Trečiadienį „Barclays“ paskelbė, kad Vilniuje, paslaugų centre, naikina 285 vietas, o dalį veiklos perkelia į Indiją ir kitas šalis. Darbuotojai įspėjimus gavo trečiadienio rytą. Tačiau jie netrukus labai nustebo, kai sužinojo, kokios jiems siūlomos išeitinės sąlygos.
Baiminasi, kad gaus mažiau, nei priklauso
Pagal naująjį Darbo kodeksą jiems turėtų priklausyti išeitinė kompensacija, siekianti dviejų vidutinių atlyginimų dydį. Tačiau britų kapitalo operacijų centre Vilniuje dirbama ir naktimis, šventinėmis dienomis. Remiantis Darbo kodeksu, tokiu atveju jau galima su darbdaviu tartis individualiai, o „Barclays“ atleidžiamiems darbuotojams pasiūlė pasirašyti sutartis.
15min pakalbino „Barclays“ darbuotoją, sutikusį papasakoti situaciją, jei jo pavardė nebus skelbiama. Jis teigė, kad paslaugų centre vyrauja įtampa tarp atleidžiamų darbuotojų.
„Dauguma darbuotojų dirba pamainomis, naktines valandas, šventinėmis dienomis, todėl pasirašius sutartį darbuotojas, pasibaigus terminui, gautų mažesnę sumą, nei numato Darbo kodeksas. Be to, visiškai neatsižvelgta į tai, ar tas žmogus turi mažamečių vaikų, ar neturi“, – pasakojo pašnekovas.
Be to, pasak jo, „Barclays“ vadovai darbuotojams pasiūlė išmokėti išeitinę ne per vieną, o per 2–3 mėnesius.
„Tokiu atveju užsiregistravus Darbo biržoje, nebūtų galima gauti pašalpos kelis tuos mėnesius. Kai paklausėme, kodėl jie taip pasiūlė, išgirdome, kad mes gi IT specialistai, tai nereikės mums ieškoti ilgai darbo ir kreiptis į Darbo biržą“, – pasakojo „Barclays“ atleidžiamas darbuotojas.
Planuoja nepasirašyti sutarčių
Dar vienas dalykas, kuris papiktino dalį „Barclays“ atleidžiamų darbuotojų – išeitinė esą skaičiuojama nuo bazinės atlyginimo sumos, bet neįtraukiami papildomi apmokėjimai už darbą naktimis ir šventinėmis dienomis.
„Už vieną mėnesį susidaro apie 200 eurų“, – minėjo darbuotojas. Todėl, pasak jo, dauguma neplanuoja pasirašyti sutarčių dėl atleidimo sąlygų.
„Jokios alternatyvos nesiūlo, o jei nepasirašai, tai atleis įprastai atėjus nurodytai dienai. Apskritai, atmosfera prasta, nes niekas nežino, ką daryti – pasirašyti ar ne. Siūlėme, kad leistų tartis individualiai, tačiau išgirdome, kad jokių derybų nebus“, – teigė atleidžiamas darbuotojas.
Jo teigimu, jaučiasi, kad darbdaviai nori sutaupyti atleidžiamų darbuotojų sąskaita.
„Dauguma suprantame, kad jie tokiais pasiūlymais nori nesužavėti mūsų ir kad geriau jau patys išeitume nelaukdami išeitinių ir ieškotume kito darbo. Taip jie sutaupytų pinigų, o mes turbūt nervų“, – apibendrino pašnekovas.
Sako, kad sąlygos – konfidencialios
„Barclays“ atstovai teigia, kad atleidžiant darbuotojus laikomasi visų įstatymų.
„Sąlygos darbuotojams yra individualios ir konfidencialios. Tačiau „Barclays“ užtikrina, kad visos teisinės ir finansinės sąlygos atitinka LR įstatymus“, – teigiama 15min atsiųstame bendrovės komentare.
15min konsultavę teisininkai teigė, kad darbdavys turi teisę pasiūlyti specialias sutartis atleidžiamiems darbuotojams, o pastarieji turi teisę nepasirašyti tokių sutarčių. Tačiau galiausiai darbuotojai bus atleisti pagal Darbo kodeksą, kuris numato išeitinę kompensaciją, siekiančią dviejų mėnesių vidutinių atlyginimų sumą.
Anksčiau rašyta, kad nusprendus uždaryti AIG paslaugų centrą Vilniuje, darbuotojai gavo solidžias išeitines kompensacijas, kurių pakako susimokėti pradinį įnašą perkant būstą.