Ateityje Kaune gali būti įsteigtas „Amazon“ biuras?

Pagal architektų biurų BIG ir „Heatherwick Studio“ architektūrinę viziją įmonės „Google“ centrinis biuras „Mountain View“ Kalifornijos Silicio slėnyje (JAV) turėtų būti lyg atskiras miestas ne tik su darbo, bet ir poilsio zonomis, sporto centrais, kavinėmis ir parduotuvėmis. Duodamas interviu architektūros ir dizaino portalui „Dezeen“ BIG įkūrėjas Bjarke Ingelsas sakė, kad šis biuras labiau primena kūrybines dirbtuves nei korporacijos biurą.
Stuart Isett nuotr./„Amazon” biuras „Spheres” Sietle (projekto autoriai – architektų biuras NBBJ)
Stuart Isett nuotr./„Amazon” biuras „Spheres” Sietle (projekto autoriai – architektų biuras NBBJ)

Bendrovės „Amazon“ biurui JAV mieste Sietle architektūros biuro „NBBJ“ architektai suprojektavo milžiniškus futuristiškai atrodančius kupolo formos tūrius, o jų viduje buvo įrengtas tikras žiemos sodas.

„Mūsų tikslas – sukurti unikalią susitikimų vietą, kurioje darbuotojai galėtų bendradarbiauti ir kurti naujoves, o Sietlo gyventojai galėtų susipažinti su biologine įvairove pačiame miesto centre“, – sakė „Amazon“ viceprezidentas Johnas Schoettleris.

Nors Lietuvoje didžiosios pasaulio korporacijos tokio architektūrinio mastelio centrinių būstinių dar neatidarinėja, naujausios biuro interjero tendencijos pamažu atkeliauja ir per šiuo metu aktyvią biurų sektoriaus rinką.

NBBJ nuotr./„Amazon” biuras „Spheres” Sietle
NBBJ nuotr./„Amazon” biuras „Spheres” Sietle

„Ober-Haus“ 2018 metų pirmojo pusmečio apžvalga rodo, kad šalies komercinio NT rinkoje biurų sektorius pagal investicijų pasiskirstymą išlieka vienas didžiausių. Ir nors tarp didesnių investuotojų ir toliau patraukliausi išlieka aukščiausios klasės verslo centrai Vilniuje, 2018 metų pirmąjį pusmetį sparčiausia biurų plėtra buvo fiksuota Kaune.

Šiemet Kaune įgyvendinti net devynių biuro pastatų statybų projektai, kuriuose naudingas biuro patalpų plotas sudaro 36 tūkst. kvadratinių metrų. Įgyvendinus šiuos projektus Kauno modernių biuro patalpų rinka per šių metų pirmąjį pusmetį ūgtelėjo net 27 proc.

Naujuose biurų pastatuose – daugiau pranašumų

Biuro sprendimų kompanijos „Ergolain“ pardavimų vadovė Agnė Byčiūtė patvirtina, kad Kaune jie įgyvendina vis daugiau inovatyvių projektų, o jų skaičiaus didėjimą lemia ir spartus naujų biuro pastatų rinkos augimas. Pasak pašnekovės, tai nėra kažkoks aklas madų vaikymasis, bet ir pragmatinis verslo požiūris.

„Kompanijos jau supranta, kad neužtenka biure pastatyti ergonomišką kėdę ir stalą, įrengti virtuvėlę ir poilsio kambarius, – sako A. Byčiūtė. – Planuojant biurą laukia daug įvairių iššūkių: koks optimalus darbo vietų skaičius, kokios erdvės – uždaros ar atviros labiau pasiteisins? Kaip jas suplanuoti, kad būtų ergonomiškos, jose sklandžiai ir efektyviai vyktų įvairūs darbo procesai, o darbuotojai jaustųsi komfortiškai? Galiausiai biuras – tai ne tik darbo vieta, bet ir kompanijos veidas, atspindintis propaguojamas vertybes ir požiūrį į tą patį darbuotoją.“

„Ergolain“ nuotr./Biuro sprendimų kompanijos „Ergolain“ pardavimų vadovė Agnė Byčiūtė
„Ergolain“ nuotr./Biuro sprendimų kompanijos „Ergolain“ pardavimų vadovė Agnė Byčiūtė

Tarp naujausių ir įdomiausių Kaune „Ergolain“ įgyvendintų biuro interjero projektų A. Byčiūtė pamini architektų biuro „Lava Studio“ kompanijai „Helis LT“ suprojektuotą biuro interjerą.

„Architektas Mindaugas Leknickas pasiūlė išties nemažai drąsių ir žaismingų interjero sprendimų – jau vien ko vertas teniso stalas pasitarimo kambaryje su sūpynėmis, miego kapsulė ar žaidimų zona su gyva augalų siena. Šiame biure pokalbių kambariai primena jūrinius konteinerius, o jų vidinės sienos padengtos garsą sugeriančiu akustiniu porolonu. Šis biuras savo drąsiais interjero sprendimais prilygsta architektų Sla Malenko, Gretos Frišmantaitės-Gudaitienės, Kristinos Čimkutės iš „A2SM Architects“ sukurtam „Danske Bank“ padalinio „MobileLife“ biuro interjerui“, – pasakoja A. Byčiūtė.

Tarp inovatyvių naujausių biuro projektų, kuriuos „Ergolain“ jau įgyvendino Kaune – ir „Swedbank“ banko, „Adform Lithuania“ Kauno padalinių, kompanijų „Helisota“, „NFQ Technologies“, „PEICO Lietuva“, „Skuba“, „Dematic“, „Festo“, „Telesoftas“ biurų projektai.

Evaldo Lasio nuotr./„Helisota“ biuro interjeras, autorė – Rasa Kamarauskaitė-Dapšienė
Evaldo Lasio nuotr./„Helisota“ biuro interjeras, autorė – Rasa Kamarauskaitė-Dapšienė

Ar yra kokie nors pranašumai projektuojant biurą naujos statybos pastatuose? A. Byčiūtė teigia, kad taip: „Naujos statybos pastatuose jau pirminėje stadijoje galima atlikti kruopščią kompanijos ir darbuotojų poreikių analizę, įdiegti išmanius įrenginius, kurie padėtų sklandžiau ir efektyviau organizuoti darbą, užtikrintų komfortą, o tuo pačiu – ir taupytų kaštus“.

Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad darbo organizavimo pokyčius biure reikia įdiegti atsakingai.

„Vadovų, darbuotojų požiūris labai svarbus, – pastebi A. Byčiūtė. – Tarkime, vis dar vyrauja kategoriški stereotipai apie atviras erdves, esą jose vyrauja triukšmas, sunku susikaupti. Gali būti ir taip, jei neteisingai išplanuota biuro erdvė – trūksta susirinkimo kambarių, telefoniniams pokalbiams skirtų erdvių, tylos, poilsio zonų“.

NBBJ nuotr./„Amazon” biuras „Spheres” Sietle
NBBJ nuotr./„Amazon” biuras „Spheres” Sietle

Biuro ekspertė pabrėžia, kad atviros biuro erdvės ne tik sukuria komandiškumo bei skaidrumo atmosferą, bet ir leidžia efektyviai išnaudoti plotą, keisti pagal poreikius ir situacijas. „Kabinetinėje biuro sistemoje vien koridoriai gali užimti iki ketvirtadalio biuro ploto, nors naudos iš jų – praktiškai jokios“, – sako A. Byčiūtė.

Pašnekovė pabrėžia, kad triukšmas – tai ir vidinės įmonės darbo kultūros padarinys: „Svarbu ne tik įrengti biuro interjerą, bet ir sukurti teisingus kompanijos darbo ir bendravimo principus, aiškiai juos komunikuoti darbuotojams, įtraukti į sprendimų priėmimą, paaiškinti, kokias naudas darbuotojai gauna bei nuolat apie tai priminti“.

A.Byčiūtė sako, kad ir patys darbuotojai taip pat turi būti pasiruošę keistis. „Biuruose dirba skirtingų kartų atstovai su savo individualiais poreikiais ir įpročiais, todėl įvairiai priima naujas taisykles, prisitaiko prie naujų sąlygų. Labai svarbu išsiaiškinti jų poreikius, išvengti kraštutinumų ir surasti balansą“.

O kokie biurų ateitis? A. Byčiūtė pastebi, kad norėdamos pritraukti geriausius darbuotojus, didžiausios kompanijos jau šiandien siekia sukurti ne tik komfortišką, ergonomišką darbo aplinką, bet ir patrauklią infrastruktūrą.

„Šiuolaikiniams darbuotojams tikrai svarbi ne tik konkreti darbo vieta, bet ir kurioje miesto dalyje bus biuras, ar jie turės kur parkuoti automobilį, o gal pasieks savo darbo vietą per keliolika minučių dviračiu. Ar netoliese bus vaikų darželiai ir mokyklos, ar bus priversti juos vežti į kitą miesto pusę ir gaišti laiką kamščiuose. „Amazon“, „Google“ naujausi biurai labiau primena šiuolaikinius prekybos centrus, kuriuose darbuotojai turi viską, ir jiems nereikia blaškytis gaištant laiką – jie ne tik dirba, bet ir po darbo apsipirkinėja, leidžia laisvalaikį su šeimos nariais, sportuoja. Gal vieną dieną toks biuras bus pastatytas ir Vilniuje ar Kaune“, – šypsosi A. Byčiūtė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų