Klaipėdos aludarių mintys – tarp naujų receptų ir žiaurios eksperimentų kainos

Pirmą kartą Lietuvoje minimą tarptautinę aludarių dieną alaus gamintojai pažėrė staigmenų. Klaipėdos senamiestyje įsikūrusios daryklos vartus visiems norintiems atkėlę aludariai negailėjo receptų, su kuom skanauti alų, pamokymų, kaip jį pasigaminti, ir pasakojimų, kaip jis brandinamas profesionalių aludarių statinėse.
 Aludarė Džiuljeta Armonienė nuogąstauja, kad šiandien rinkoje jau nebėra 15 jos sukurtų alaus rūšių
Aludarė Džiuljeta Armonienė nuogąstauja, kad šiandien rinkoje jau nebėra 15 jos sukurtų alaus rūšių / L. Sėlenienės nuotr.

Keptą duoną ar žirnius su spirgučiais keičia delikatesai prie alaus

Užkandžius prie alaus žinovai siūlo pakeisti labiau rafinuotais patiekalais ir kaip mat pateikia jų sąrašą. Su šviesiu alumi, esą, puikiai tinka midijos pikantiškame padaže. Apetitą žadina alaus ir apskrudusių šonkauliukų užkandis.

Linkusiems labiau eksperimentuoti alaus someljė ir virtuvės šefas Donatas Dabrovolskas siūlė iš pirmo žvilgsnio neįtikėtiną derinį – tamsaus alaus ir karšto šokolado duetą arba vaisių kalną su šviesiu alumi. Tokie deriniai, esą, tik lietuviams dar neįprasti.

L. Sėlenienės nuotr./ Alaus someljė ir virtuvės šefas Donatas Dabrovolskas alų siūlo skanauti net su karštu šokoladu
L. Sėlenienės nuotr./ Alaus someljė ir virtuvės šefas Donatas Dabrovolskas alų siūlo skanauti net su karštu šokoladu

Naujų receptų bandymai aludariams brangiai kainuoja

Eksperimentuoti raginami ne tik alaus mėgėjai, o ir jo gamintojai. Pasaulio rinka pateikia vis naujų alaus rūšių, kurios išstumia senąsias. 

„Alaus gamyboje dirbu jau kelias dešimtis metų. Per šį laiką Lietuvoje į rinką buvo paleisti keli šimtai rūšių alaus. Nors ir kaip būtų gaila, šiandien gamyboje nebėra vien mano sukurtų penkiolikos rūšių alaus, o kur dar kitų aludarių kūriniai“, – pasakojo Klaipėdos „Švyturio“ gamyklos aludarė Džiuljeta Armonienė.

Koja kojon bandydami suspėsi su pokyčiais, aludariai išbando vis naujus receptus, keičia alaus gamybos technologijas.

Tačiau tokie eksperimentai brangiai kainuoja. „Švyturio“ alaus gamykloje esančios statinės – 40 tonų. Jei eksperimentas nepasiteisina, visa partija nueina perniek.

Eksperimentams teko įkurti atskirą laboratoriją

bandant išvengti nuostolių, uostamiesčio  darykloje teko įrengti alaus gamybos laboratoriją – tarsi sumažintą alaus daryklą.

Mažesnėse – 80 litrų statinėse alus fermentuojamas ir verdamas.

Mažesnėse – 80 litrų statinėse alus fermentuojamas ir verdamas. Tuomet  aludarių užmojai gali būti žymiai platesni. Toks kiekis, nors ir nepavykusio alus, gamyklai milžiniškų nuostolių neatneš. Laboratoriją aludariai pavadino „Raudonų plytų“ alaus dirbtuvėmis.

Čia kasdien eksperimentuoja maždaug dešimt žmonių. Jiems pavyko sukurti jau keturių rūšių alų, kuris puikiai prigijo Lietuvos rinkoje. Kaip gamykloje kunkuliuoja alus, smalsuoliai galėjo išvysti aludarių dienos proga surengtose ekskursijose.

Receptus susiuntė alaus mėgėjai

Kokį alų gaminti, aludariams dažnai padiktuoja ir jo mėgėjai. D.Armonienėskaičiuoja sulaukusi 24 receptų. Iš jų bus išrinktas geriausias, o jo kūrėjas galės „Raudonų plytų“ dirbtuvėse pats išbandyti savo receptą. Neatmetama, kad taip pagamintas alus bus paleistas į rinką.

O patys aludariai audžia mintį alų suderinti su kava ir neįprasto skonio deriniu netrukus nustebinti alaus gurmanus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų