Natūralus procesas
„Pirmiausia turime suprasti, kad tai yra natūralus procesas. Laukinėje faunoje gyvenantys žvėrys migruoja. Žiemojimui naujas vietas renkasi briedžiai, kiekvieną rudenį į rujos vietas renkasi taurieji elniai, o maitintis kiekvieną vakarą toli keliauja šernai, stirnos ir kiti žvėrys. Jų mūsų miškuose yra tikrai daug.
Jeigu jų maitinimosi vietos yra kitapus kelių, juos žvėrys pereina sutemus vakare ir rytą. O nuspėti, kur žvėrys eis, yra labai sunku ar beveik neįmanoma. Tai gali būti tiek atviroje, tiek miškingoje vietovėje. Jų takai platūs, kelias – nenuspėjamas“, – pasakoja Kėdainių medžiotojų ir žvejų draugijos vadovas Lionius Stanevičius.
Vienintelė priemonė
Kėdainių rajone prie intensyviausių kelių įrengtos tvoros, o pavojingiausiose vietose pastatyti įspėjamieji ženklai.
„Vienintelis būdas apsisaugoti nuo laukinio gyvūno – specialių ženklų apie gyvūnus kelyje paisymas, saugaus greičio pasirinkimas, budrus elgesys tokiuose kelio ruožuose. Ypač atidiems ir budriems reikia būti temstant ar švintant, tamsiuoju paros metu. Ne visų gyvūnų akys spindi pakelėje, mat jie nebūtinai žiūri į jūsų pusę. Jei į jus nežiūri, tai ir nespindės.
Be to, gyvūnų kailis yra prisitaikęs prie aplinkos, susiliejęs su ja, tad jį išvysti yra labai sunku. Sunku net ir patyrusiam medžiotojui, o ką jau šnekėti apie vairuotoją, kuriam netenka dažnai susidurti su žvėrimis“, – paaiškina ir pataria L.Stanevičius.
Mažinti greitį
Pasak Medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko, žvėrys dažniausiai eina grupėmis, tad jei pastebite vieną gyvūną, gali būti, jog jų bus ir daugiau. Ši taisyklė taikoma elniams, briedžiams, stirnoms, šernams.
Žvėrys bėga kartu vedami bandos jausmo, tad jei išvydote vieną gyvūną, nedelsiant reikia mažinti greitį. Sudėtingiausi ar net mirtimi gali pasibaigti tie atvejai, kai automobiliai susiduria su stambiais gyvūnais.
Atsitrenkę į lengvąjį automobilį, ilgakojai žvėrys neretai verčiasi per stogą, o kartais įgriūva ir į saloną. Tokiais atvejais kyla labai didelis pavojus automobilio keleiviams.