15min aprašė vieną pavyzdį, kaip daug metų slaugytojas iš Lietuvos darbino norvego Nilso Paulseno netiesiogiai valdomas „Orange“ verslo tinklas. Kai kurių lietuvių skandinaviškos svajonės dirbant įmonėje apkarto. Po 15min tyrimo ši įmonių grupė atsidūrė Lietuvos institucijų akiratyje. Bet tai – tik ledkalnio viršūnė. Komandiruočių principu užsienyje įdarbintų lietuvių gali būti dešimtys tūkstančių.
Tokie žmonės gali nukentėti. Nors realiai jie dirba užsienio valstybėse, oficialiai darbuotojai yra įdarbinami Lietuvoje ir tik siunčiami į užsienio komandiruotes. Įdarbinimo schema sukasi taip, kad ne visas darbuotojų gaunamas atlygis iš tiesų yra darbo užmokestis.
Dalį jo sudaro dienpinigiai už komandiruotes, nuo kurių gali būti nemokami mokesčiai. Taigi atėjus laikui Lietuvoje gauti socialines garantijas: pensijas, motinystės, tėvystės, nedarbo išmokas žmonės gali nusivilti. Jie gaus tik tokio dydžio išmokas, kiek yra sumokėję mokesčių.
Tai nėra tik vienos įmonės problema, komandiruočių principu dirbančių lietuvių gali būti dešimtys tūkstančių. „Sodros“ duomenimis, vien šiais metais, iki lapkričio 1 dienos, „Sodra“ sulaukė 69,1 tūkst. prašymų išduoti pažymas darbuotojams, siunčiamiems dirbti į Europos šalis. Buvo išduota 63,3 tūkst. pažymų. Iš jų – 31,8 tūkst. tarptautinio pervežimo įmonių darbuotojams. Be to, „Sodra“ teigia, kad realus komandiruojamų darbuotojų skaičius gali būti net didesnis.
Tokia darbuotojų įdarbinimo schema pagal dabar galiojančius įstatymus yra visiškai teisėta, bet nebūtinai teisinga.
Apie šio sektoriaus darbuotojų problemas ir galimus teisės aktų pokyčius 15min studijoje antradienį kalbėjomės su socialinės apsaugos ir darbo ministru L.Kukuraičiu.
Ką išgyveno „Orange Group Baltic“ įmonėje dirbusios slaugytojos ir kaip jos jautėsi, galite pamatyti 15min sukurtame dokumentiniame filme „NorVergija“.