Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

2012 metais valstybės valdomų įmonių sukurta pridėtinė vertė siekė 3,4 mlrd.

Pirmą kartą apskaičiuota valstybės valdomų įmonių sukuriama pridėtinė vertė – preliminariais duomenimis, 2012 metais ji siekė 3,4 mlrd. litų
Pinigai
Pinigai / BFL/Sauliaus Žiūros nuotr.

Apibendrinančioje tarpinėje dvylikos mėnesių ataskaitoje apie valstybės valdomas įmones (VVĮ) pirmą kartą pateikiama VVĮ pridėtinės vertės ataskaita.

Preliminariais duomenimis, 2012 metais VVĮ sukurta pridėtinė vertė siekė 3,4 mlrd. litų ir buvo 9,9 proc. didesnė nei prieš metus. Daugiausia įtakos vertės augimui turėjo 4,2 proc. augusios pagrindinės veiklos pajamos, o pridėtinės vertės sukūrimo sąnaudos padidėjo 1,1 proc. Be to, 2011 metais VVĮ sukurtai pridėtinei vertei įtakos turėjo finansinės veiklos nuostoliai dėl banko „Snoras“ bankroto.

2012 metais sukurtos VVĮ pridėtinės vertės santykis su Lietuvos bendruoju vidaus produktu (BVP), kuris parodo VVĮ tiesioginį indėlį į valstybės ūkį, sudarė apie 3 proc. Didžiąją dalį šios vertės sukuria kelios stambiausios VVĮ: įmonių grupės „Lietuvos geležinkeliai“ sukurta pridėtinė vertė siekė apie 1,1 mlrd. litų, o VAE ir „Litgrid“ įmonių grupių – 0,9 mlrd. litų. Visų transporto sektoriaus įmonių pridėtinė vertė 2012 metais sudarė apie 1,7 mlrd. litų (5,1 proc. daugiau nei 2011 metais), energetikos – 1,1 mlrd. litų (9,6 proc. daugiau). Miškininkystės ir kitos įmonės sukūrė atitinkamai 321 mln. (1,6 proc. daugiau) ir 384 mln. litų (52,4 proc. daugiau) pridėtinės vertės.

Iš visos 2012 metais sukurtos pridėtinės vertės 46 proc. paskirta darbuotojų išlaikymui – darbuotojų atlyginimams, SODROS mokesčiams bei kitoms išmokoms. Bankų ir kreditorių vaidmuo iš visų VVĮ suinteresuotųjų šalių yra mažiausiai reikšmingas – jiems sumokėtos palūkanos sudaro vos apie 1 proc. pridėtinės vertės. Šis rodiklis parodo, kad VVĮ beveik nesinaudoja galimybėmis savo veiklą ir investicijas finansuoti skolintu kapitalu.

Akcininkams, iš kurių pats didžiausias akcininkas yra valstybė, preliminariais Valdymo koordinavimo centro skaičiavimais, VVĮ tikėtinai paskirs apie 7 proc. sukurtos pridėtinės vertės – 2,3 karto mažiau nei 2011 metais. Susumavus gautinus dividendus ir mokesčius, valstybei iš viso teks apie 15 proc. visos VVĮ sukurtos pridėtinės vertės. 2011 metais ši dalis sudarė 24 proc. visos sukurtos vertės – 760 mln. litų. 

Paskirsčius pridėtinę vertę visoms suinteresuotoms šalims, apie 38 proc. 2012 metais sukurtos pridėtinės vertės (1,3 mlrd. litų) liks įmonėms. Tai lėšos, skirtos plėtrai, turto nusidėvėjimą atstatančioms investicijoms, paskolų grąžinimui, apyvartinio kapitalo finansavimui bei kitoms įmonių reikmėms. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų