Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Tarptautinis vairuotojo pažymėjimas: kada jį galėsime gauti Lietuvoje?

15min skaitytojas jaučiasi nuskriaustas dėl to, kad su lietuvišku vairuotojo pažymėjimu gali vairuoti ne visose šalyse.
Vairuotojo pažymėjimas (asociatyvinė nuotr.).
Vairuotojo pažymėjimas / 123RF.com nuotr.

Temą siūlykite gazas@15min.lt

„Įdomią situacija aptikau, pasirodo, yra nemažai šalių, kuriose lietuviai negali vairuoti su mūsų vairuotojo pažymėjimu, net turistiniais tikslais ir trumpam. Pavyzdžiui, Japonija. Juk Lietuva prisijungė prie Ženevos konvencijos ir jau galėtų išduoti International Driving Permit, bet Regitra to nedaro. URM jau prieš daugiau nei metus apsiskelbė (matyt, paskubėjo), kad bus galima gauti tokius pažymėjimus nuo 2019 m. Bet visiška tyla be rezultato iki dabar“, – rašo skaitytojas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Lietuviškos vairuotojo teisės galios Japonijoje, JAV, Naujojoje Zelandijoje, Tailande

Iš tiesų, dar 2018 metais Lietuvos Užsienio reikalų ministerija džiaugėsi, kad su lietuvišku vairuotojo pažymėjimu 2019 metais galėsime vykti į JAV, Japoniją, Naująją Zelandiją, Tailandą bei kitas egzotiškas ir tolimas šalis. Pasidžiaugėme ir kalbos nutilo, tačiau darbai jau juda iš vietos. Galima pasidžiaugti, kad Tarptautinis vairuotojo pažymėjimas – jau pakeliui į lietuvių rankas.

Šiuo metu su turimais nacionaliniais vairuotojo pažymėjimais lietuviai gali vairuoti Europos Sąjungos (ES) ir Europos ekonominei erdvei (EEE) priklausančiose valstybėse bei Šveicarijoje.

Tarptautinis vairuotojo pažymėjimas – nuo 2020 metų

Nors lietuviškus vairuotojo pažymėjimus taip pat pripažįsta ir prie Vienos bei Ženevos konvencijų prisijungusios šalys – jose važinėti kol kas negalima. Tam reikalingas tarptautinis vairuotojo pažymėjimas, kurį Lietuvoje planuojama išduoti nuo 2020 metų pradžios.

Kaip jis atrodys? Tai A6 formato knygutė pilku viršeliu ir baltais puslapiais, kuriuose išvardyta visa informacija apie vairuotoją ir jam suteiktas kategorijas užsienio kalbomis.

Planuojama, kad tarptautiniai vairuotojo pažymėjimai bus išduodami jau nuo kitų metų pradžios.

„Lietuva iki praėjusių metų pabaigos buvo prisijungusi tik prie Vienos konvencijos. Tai reiškia, kad tos šalys, kurios buvo prisijungusios prie kitos – Ženevos – konvencijos, lietuviškų vairuotojo pažymėjimų nebuvo įsipareigojusios pripažinti. Tad džiaugiamės, jog Lietuva šių metų vasario 4 d. tapo 98-ąja valstybe, prisijungusia ir prie Ženevos konvencijos.

Šiuo metu yra atliekami pasirengiamieji darbai ir planuojama, kad tarptautiniai vairuotojo pažymėjimai bus išduodami jau nuo kitų metų pradžios. Svarbu pastebėti, kad šis dokumentas reikalingas tik vairuojant užsienyje, todėl tarptautinis vairuotojo pažymėjimas būtų išduodamas kaip papildomas dokumentas prie nacionalinio vairuotojo pažymėjimo“, – pastebi „Regitra“ komunikacijos skyriaus specialistė Emilija Bardauskienė.

Prie šių konvencijų prisijungusių valstybių sąrašus galima rasti čia: Vienos konvencija ir Ženevos konvencija (žiūrėti į šalių stulpelį, kurios yra ratifikavusios konvenciją t.y nuo dešinės).

Jei žmogus ketina vairuoti ES ar EEE šalyse, jam toks pažymėjimas nebus reikalingas.

VIDEO: Automobilių taršos mokestis: ar jis atsispindi Lietuvos „Metų automobilio 2020“ konkurse?

Oficialus dokumentas – tik iš „Regitros“

Kaip numato Vienos ir Ženevos konvencijos, išduodami tarptautiniai vairuotojo pažymėjimai turi atitikti tam tikrus konvencijose nustatytus reikalavimus. Taigi „Regitra“ išduos dviejų tipų tarptautinius vairuotojo pažymėjimus. Vieni atitiks Vienos konvencijos, kiti – Ženevos konvencijos reikalavimus.

O jei vis dėlto šalis, į kurią keliaujama, yra prisijungusi prie abiejų konvencijų, tokiu atveju pakaks turėti tik vieną iš minimų tarptautinių vairuotojo pažymėjimų.

„Taip pat „Regitra“ nori dar kartą priminti ir atkreipti visuomenės dėmesį, kad nors internete galima rasti įmonių, kurios skelbiasi teikiančios tarptautinio vairuotojo pažymėjimo išdavimo paslaugą, tai yra neteisėta veika. Kadangi už pinigus pardavinėjami jokios juridinės galios neturintys dokumentai. Negana to, asmuo už nelegalaus dokumento panaudojimą, gali turėti rimtų nemalonumų“, – pabrėžia E.Bardauskienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų