„Tiek nebuvimo darbe teisėtumas, tiek apmokėjimas už tą laiką yra svarbūs klausimai, kurie turėtų būti aiškiai aptarti darbdavių ir darbuotojų“, – pastebi teisininkė. Šis klausimas yra ypač aktualus daugeliui tėvų artėjant Mokslo metų pradžios dienai, kai mokyklose ir darželiuose vyksta šventės, kuriose nori dalyvauti ir tėvai.
Kaip pastebi teisininkė, dažniausiai šiai dienai patys tėvai nusprendžia panaudoti turimus mamadienius ar tėvadienius, to gali prašyti ir darbdaviai, tačiau tai negali būti įpareigojimas šią laisvą dieną naudoti būtent mokslo metų pradžiai. „Šis principas gali būti įtvirtintas darbdavio Darbo tvarkos taisyklėse ir tai būtų pagirtina, nes darbuotojai iš anksto žinotų apie tokį darbdavio pageidavimą, be to, ši taisyklė būtų taikoma vienodai visiems to darbdavio darbuotojams“, – pastebi dr. I.Povilaitienė.
Nuo rugpjūčio įsigaliojus Darbo kodekso pokyčiams, vieną vaiką iki 12 metų auginantys tėvai turi teisę į mamadienį ir tėvadienį kartą per 3 mėnesius, auginantys du vaikus iki 12 metų – turi galimybę pasinaudoti viena laisva diena kartą per mėnesį, o auginant tris ir daugiau vaikų iki 12 metų – kiekvienas iš tėvų gali pasinaudoti viena laisva diena per mėnesį. Tėvai, auginantys du vaikus iki 12 metų, kai vienas jų ar abu turi negalią, įgyja teisę pasiimti 2 laisvas dienas per mėnesį ir už tai gauti darbo užmokestį.
Jeigu darbuotojas naudojasi mamadieniu arba tėvadieniu, jam už laisvą nuo darbo laiką yra mokamas vidutinis darbo užmokestis.
Tiesa, teisininkė pastebi, kad tuo atveju, kai darbuotojas jau yra išnaudojęs jam priklausantį mamadienį ar tėvadienį, jis gali pasinaudoti Darbo kodekse numatyta teise prašyti laisvo neapmokamo laiko.
„Darbo kodekse numatyta, kad darbo dienos (pamainos) metu darbuotojo prašymu, jeigu darbdavys sutinka, suteikiamas nemokamas laisvas laikas darbuotojo asmeniniams poreikiams tenkinti. Taigi kai kuriais atvejais būtent nemokamas laisvas laikas gali būti išeitis Rugsėjo 1-ąją praleisti kartu su vaiku“, – akcentuoja dr. I. Povilaitienė.
Taip pat jeigu turi galimybę, darbuotojas Rugsėjo 1-ąją dieną gali pasinaudoti savo sukauptomis kasmetinėmis atostogomis.
Su klientais bendraujanti teisininkė pastebi, kad vis dažniau pačios įmonės darbuotojų naudų krepšelyje tam tikromis progomis dovanoja savo darbuotojams apmokamą laisvą laiką. Pavyzdžiui, vaiko mokyklos ar universiteto baigimo, jubiliejaus proga ar kitomis dienomis, tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad jos turėtų būti įformintos Darbo tvarkos taisyklėse, kurios taikomos vienodai visiems darbuotojams. Visi įmonės darbuotojai turėtų būti susipažinę su galiojančiomis Darbo tvarkos taisyklėmis.