Įstatymai nedraudžia pardavinėti
Lietuvos kelių policijos tarnybos (LKPT) atstovai tvirtina, kad įvairios gudrybės tik apsunkina policininkų darbą, tačiau pažeidėjai anksčiau ar vėliau būna nubausti. Pastaruoju metu į šiuos lipdukus ir plėveles nemažai dėmesio kreipia ne tik vairuotojai, bet ir policija. Nors įstatymai jų ir nedraudžia pardavinėti, tačiau tai darantys žmonės yra atsargūs.
„Google“ paieškos sistemoje nesisekė atrasti, kur galima įsigyti tokių lipdukų. O štai socialiniame tinkle „Facebook“ tai padaryti daug paprasčiau.
Jau pirmoji paieška nuveda į puslapį, kuriame parduodami lipdukai su nano danga, atspindintys infraraudonuosius spindulius ir blykstę. Nurodoma ir komplekto kaina – 6 lipdukų vienetai kainuoja 15 eurų, 12 vnt. – 28 eurus. Vienas lipdukas – vienam automobilio numerio ženklui užklijuoti.
Nors pardavėjas dar anksčiau savo puslapyje, lyg tarp kitko, pažymi, kad lipdukus naudoti galima įvairiai: galima klijuoti savo vardą ar įmonės pavadinimą ir t.t. Tačiau daugelis šio pirkinio ieško būtent tam, kad paslėptų automobilių numerius.
Už pažeidimus vis tiek atsakys
Nors nemaža dalis vairuotojų įsitikinę, kad nebus nubausti, tačiau policija teigia, kad tik laiko klausimas, kada toks vairuotojas bus pričiuptas.
„Informuojame, kad policija netoleravo ir netoleruos nei vairuotojų, nei kitų eismo dalyvių daromų Kelių eismo taisyklių pažeidimų, ypač šiurkščių. Visas „gudrybes“ asmenys tegul pasilieka sau, o už padarytą (-us) pažeidimą (-us) atsakomybės paprastai neišvengiama. Tai tik laiko klausimas, kada tokia „asmenybė“ atsakys teisės aktų nustatyta tvarka.
Transporto priemonių greičio matavimo sistemos fiksuoja visus nustatyto važiavimo greičio viršijimo atvejus. Tokia plėvelė gali tik apsunkinti greičio matavimo fiksavimą. Policijos pareigūnai atlieka tyrimą, aiškinasi aplinkybes, už padarytą pažeidimą skiriama nuobauda“, – rašoma LKPT komentare.
Dar šių metų pradžioje Marijampolėje buvo pričiuptas taip gudrauti bandęs vairuotojas. Patikrinimui sustabdytas automobilis atkreipė pareigūnų dėmesį, nes kai kurie valstybinio numerio ženklai buvo labai neryškūs. Viskas paaiškėjo su blykste nufotografavus „Volkswagen“ numerius – nuotraukoje nesimatė pusės ženklų.
Pasirodo, kad ant valstybinio numerio ženklo buvo užklijuota šviesą atspindinti plėvelė – vyrui buvo skirta 120 eurų bauda.
Pagal Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 26 str. 1 d. „Kiekviena motorinė transporto priemonė, priekaba turi būti su tam skirtoje vietoje vertikalioje plokštumoje pritvirtintais, registruojant jai priskirtais valstybinio numerio ženklais. Šio straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad valstybinio numerio ženklus draudžiama uždengti apsauginėmis medžiagomis, lankstyti ar kitaip keisti jų formą“.
Baudos – nuo 240 Eur, galima prarasti teisę vairuoti
Vien šias metais nuo sausio iki rugsėjo mėnesio išaiškinti 527 atvejai, kai transporto priemonės dalyvavo viešajame eisme su suklastotais valstybinio numerio ženklais (ženklu), uždengtais ar kitaip užmaskuotais valstybinio numerio ženklais (ženklu) arba su pritvirtintais ne tai transporto priemonei išduotais valstybinio numerio ženklais (ženklu). Tai padarė 428 asmenys – tai reiškia, kad dėl minėtų pažeidimų pareigūnų dėmesio kai kurie vairuotojai sulaukė net kelis kartus.
2019 metais iš viso buvo fiksuoti 648 tokie pažeidimai (tai padarė 456 asmenys), 2018 metais (iš viso) – 512 pažeidimų (374 asmenys).
Administracinių nusižengimų kodekso 415 str. 5 d. Transporto priemonių su suklastotais valstybinio numerio ženklais (ženklu), uždengtais ar kitaip užmaskuotais valstybinio numerio ženklais (ženklu) arba su pritvirtintais ne tai transporto priemonei išduotais valstybinio numerio ženklais (ženklu) vairavimas užtraukia baudą vairuotojams nuo 240 iki 340 eurų. Be to, už šį administracinį nusižengimą gali būti skiriamas teisės vairuoti transporto priemones atėmimas nuo 6 mėnesių iki vienų metų.