos, o kartu ir skatinama automobilių ardytojus tinkamai tas atliekas rūšiuoti, nevertingų atliekų nedeginti, nemesti į buitinių atliekų konteinerius, o priduoti licencijuotiems atliekų tvarkytojams, kurie neapsiriboja tuo, kad parašo pažymą, o iš tikro išveža atliekas ir jas perdirba griežtai kontroliuojami.
Lietuvoje kasmet išardoma 50-60 tūkst. tonų senų automobilių, iš kurių apie 30 proc. (t.y. 15-20 tūkst. tonų) susidaro nevertingos plastiko, gumos, stiklo, salono apdailos ir kitokių automobilinių dalių atliekos. Senus automobilius supirkinėja ne tik legalūs, bet ir nelegalūs ardytojai, kurie vertingas dalis priduoda į antrinę rinką, metalą parduoda, o gumos, stiklo, plastiko atliekas šalina į pamiškes, buitinių atliekų konteinerius ir pan.
Nebevažiuojančio automobilio savininkas privalo pasirūpinti seno automobilio atliekų sutvarkymu.
Pagal teisės aktus, kurių įgyvendinimą prižiūri Aplinkos ministerijai pavaldžios institucijos bei policija, seno, nebevažiuojančio automobilio savininkas privalo pasirūpinti seno automobilio atliekų sutvarkymu. Jei to nepadarys, jis gali būti nubaustas už neeksploatuojamos, paliktos be priežiūros transporto priemonės laikymą bendro naudojimo vietose.
ENTPTA vienija įmones, užsiimančias eksploatuoti netinkamų transporto priemonių apdorojimo veikla. Vykdant šią veiklą reikalaujama turėti specialius įrenginius, veiklą vykdyti tik tam leistinose vietose, turėti taršos leidimus, licencijas, kvalifikuotus darbuotojus, teikti įvairias apskaitas bei ataskaitas, nuolat stebėti ir vykdyti teisės aktų reikalavimų pakeitimus. Tokių įmonių veikla kasmet yra tikrinama valstybės priežiūros institucijų, reikalaujama ataskaitų, įvairių kitų dokumentų įrodančių tinkamą veiklos vykdymą.