„Praėjusią savaitę kreipiausi į Ekonomikos ir inovacijų ministerijai pavaldžias Lietuvos verslo paramos agentūrą ir „Invegą“, administruojančias paramą verslui, prašydama spartinti pasirengimą priimti verslo paraiškas, kad jau kitą savaitę šis procesas galėtų prasidėti“, – spaudos konferencijoje po susitikimo su prezidentu pirmadienį sakė A.Armonaitė.
Ji vėliau patikslino, kad sausio 18 dieną institucijos turėtų būti pasirengusios priimti paraiškas pagal pirmąjį pagalbos verslui paketą. Šis siekia 180 mln. eurų, iš kurių 150 mln. eurų bus subsidijoms, likę pinigai – paskoloms.
Ministrė taip pat paskelbė, kad antrasis 150 mln. eurų vertės pagalbos verslui paketas turėtų pradėti veikti vasarį, nes jis dar nėra suderintas su socialiniais partneriais ir kolegomis Vyriausybėje.
Be to, A.Armonaitė patvirtino, kad valdžia atmetė galimybę verslininkams kompensuoti patalpų nuomos mokestį.
„Mes norime paleisti subsidijų priemonę, kuri yra lankstesnė ir įmonės galės už jas pasidengti, ką norės“, – sakė ministrė.
„Apie nuomos kompensaciją sunku kalbėti. Jau įvertinome galimybes ir norime likti prie subsidijų“, – pridūrė ji.
Tiek kaip politikė, tiek kaip pilietė suprantu, kad su tokiais pinigais, neturint santaupų, išgyventi neįmanoma.
Centro dešiniesiems perėmus Vyriausybės vairą ir ėmus diskutuoti apie pagalbą verslui per pandemiją, dalis sektorių, pavyzdžiui, maitinimo, prašė valdžios palikti pavasarį egzistavusią galimybę gauti kompensaciją už patalpų nuomą.
Kas bus antrajame pakete?
Daugiau klaustukų kol kas kyla dėl antrojo paramos verslo paketo, nes jo detalės kol kas neaiškios.
Be kita ko, jame galėtų atsirasti paramos mechanizmai savarankiškai dirbantiems žmonėms, ypatingai nuo karantino nukentėjusioms įmonėms ir verslams, investuojantiems į naujas darbo vietas.
Anot A.Armonaitės, ypač nukentėjusių įmonių nustatymo formulė dar derinama su ekspertais, socialiniais partneriais ir kitų ministerijų atstovais.
Kalbėdama apie savarankiškai dirbančiuosius, ji pripažino, kad jiems mokama 257 eurų išmoka yra per maža.
„Tiek kaip politikė, tiek kaip pilietė suprantu, kad su tokiais pinigais, neturint santaupų, išgyventi neįmanoma“, – kalbėjo ministrė.
Anot jos, savarankiškai dirbantiesiems tikriausiai taip pat bus mokamos subsidijos, susiejant jas su sumokėtais mokesčiais.
A.Armonaitė skaičiavo, kad sudėjus Ekonomikos ir inovacijų bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos priemones padėti verslui ir dirbantiesiems, į ekonomiką bus įlieti maždaug 500 mln. eurų.
„Esame pasiruošę sparčiai dirbti, to reikalaujame iš savęs ir iš savo kolegų, kad pinigai kuo greičiau pasiektų verslą“, – sakė ji.
G.Nausėda planus laimina
Prezidento G.Nausėdos patarėjas ekonomikai Simonas Krėpšta džiaugėsi, kad paramos verslui paketuose yra numatytas deramas dėmesys smulkiam ir vidutiniam verslui, nes jis yra labiau pažeidžiamas COVID-19 pandemijos sąlygomis.
Pasak jo, prezidentūra ir Ekonomikos ir inovacijų ministerija sutaria, kad pasiūlytos pagalbos priemonės yra adekvačios griežto karantino sąlygomis.
Anot S.Krėpštos, prezidentas sveikina pasirinktą kelią įmonėms mokėti subsidijas.
„Tai užtikrins laiką, per kurį ši parama pasieks įmonių sąskaitas ir užtikrins darbuotojų, dirbančių tose įmonėse, pajamas ir šių įmonių gyvybingumą“, – kalbėjo patarėjas.
„Laikas yra kritiškai svarbus, kai turime tokį griežtą karantiną šalyje“, – pridūrė jis.