Ant lengvatikių ieškančios įmonės kabliuko užkibusi mergina: „Taip visko nepaliksiu“

Po straipsnio apie įmonę „Kraleks“ (Librex Holding), kurios oficialiu vadovu nurodomas Aleksejus Kraujalis, atsirado ne vienas žmogus, nukentėjęs dėl šios įmonės kaltės. Viena jų – Vilniuje gyvenanti Loreta (vardas pakeistas, tačiau redakcijai žinomas), kuri pati ragavo darbo šioje bendrovėje ir liko be savo uždirbtų pinigų, tačiau kol kas tebeturi stebuklingą siurblį namuose.
Moteris laukia pokalbio dėl darbo
Moteris laukia pokalbio dėl darbo / Vida Press nuotr.

Priminsime, kad įmonė veikia taip: darbo skelbimuose bendrovės atstovai ieško žmonių, kuriems reikalingas darbas, o tuomet siuntinėja jiems laiškus, kuriuose – labai nekonkretus darbo pasiūlymas, tačiau, kad nekonkretumas akių nebadytų, siūlomas lengvai uždirbamas solidus atlyginimas, o prie jo žadamos net atostogos įmonės sąskaita. Šiuo pasiūlymu susiviliojusių žmonių paprašoma sumokėti už „mokymus“, už kuriuos atgauti pinigus, norintiems tai padaryti, itin nelengva – dažnas tiesiog numoja į šį mokestį ranka ir jis lieka šioms įmonėms. 15min jau rašė, kad ši įmonė pažįstama ne tik tiems, kurie neteko savo į „mokymus“ investuotų pinigų, bet ir Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) bei sostinės pareigūnams. Tąkart įtartina ji pasirodė ir personalo atrankų specialistei.

Loreta portalui papasakojo, ką pamatė įmonės viduje. Atidirbusi pusantro mėnesio, ji liko be cento kišenėje – nei pinigų už „mokymus“, nei uždarbio ji negavo. Mergina UAB „Kraleks“ (Librex Holding) dirbo pusantro mėnesio. „Librex“ yra ofšorinė įmonė. Ji esą registruota Mergelių salose.

„Pati papuoliau ten. Išėjau visus mokymus, o toliau jie turi puikų planą, kaip elgtis, kad pinigų nemokėtų. Kolegė, kuri buvo su manimi mokymuose, gavo analogiškus laiškus, kad nutraukia sutartį“, – į portalą kreipėsi Loreta. Pasak jos, sutartis nutraukiama „gudriai ir apgalvotai“. Sutartyje esą yra nurodyta, kad atliktas prezentacijas ir ataskaitas apie jas reikia siųsti pridedant vardą, pavardę, datą, vietą, metus ir kontaktus žmonių, kuriems buvo pristatytas stebuklingas siurblys. „Tačiau Mindaugas Cvilikas iš pradžių parašė, kad tikslina šią informaciją ir kad reikalinga viskas, išskyrus kontaktus, todėl klausėme, be abejo, šių nurodymų, o jie tuo pasinaudojo“, – tikino mergina. Šiuo metu ji tariasi su teisininku dėl tolesnių savo veiksmų – šitaip visko palikti nežada.

Įmonės vadovo nėra mačiusi

Per visą darbo šioje įmonėje laiką ji tvirtino nemačiusi vadovo A.Kraujalio – esą visas bendradarbiavimo sutartis pasirašinėdavo ir vadovu prisistatė M.Cvilikas. Loreta atkreipė dėmesį į tai, kad įmonė darbo skelbimuose niekur nepažymi, jog ieško žmonių bendradarbiauti, priešingai – aiškiai siūlomos tam tikros pareigos (pardavimų vadybininko pareigos). Bet viskas esą paaiškėja susitikus akis į akį. Anot Loretos, vietoje darbo sutarties jie pakiša pasirašyti bendradarbiavimo sutartį, kuria esą siekia nemokėti mokesčių.

Pirmą kartą nuvykusi į nuomojamą kabinetą biurų pastate ji susitiko su darbuotoja Jelena Kaminskaja. Su ja mergina pasirašė mokymų sutartį – sumokėjo 150 Eur. Šią moterį ji įmonėje matė pirmą ir paskutinį kartą.

„Kai praneši, kad išmokai, ką jie siuntė, jie atsiunčią kitą dalį. Iš viso – trys dalys. Pati filmuoji išmoktą „dainelę“ apie „Librex“: kas mes tokie, ką pardavinėjame, ar pastebėjote dulkes, kai kambarį nušviečia saulė, ir t.t. Ir šį vaizdo įrašą siunti įmonei“, – pasakojo mergina.

Anot jos, praėjusi šiuos etapus, ji nuvyko į biurą ir čia gyvai tą pačią išmoktą „dainelę“ atsiskaitė M.Cvilikui. A.Kraujalis, pasak merginos, apskritai šioje įmonėje gal neegzistuoja – mat jo esą niekas nėra akyse regėjęs.

„Viską reguliuoja Mindaugas, nors sako, kad jis tik samdomas darbuotojas, ir kai atsiuntė laišką, kad direktorius jam liepė mus atleisti, kaip priežastį nurodė, kad nepateisinome direktoriaus lūkesčių, ir liepė su juo bendrauti el. paštu info@ritello.lt. Į prašymą prisistatyti, kas rašo iš šio el. pašto, gavome atsakymus, kad tai – domenas. Niekas neprisistato, bet siunčia grasinančias žinutes, todėl nusprendžiau bendrauti su Mindaugu, o čia visas linksmumas ir prasideda...“ – situaciją apibendrino mergina.

Šiuo metu žaidžiama katė ir pelė – merginai rašomos žinutės, kad ji grąžintų siurblį, kuris tebėra jos namuose, o mergina įmonei grasina teismais už neišmokėtą atlyginimą ir neteisėtą atleidimą. Įmonė, į tai reaguodama, taip pat merginą vaišina grasinimais teismais.

„Žodžiu, visko čia daug. Man paprasčiau, nes bendrauju su advokatu, o minėta kolegė ir dauguma kitų išsigąsta ir tiesiog palieka jiems tą mokestį už mokymus, nieko nereikalauja, praradę savo laiką, darbą, degalus, nes yra grasinama baudomis“, – sakė ji.

Keistenybių yra ne viena

Registrų centre nurodoma, kad šioje įmonėje vidutinis atlyginimas – mažiau nei minimumas, t. y. 234 Eur. Įmonė Loretai liko skolinga 680 uždirbtų Eur ir 150 Eur už mokymus. Ji įvykdė bendradarbiavimo sutartyje nurodytą prezentacijų skaičių. Beje, skirtingų žmonių sutartyse jų skaičius varijuoja.

Vis dėlto, ėmusis aiškintis situaciją, Loreta sužinojo, jog sudarytoje bendradarbiavimo sutartyje yra matyti akivaizdūs darbo sutarties požymiai. Atsižvelgiant į tai, šiuo metu yra rengiamas skundas Darbo inspekcijai. Taip pat neatmetama galimybė, jeigu būtų nustatyta ir daugiau tokių įvykių, kadangi tai būtų laikoma sistemiškumu, kreiptis į teisėsaugos instituciją pakartotinai.

Ir keista ne tik tai: darbuotojams nesuteikiama net darbo vieta biure, tačiau žadama, kad už įvykdytus pardavimus jie gali gauti kelionę į Ispaniją ar automobilį. Esą apie tokią kitų darbuotojų sėkmę buvo galima pasiskaityti vidinėje įmonės sistemoje, kurioje galima tiesiogiai kalbėti su kitais įmonėje dirbančiais žmonėmis. Bet, kaip tyčia, anot Loretos, prisijungus toji sistema nė karto neveikė ir pakalbėti su tais, kurie gyrėsi ką tik už uždirbtus įmonėje pinigus nusipirkę naują automobilį, nebuvo įmanoma. Taip pat Loreta negirdėjo, kad per jos darbo laiką kažkas būtų gavęs dovanų tai, kas žadėta.

Policija tyrimo nepradėjo

Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas 15min informavo, kad dėl UAB „Kraleks“ atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą, nustačius, kad turtinis ginčas priklauso civilinių teisės santykių sričiai. „Policijos registruojamų įvykių registro duomenimis, daugiau gyventojų skundų nėra gauta“, – teigė komisariatas.

„Kadangi policija nepradėjo tyrimo, o ir VMI, mano manymu, žiūri gan atmestinai į jų pasirašomas bendradarbiavimo sutartis, jiems išaugo sparnai. Grasina baudomis, teismais, o darbuotojai tiesiog neturi, kur kreiptis pagalbos ir patarimų, ką daryti toliau ir kaip atgauti savo uždirbtus ir dar sumokėtus pinigus“, – teigė Loreta. Anot jos, policija ir VMI nenagrinėja tokių sutarčių, esą, tik siunčia visiems šabloninius atsakymus, todėl apgavikai ir toliau gudrauja.

Tvirtino įmonėje nebedirbantis

Aš dirbau įmonėje samdomu darbuotoju, sprendimų nepriiminėjau, tad prašau netrukdyti mano laiko, – pareiškė jis.

Susisiekus su Mindaugu Cviliku, šis paprašė visais klausimais kreiptis į direktorių, o pats įmonėje jis esą nebedirba.

„Aš dirbau įmonėje samdomu darbuotoju, sprendimų nepriiminėjau, tad prašau netrukdyti mano laiko, rūpimus klausimus išsiaiškinkite su įmonės direktoriumi ir tik vėliau, jei turėsite pagrindo, kaltinkite ar šmeižkite“, – pareiškė jis. Sutartis M.Cvilikas esą pasirašinėjo atstovaudamas įmonei, tačiau, „atstovaujamasis“ esą buvo direktoriaus A.Kraujalio įmonė UAB „Kraleks“. Nors praėjusį kartą už įmonės vadovą atsakinėjo neprisistatęs žmogus, šiuo metu joks įmonės atstovas su žiniasklaida nebendrauja.

VMI sulaukė skundų

Vilniaus AVMI viršininkė Edita Glumbakienė teigė, kad VMI yra sulaukusi gyventojų pranešimų dėl abejonių keliančios minėtos įmonės veiklos ir galbūt daromų mokestinių pažeidimų.

„Į tokius pranešimus mokesčių administratorius visuomet reaguoja. Gavus juos, VMI nagrinėja jų turinį, lygina su savo turimais duomenimis apie įmonės veiklos rodiklius, įvertina ir tai, ar mokesčių mokėtojas laiku pateikė visas privalomas deklaracijas, ar anksčiau buvo atlikta kontrolės veiksmų bei kokie buvo jų rezultatai. Taip pat stebima ir analizuojama informacija viešojoje erdvėje. Atlikus tokią analizę VMI sprendžia dėl tolesnių veiksmų mokesčių mokėtojo atžvilgiu ir jų pobūdžio“, – komentavo E.Glumbakienė. Anot jos, aiškinantis, ar mokesčių mokėtojo veiksmuose nėra mokestinių pažeidimų rizikos, labai svarbu, kad gyventojų pranešimuose VMI pateikiama informacija būtų kiek įmanoma detalesnė ir tikslesnė.

Taip pat esą galima pridėti ir papildomus dokumentus – susirašinėjimus, pokalbių įrašus, nuotraukas, sąskaitas ir pan. Tik bendradarbiaujant tokiu būdu VMI esą galės greičiau ir operatyviau išsiaiškinti galimus pažeidimus.

„Kaip jau buvo minėta anksčiau, UAB „Kraleks“ yra sulaukusi VMI dėmesio. 2016 m. analizuodama bendrovės veiklą, mokesčių inspekcija nustatė su Gyventojų pajamų ir Pridėtinės vertės mokesčių deklaravimu ir sumokėjimu susijusių trūkumų, įmonei pateiktos rekomendacijos juos ištaisyti, į kurias mokesčių mokėtojas tąkart atsižvelgė“, – tvirtino Vilniaus AVMI viršininkė.

Tačiau, pasak jos, VMI nuolat analizuoja, kaip mokesčių mokėtojai laikosi mokestinės drausmės, ar jų veikloje nėra mokestinių pažeidimų požymių.

Atsižvelgiant į tai, VMI skatina gyventojus, įtariančius, jog įmonė veikia galbūt neskaidriai, apie tai pranešti VMI Pasitikėjimo telefonu 1882, programėle išmaniesiems telefonams „Pranešk“, užpildžius anketą VMI interneto svetainėje ar atvykus į bet kurios apskrities VMI.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų