„Likusiųjų streikuoti atžvilgiu turime galimybę imtis atitinkamų kolektyvinių veiksmų, kurie vadinami lokautu (laikinas darbo sutarčių vykdymo sustabdymas – BNS). Tai reiškia, kad galime stabdyti streikuojančių darbuotojų sutarčių vykdymą iki lokauto pabaigos, nemokant jiems darbo užmokesčio, ir įgyjame teisę į jų vietą pagal terminuotas darbo sutartis priimti naujus darbuotojus, pasitelkti laikinus darbuotojus ar pasiūlyti šias darbo funkcijas kitiems įmonės darbuotojams“, – komentare BNS teigia „Achemos“ vyriausiasis teisininkas Rytis Budrius.
Tuo metu „Achemos“ profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Daškevičienė sako, kad laikinas sutarčių stabdymas negalimas, nes neatitinka Darbo kodekso numatytų sąlygų ir tokį žingsnį vadina neteisėtu.
„Lokautą darbdavys gali organizuoti tik griežtai Darbo kodekse numatytais atvejais, nė viena iš šių sąlygų nėra išpildyta, todėl profesinė sąjunga atsakingai pareiškia, jog „Achemos“ administracija ketina imtis neteisėtų veiksmų prieš darbuotojus“, – BNS sakė B.Daškevičienė.
Jos teigimu, pranešimas apie galimą sutarčių stabdymą yra spaudimas darbuotojams, bandymas priversi juos baigti streiką ir žada kreiptis į teismą, jeigu darbdavys imsis tokių veiksmų.
„Tai – dar vienas darbuotojų bauginimo būdas, kuriuo siekiama dar labiau demoralizuoti streikuojančius, už savo teises kovojančius darbuotojus. Jeigu „Achema“ vis dėlto ryšis šiam neteisėtam žingsniui, profesinė sąjunga per penkias darbo dienas nuo pranešimo gavimo dienos kreiptis į teismą dėl lokauto pripažinimo neteisėtu“, – sakė B.Daškevičienė.
Pasak Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos, R. Budrius jau informavo gamyklos darbuotojus, jog streikuojančių darbuotojų atžvilgiu įmonė organizuos lokautą.
Pasak organizacijos, Darbo kodeksas numato, jog laikinai stabdyti darbuotojų sutartis galima, jeigu profesinės sąjungos skelbia streiką, kurį teismas atidėjo arba pripažino neteisėtu, darbuotojų atstovai nevykdo tarpininkavimo metu priimto susitarimo arba darbo arbitražo sprendimo kolektyvinio darbo ginčo dėl interesų byloje.
Tuo metu R.Budrius tikina, kad Darbo kodeksas suteikia teisę darbdaviui stabdyti sutartis, kai streikas tęsiasi ilgiau nei savaitę, o profsąjungos atstovų pasisakymus apie neteisėtumą laiko interpretacija.
„Būtent tokios aplinkybės susiklostė šiandien. Tai yra savarankiškas Darbo kodekse įtvirtintas teisinis pagrindas, kuris užtikrina darbdavio teisę imtis kolektyvinio poveikio priemonių, su tikslu greičiau ir efektyviau pabaigti ginčus dėl skirtingų interesų. Darbo teisės normų interpretacija pagal profesinę sąjungą iš esmės paneigia tokią darbdavio galimybę ir teisę“, – komentare BNS sakė R.Budrius.
Anot „Achemos“ teisininko, bendrovė gali sudaryti sąrašą darbuotojų, kurių sutartys būtų laikinai stabdomos, ir juos apie tai įspėti ne vėliau kaip prieš tris darbo dienas.
„Iki jam prasidedant, darbuotojai turi teisę nutraukti streiką ir grįžti į darbo vietą. Paskelbus lokautą, tokie darbuotojai į darbo vietą galės grįžti tik bendrovės sutikimu“, – teigė R.Budrius.
Jis pabrėžė, kad sprendimas, ar imtis tokio žingsnio, bus priimtas tik gavus informaciją, kurie darbuotojai tęsia streiką, o kurie jį nutraukia.
Vis dėlto pirmadienį įmonės profsąjungai pasiūlius darbdaviui derybas ir galimą jų datą, „Achema“ BNS patvirtino, jog pasiūlymą gavo ir jį svarsto.
Bendrovės duomenimis, antradienį ryte streikavo 49 darbuotojai.
Tuo metu B.Daškevičienė sakė, jog šiuo metu darbdaviui apie dalyvavimą streike yra pranešę 96 darbuotojai. Anot jos, darbdavio ir jos skaičiai skiriasi dėl nevienodų skaičiavimo metodikų.
Profesinės sąjungos iniciatyva nuo vasario 8-osios streikuojantys „Achemos“ darbuotojai reikalauja darbdavio pasirašyti dvejų metų trukmės kolektyvinę sutartį dėl darbo užmokesčio ir kitų sąlygų bei neketina baigti streiko, kol šis reikalavimas bus įvykdytas.
Vadovybė kartoja, jog šio reikalavimo nesiruošia vykdyti.