„Achemos“ skundą nagrinėjantis Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) pernai gruodį kreipėsi į ES Teisingumo Teismą prašydamas priimti prejudicinį sprendimą šioje byloje. Vyriausybės pasitarime trečiadienį ketinama spręsti dėl Lietuvos dalyvavimo šioje byloje ir šalies pozicijos projekto.
LVAT prašo ES Teisingumo Teismo išaiškinti, ar „Achemos“ ginčijamas VIAP mechanizmas laikytinas valstybės pagalba, kaip ji yra suprantama pagal ES teisę.
„Achema“ bei šioje byloje anksčiau dalyvavusios „Orlen Lietuva“ ir Kėdainių „Lifosa“ tvirtina, kad joms 2014 metais nustatyta VIAP lėšų mokėjimo prievolė yra neteisėta, nes tuo laikotarpiu galiojęs VIAP mechanizmas buvo neteisėta valstybės pagalba.
Anot bendrovių, Lietuva nesilaikė reikalavimo apie ketinimą suteikti valstybės pagalbą pranešti Europos Komisijai, todėl ji yra neteisėta.
Lietuvos pozicijos projekte nurodoma, kad šalis ketina laikytis nuostatų, kad VIAP lėšos nėra laikomos valstybės ištekliais, tuo metu galiojęs VIAP mechanizmas neiškraipė konkurencijos ir neturėtų būti laikomas valstybės pagalba.
Konstitucinis Teismas (KT) 2015 metų spalį nutarė, kad Vyriausybės patvirtinta tvarka, jog VIAP mokestį turi mokėti įmonės, gaminančios elektrą savo reikmėms, neprieštarauja Konstitucijai.