Šiemet Europos judumo savaitė bus atidaroma simboliniu renginiu „Pasirink ir judėk“ sostinės Lukiškių aikštėje. Jau šį sekmadienį 13 val. sostinės gyventojus ir svečius suburs diskusija po atviru dangumi „Kodėl judame darniai?“. Šia diskusija siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai, pakviesti Vilniaus miesto gyventojus ir svečius išbandyti alternatyvas, galinčias pakeisti automobilius. Apie darnias judėjimo mieste priemones ir jų svarbą diskutuos „Citybirds“ įkūrėjas ir dizaineris Ignas Survila, rašytoja Rasa Sagė, darnaus judumo ekspertė Kristina Gaučė, kineziterapeutas Eimantas Žeimys, sveikatingumo motyvatorė ir #walk15 mobilios programėlės kūrėja Vlada Musvydaitė ir Susisiekimo ministerijos darnaus judumo ekspertas Jonas Damidavičius.
„Dvejus metus gyvenau Nyderlanduose. Spėkite, kas buvo mano pirmasis pirkinys? Dviratis. Ten galima eiti pėsčiomis, važiuoti viešuoju transportu, bet dviratis yra nepamainoma susisiekimo priemonė, netgi daugiau. Tai yra kultūros dalis. Aš galvoju, kodėl Lietuvoje nėra tiek daug dviratininkų kaip Nyderlanduose. Ar tai dėl klimato, ar čia žmonių mentaliteto klausimas?“, – kalba knygos „Laimingi žmonės keliauja dviračiais“ autorė Rasa Sagė.
„Kviečiu visas šeimas judėti darniai. Kartu su visa šeima pėsčiomis nueikite į miesto šventę ar renginį ir tikrai patirsite kur kas daugiau įspūdžių, nei keliaudami automobiliu. Galbūt teks vienam kito palaukti, pagelbėti mažiausiam šeimos nariui ar garbaus amžiaus seneliui. Šeimoje atsiras daugiau įsiklausimo, susikalbėjimo ir darnos. Visus raginu kuo daugiau judėti ir vis mažiau laiko praleisti automobilyje“, – sako Vlada Musvydaitė.
„Eismo spūstys, oro tarša, triukšmas yra šiuolaikinio miesto problema. Skatinant darnų judumą šalies miestuose siekiama, kad žmonės iškeistų savo automobilį į aplinkai draugiškas, alternatyvias susisiekimo priemones arba darbą, mokymo įstaigas, laisvalaikio vietas mieste pasiekų pėsčiomis“, – miestiečių dėmesį atkreipia Susisiekimo ministerijos darnaus judumo ekspertas Jonas Damidavičius.
„Jeigu nenorite savo pusdienio praleisti kamščiuose, nervintis dėl automobilių spūsčių, pasiimkite paspirtuką ir važinėkite mieste kur kas paprasčiau, patogiau ir greičiau. Darniai judėti smagu ir tikrai įdomu“, – sako Ignas Survila.
„Jeigu Jūs nemylite gamtos ir apie jos taršą nepagalvojate, pagalvokite apie save, apie savo sveikatą, nes pėsčiomis, su dviračiu ar paspirtuku yra sveikiau ir Jums, ir gamtai, – pabrėžia televizijos laidų vedėja Ugnė Galadauskaitė.
Europos judumo savaitės atidarymo renginio metu taip pat bus pristatytas Vilniaus miesto darnaus judumo planas ir jo praktinė nauda miestiečiams. Renginio dalyviai specialioje zonoje bus kviečiami papramogauti – vaikų ir tėvelių lauks pripučiamas kliūčių ruožas, o pirmiems 200 vaikų, į renginį atvykusiems pasipirtuku, riedlente, dviračiu, riedžiu ar kita alternatyvia transporto priemone, bus įteikti specialūs Europos judumo savaitės atminimo medaliai. Atvykusieji į renginį taip pat galės pasimankštinti kartu su fizinį aktyvumą ir judėjimą skatinančios iniciatyvos #walk15 įkūrėja, sveikatingumo motyvatore Vlada Musvydaite, išmėginti įvairius paspirtukus ir sužinoti, kaip saugiai jais naudotis. Be to, renginio dalyviai bus kviečiami pasižymėti savo dviračius specialioje Lietuvos policijos įrengtoje palapinėje ir taip apsaugoti jį nuo ilgapirščių.
Europos judumo savaitės atidarymo renginys „Pasirink ir judėk“ vyks rugsėjo 16 dieną, sekmadienį, Lukiškių aikštėje nuo 12 iki 17 val.
Daugiau informacijos čia.
Europos judumo savaitės atidarymo šventę organizuoja ir miestiečius rinktis darnias transporto priemones ir taip atlaisvinti sausakimšas gatves, sumažinti oro taršą bei triukšmą mieste kviečia Susisiekimo ministerija, Vilniaus miesto savivaldybė ir SĮ „Susisiekimo paslaugos“.
2014-2020 m. finansiniu laikotarpiu šalies transporto sektoriuje numatoma investuoti apie 1.47 mlrd. eurų Europos Sąjungos fondų lėšų. Daugiau kaip 88 mln. eurų skirta darnaus judumo projektams investuoti. Šios investicijos padės šalyje skatinti darnų įvairių rūšių judumą ir plėtoti aplinkai draugišką transportą, siekiant sumažinti anglies dioksido išmetimus.