Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Užduotis teisingai užpildyti eismo įvykio deklaraciją – kokias klaidas daro vairuotojai?

Seniai praeityje tie laikai, kai patekus į eismo įvykį patiems vairuotojams tekdavo tartis dėl avarijos metu patirtų nuostolių atlyginimo. Šiandien tuo pasirūpina draudimo bendrovės, kurių ekspertai įvertina eismo įvykio aplinkybes bei patirtą žalą ir išmoka nukentėjusios transporto priemonės savininkui jam priklausančią draudimo išmoką. Vairuotojams tereikia prisiminti vieną svarbų formalumą – teisingai užpildyti eismo įvykio deklaraciją. Visgi draudimo bendrovės ERGO Lietuvoje Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas Raimondas Bieliauskas sako, kad tai padaryti vairuotojams pavyksta dar ne visada, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Vairavimas
Vairavimas / Unsplash nuotr.

Klaidas lemia skubėjimas ir stresas

„Mūsų ekspertus pasiekia išties nemaža neteisingai, ne iki galo ar neįskaitomai užpildytų eismo įvykio deklaracijų. Dėl tokių dokumentų žalos administravimo procesas apsunkinamas ir gali užtrukti. Dėl to vairuotojus visuomet raginame į deklaracijos pildymą nežiūrėti pro pirštus ir verčiau skirti tam kiek daugiau laiko eismo įvykio vietoje, nei vėliau bandyti įrodyti savo tiesą ir papildomai aiškintis eismo įvykio aplinkybes su ekspertais“, – sako R.Bieliauskas.

Draudikų atstovas pažymi, kad neretai klaidų eismo įvykių deklaracijose įsivelia ar visi reikiami dokumento laukeliai neužpildomi dėl eismo įvykio metu patirto streso, o taip pat dėl skubėjimo.

„Žinoma, pasitaiko įvairių situacijų, tačiau stresas ir skubėjimas yra vieni pagrindinių netinkamą deklaracijų užpildymą lemiančių veiksnių. Išgąstis ir susijaudinimas, o neretai ir pyktis, neabejotinai yra daugelio net ir smulkių eismo įvykių palydovas. Tad, ypač tais atvejais, kai eismo įvykio deklaraciją vairuotojai pildo pirmą kartą, dažnai pamirštama įrašyti visą privalomą informaciją, pribraukoma, rašoma ant nubraukto teksto viršaus ar netgi pamirštama deklaraciją pasirašyti. Dėl to prieš pildant eismo įvykio deklaraciją visuomet reikėtų pasistengti nusiraminti“, – sako draudikų atstovas.

Išgąstis ir susijaudinimas, o neretai ir pyktis, neabejotinai yra daugelio net ir smulkių eismo įvykių palydovas.

Anot R.Bieliausko, deklaracijos taip pat neretai užpildomos atsainiai, kai vairuotojai labai skuba, nes vėluoja į darbą ar svarbų susitikimą. Visgi draudimo eksperto teigimu, eismo įvykis yra viena iš tų aplinkybių, dėl kurios vėlavimas daugeliu atveju gali būti pateisinimas.

„Deklaraciją reikėtų stengtis pildyti tvarkingai, įskaitomai. Jei susimaišoma, padaroma klaidų, verčiau imti švarią deklaracijos formą ir pildyti ją iš naujo, nei braukyti, įvairiomis rodyklėmis, simboliais ar prierašais bandyti paaiškinti, kas turėta omenyje. Taip pat reikėtų pasistengti kuo tiksliau aprašyti avarinę situaciją, nubraižyti jos schemą, kartu vengiant bereikalingos informacijos. Kitaip tariant, iš deklaracijos draudimo bendrovės ekspertams turi būti aišku, kaip ir kokiomis aplinkybėmis įvyko eismo įvykis“, – pabrėžia R.Bieliauskas.

Tartis „gražiuoju“ neverta

Žinoma, kartais dėl šių aplinkybių nesutaria ir patys vairuotojai. Tokiais atvejais, anot R.Bieliausko, reikia kviesti policijos pareigūnus, kurie padeda įvertinti situaciją ir nustato avarijos kaltininką.

„Vis dar pasitaiko atvejų, kai avarijos kaltininkas daro spaudimą kitam eismo įvykio dalyviui prisiimti kaltę, bando įtikinti sava įvykių versija ar netgi grasina, siūlo nefiksuoti eismo įvykio ir susitarti „gražiuoju“. Tokiam spaudimui ir grasinimams pasiduoti tikrai nereikėtų, o bet kokius kylančius ginčus derėtų spręsti tik su policijos pareigūnų pagalba. Kitu atveju galima prarasti teisėtai priklausančią draudimo išmoką“, – pabrėžia R.Bieliauskas.

Pasitaiko, kad tarp vairuotojų, patekusių į eismo įvykį, kyla neaiškumų ir nesutariama, kas kaltas. Tokiu atveju svarbu užfiksuoti nutikimą ir, tik turint įvykį įrodančias fotografijas, patraukti automobilius į šoną ir pradėti pildyti deklaraciją.

123RF.com nuotr./Apgadintas automobilis
123RF.com nuotr./Apgadintas automobilis

„Kol nesutarta dėl kaltės ir nuotraukose neužfiksuota automobilio padėtis po įvykio, transporto priemonių nereikėtų patraukti į šoną. Šią padėtį ir transporto priemonėms padarytus apgadinimus iš įvairių rakursų derėtų užfiksuoti – nuotraukas vėliau galima perduoti draudikams. Jei būta avarijos liudininkų, taip pat verta paprašyti jų kontaktų. Kilus neaiškumams, liudininkai gali padėti išaiškinti situaciją“, – sako R.Bieliauskas.

Greičiau gauti išmoką padeda inovacijos

Klaidų pildant eismo įvykio deklaraciją išvengti galima ir deklaracijas pateikiant per elektroninių deklaracijų platformą. Naudojantis šia svetaine eismo įvykius vairuotojai deklaruos ir greičiau, ir paprasčiau.

Draudimo eksperto teigimu, užpildytą eismo įvykio deklaraciją pateikus draudikams laukia žalos įvertinimo procesas. Šiandien jį palengvinti gali ir išmaniosios technologijos. R.Bieliausko teigimu, užfiksuoti eismo įvykio metu patirtus apgadinimus draudimo bendrovės klientai gali naudodamiesi „ERGO Smart“ įrankiu, kuris leidžia greičiau įvertinti ir atlyginti žalą.

Tiesa, R.Bieliauskas pažymi, kad net ir žalą fiksuojant šiuo išmaniuoju įrankiu, teisingai užpildyti eismo įvykio deklaraciją yra labai svarbu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?