Ar savarankiškai dirbantiems išmoka priklausys ir atnaujinus veiklą per karantiną?

Lietuvoje švelninant karantino sąlygas veiklą atnaujina įvairių profesijų savarankiškai dirbantys gyventojai – praėjusią savaitę dirbti pradėjo įvairūs prekybininkai, nuo šio pirmadienio – jau ir kirpėjai, manikiūrininkės. Visgi nedaug klientų sulaukiantys smulkieji verslininkai nerimauja, ar pradėjus dirbti jiems vis dar priklausys valstybės išmoka. Sveikatos apsaugos ir darbo ministerija ramina, kad išmoka bus mokama tol, kol tęsis karantinas.
Gėlių pardavėjai džiaugiasi Rugsėjo 1-ąja
Gėlių pardavėjai / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

15min redakcija sulaukė ne vieno paklausimo iš smulkiųjų verslininkų, dirbančių pagal individualią veiklą, kurie nerimauja, ar Vyriausybei leidus atnaujinti veiklą jiems vis dar priklausys 257 eurų valstybės išmoka.

Į darbus grįžtantys savarankiškai dirbantys gyventojai tvirtina, kad klientų sulaukia kur kas mažiau negu iki karantino, tad parama jiems svarbi.

Gėlių salone – tik trečdalis buvusios apyvartos

Prieš savaitę veiklą atnaujinusi gėlių salono „Klivija“ Šilutėje savininkė Ilona Ona Kaušienė 15min pasakojo, kad prekyba sekasi prastai.

„Nieko gero – vestuvių nėra, balių nėra, į svečius neina, laidotuvėms per dvi savaites gal vieną krepšiuką nuperka, tad kam tų gėlių bereikia. Likęs tik trečdalis buvusios apyvartos“, – atskleidė gėlių salono savininkė.

Nors uždarbis nedidelis, pagal individualią veiklą dirbanti prekybininkė kasdien atveria salono duris, kad būtų matoma.

„Nieko gero – vestuvių nėra, balių nėra, į svečius neina, tad kam tų gėlių bereikia. Likęs tik trečdalis buvusios apyvartos“, – atskleidė gėlių salono savininkė.

„Apsimoka, neapsimoka, vis tiek turiu dirbti. Jei visai nedirbsi, eis žmonės pro šalį, o visą laiką durys uždarytos. Budėti turėti, o pajamų nėra. Ir tų gėlių ne jūra – ir ne visų yra, ir brangesnės nei pernai tokiu laiku“, – guodėsi I.O.Kaušienė.

Nors negaunant pakankamai pajamų smulkiajai verslininkei 257 eurų siekianti valstybės parama nėra labai didelė paspirtis, šie pinigai vis tiek reikalingi.

Išmoką norėtų gauti kelis mėnesius

Pirmadienį daugiau nei po mėnesio pertraukos į darbus sugrįžo kirpėjos ir manikiūrininkės.

Kirpėjų ir grožio specialistų asociacijos prezidentė Jolanta Mačiulienė 15min teigė, kad valstybės išmoka grožio paslaugų specialistėms, kurioms reikėjo įsigyti įvairių apsaugos priemonių prieš pradedant dirbti, bus reikalinga dar bent kelis mėnesius.

„257 eurai yra labai nedideli pinigai. Tiems, kurie išėjo į darbus, amunicijos įsigijimas daug kainavo, nes visų priemonių – skydelių, vienkartinių pirštinių, vienkartinių peniuarų, dezinfekcinio skysčio kainos didelės. Tai tos išmokos turėtų būti bent dar kelis mėnesius, kad kirpėja bent į pradinę padėtį grįžtų“, – mano J.Mačiulienė.

Asmeninio albumo nuotr./Jolanta Mačiulienė
Asmeninio albumo nuotr./Jolanta Mačiulienė

Asociacijos prezidentė prognozuoja, kad grožio salonai visu pajėgumu pradės dirbti tik po kelių savaičių, nes klientai įsigąsdinę, laukia, kas bus toliau, ir kol kas neskuba grįžti į salonus.

Tos išmokos turėtų būti bent dar kelis mėnesius, kad kirpėja bent į pradinę padėtį grįžtų, – mano J.Mačiulienė.

Beje, savarankiškai dirbantys pridūrė pasigendantys ir informacijos – pavyzdžiui, ar jiems priklausys išmoka pradėjus dirbti, ar reikia apie veiklos atnaujinimą informuoti valstybės institucijas.

„Informacija nėra labai gerai pateikta, pačiam reikia gerai pasėdėti, paanalizuoti“, – priekaištų turėjo J.Mačiulienė.

Išmoka bus mokama viso karantino metu

Socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio patarėja ryšiams su visuomene Eglė Samoškaitė 15min tvirtino, kad fiksuoto dydžio išmoka visiems savarankiškai dirbantiems asmenims bus mokama tol, kol tęsis karantinas.

Vyriausybė karantiną yra pratęsusi iki gegužės 11 dienos, tačiau sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pirmadienį tvirtino, kad tikimybė, kad karantinas bus atšauktas tą dieną, yra minimali.

E.Samoškaitė paaiškino, kad teisę į šią išmoką turi visi savarankiškai dirbantieji, nepriklausant nuo to, ar karantino metu jų veikla apribota, ar ne.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Eglė Samoškaitė
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Eglė Samoškaitė

„Pavyzdžiui, taksi vairuotojai pasakoja, kad jau gavo šias išmokas, nors verčiasi pavėžėjimo veikla ir pajamas gauna. Net ir tiems, kurių veikla nebuvo uždrausta, tikrai sumažėjo užsakymų, nes natūralu, kad klientų srautai sumažėjo“, – pabrėžė E.Samoškaitė.

Vienintelė sąlyga – asmuo negali gauti pajamų pagal darbo sutartį. Šis apribojimas galioja ir pagal darbo sutartį dirbantiems visą darbo dieną, ir tik pusę ar ketvirtadalį etato.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, iki balandžio 26 dienos 61,6 tūkst. savarankiškai dirbančių asmenų kreipėsi dėl išmokos – iš jų 50,3 tūkst. lėšas jau gavo. Iš viso išmokėta 6,7 mln. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai