Žiema nenumaldomai artėja: kaip tinkamai paruošti vilkikus šaltajam sezonui?

Šaltasis sezonas net patyrusiems vilkikų vairuotojams gali tapti tikru išbandymų laikotarpiu, o norint drąsiai jaustis apledėjusiame kelyje būtina visapusiškai tvarkinga ir žiemai paruošta transporto priemonė, rašoma pranešime.
Vilkikai „Scania“
Vilkikai „Scania“ / Scania Lietuva nuotr.

Antraip didėja ne tik gedimų kelyje, krovinių pristatymo vėlavimo, bet ir eismo nelaimių tikimybė. Artėjant žiemai, ekspertai dalijasi svarbiais patarimais, kaip tinkamai pasirūpinti sunkiasvore transporto priemone ir šaltuoju sezonu dirbti saugiai, sklandžiai ir efektyviai.

Saugumas – pagrindinis prioritetas

„Scania Lietuva“ servisų veiklos vadovas Mindaugas Blužas pabrėžia, kad laiku suplanuoti vilkikų paruošimo žiemai darbai sumažina galimų eismo nelaimių ir finansinių praradimų riziką, o saugumas turėtų būti kiekvieno eismo dalyvio prioritetas. Todėl sunkiasvorėmis transporto priemonėmis iki šaltojo sezono pradžios būtina pasirūpinti kruopščiai ir atsakingai. Eksperto teigimu, bene didžiausias dėmesys šiuo metu turėtų būti skiriamas tinkamam vilkikų sistemų veikimui ir padangų būklės įvertinimui.

„Pastarosios priemonės lemia visokeriopą saugumą kelyje. Taip pat, norint judėti saugiai, privalu pasirūpinti sklandžiai veikiančia stabdžių sistema, įvertinti stabdžių kaladėlių likutį, padangų protektoriaus gylį ir jų susidėvėjimą. Antraip vilkikų vairuotojai rizikuoja patekti į eismo įvykius, kurių tikimybė žiemą gerokai išauga“, – pažymi ekspertas.

Scania Lietuva nuotr./„Scania Lietuva“ servisų veiklos vadovas Mindaugas Blužas
Scania Lietuva nuotr./„Scania Lietuva“ servisų veiklos vadovas Mindaugas Blužas

Labai svarbu atkreipti dėmesį ir į geresnį vairuotojų matomumą užtikrinančius transporto priemonių elementus: stiklo valytuvus, neužšąlančio langų ploviklio kiekį, veidrodėlių šildymą. Visgi, anot techninės priežiūros specialisto, didelę įtaką saugiam judėjimui kelyje darantys vilkikų komponentai neretai ignoruojami.

„Žvelgiant į paties vairuotojo ir transporto priemonės saugumą, svarbu apgalvoti visas dedamąsias dalis ir skirti dėmesio geram matomumui kelyje užtikrinti – juk žiemą neretai gausu sniego ar lietaus, todėl eismo sąlygos būna sudėtingos. Prieš žiemos sezoną būtina pakeisti stiklo valytuvų šluoteles, patikrinti valytuvų mechanizmą, papildyti neužšąlančio stiklų ploviklio kiekį“, – aiškina M. Blužas ir kartu rekomenduoja įvertinti autonominių vilkikų šildytuvų būklę, kadangi šiltuoju sezonu jie nenaudojami.

Be minėtų detalių, patartina iki žiemos pradžios taip pat pakeisti ir kabinos salono filtrą, skatinantį geresnę oro cirkuliaciją viduje bei mažesnį stiklų rasojimą.

Būtina visapusiškai pasirūpinti

Šaltasis sezonas gali kelti ir papildomų iššūkių, dėl kurių vežėjai neretai patiria rimtų nemalonumų, nes pasitaiko, jog transporto priemonės žiemą net negali pajudėti iš vietos. Norint to išvengti, pravartu iki žiemos patikrinti akumuliatoriaus būklę, talpą bei įkrovimo lygį, kadangi dėl nevisiškos įkrovos atšalus orams nepavyks lengvai paleisti variklio.

„Šaltuoju metų periodu nerekomenduotina laikyti mažo degalų kiekio bake, nes šitaip didėja tikimybė, kad rasis kondensato, kuris patekęs į sistemą gali pastarąją sugadinti. Taip pat vertėtų patikrinti aušinimo komponentus: siurblį, termostatą, aušinimo skysčio lygį ir jo užšalimo temperatūrą. Kai tinkama variklio darbinė temperatūra, ne tik sumažėja degalų sąnaudos, bet ir pailgėja jo eksploatacijos laikas“, – sako M. Blužas.

Ekspertas rekomenduoja pakeisti ir suspausto oro sausintuvo filtrą bei išleisti kondensatą iš suspausto oro talpyklų. Kitu atveju transporto priemonė gali tiesiog nepajudėti iš vietos. Jis pažymi ir dar vieną reikšmingą detalę, apie kurią kai kurie vairuotojai nepagalvoja.

„Vilkikų priekabų paruošimas žiemai taip pat yra labai svarbus. Vertėtų patikrinti oro ir apšvietimo jungiamųjų jungčių sandarumą ir švarą, stabdžių sistemos komponentus, žibintų būklę, išleisti kondensatą iš suspausto oro talpyklų. Reikėtų įvertinti ir stabdžių sistemos efektyvumą bei suderinamumą su transporto priemone, nes tik sklandus jų veikimas lemia saugias ir ramias keliones“, – akcentuoja M. Blužas.

Būdai išvengti rizikos

Tik tikslingas sunkvežimių paruošimas žiemai užtikrina saugų, sklandų ir efektyvų jų darbą. Todėl vežėjai, kurie laiku pasirūpina savo transporto priemonėmis, gali išvengti neplanuotų prastovų dėl gedimų, eismo nelaimių, taip pat nepatirti papildomų finansinių nuostolių. Patariama užbėgti tokiems iššūkiams už akių ir pradėti ruošti transporto priemonę žiemai dar neprasidėjus.

„Smulkūs darbai gali būti atlikti ir savarankiškai, tačiau dėl sudėtingesnės sunkvežimių patikros bei paruošimo šaltajam sezonui vertėtų kreiptis į profesionalius servisus. Jų specialistai darbus atliks kokybiškai ir suteikdami garantiją, kurios dažniausiai nepasiūlys „garaže“ įsikūręs servisas. Reguliarios transporto priemonių patikros bei jų priežiūros ir remonto darbai sertifikuotuose servisuose atliekami pagal visus gamintojo rekomenduojamus planus, o trunka vos kelias valandas, priklausomai nuo sunkvežimio ridos ir eksploatacijos sąlygų“, – apibendrina M. Blužas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis