Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Biržų pilies kompleksą papildė arsenalo pastatas

XVI a. pradėta statyti bastioninio tipo Biržų pilis yra geriausiai išsilaikiusi tokio tipo tvirtovė šiaurinėje Rytų Europos dalyje. 2012 metais šį ansamblį papuošė dar vienas akcentas – arsenalo pastatas, kuris dar šiemet žada atverti duris lankytojams. Už ES struktūrinių fondų lėšas rekonstruotame pastate veiks kalvė bei ginklų ekspozicija, bus vykdoma inovatyvi edukacinė bei mokslinė veikla.
Muziejaus „Sėla“ šventė Biržų pilyje (Muziejaus „Sėla“ nuotr.)
Muziejaus „Sėla“ šventė Biržų pilyje (Muziejaus „Sėla“ nuotr.)

Pilį išsaugojo jaunavedžiai

Pasak Biržų pilį supančių legendų, visai nenuostabu, kad ši pilis išsilaikė geriau už kitas, o jos tvirtybės paslaptis – sienoje užmūryta jaunavedžių pora.

Pasakojama, jog pradėjus statyti pilį, jos pietrytinis kampas, lyg užkerėtas, vis sugriūdavo. Neapsikentę žmonės kreipėsi į vieną vis dar senuosius pagoniškus dievus garbinusį senolį. Šis patarė per mėnulio pilnatį sustabdyti iš bažnyčios grįžtančią jaunavedžių porą ir atvesti ją prie nelaimingo pilies kampo. Jei pora sutiks savo noru būti užmūryta tame pastato kampe, pilis stovės per amžius. Ir iš tiesų, nors pati pilis ne kartą buvo sugriauta, pietrytinis jos kampas visada išlikdavo.

Biržų pilis pradėta statyti apie 1586 m. Kristupo Mikalojaus Radvilos Perkūno iniciatyva pagal italų bastioninių pilių planą. 1704 m. švedų kariuomenė užėmė tvirtovę ir pasitraukdama rūmus bei kitus tvirtovės pastatus išsprogdino. Biržų pilies reprezentaciniai rūmai buvo atstatyti 1978-1988 m., dabar juose veikia Biržų viešoji biblioteka ir Biržų krašto muziejus „Sėla“. 

Biržų pilis su atstatytu arsenalu (kairėje) ia paukačio skrydžio (R.`opio nuotr.)
Biržų pilis su atstatytu arsenalu (kairėje) iš paukščio skrydžio (R.Šopio nuotr.)

2001 metais buvo atstatytos dvi parakinės ir tiltas. Arsenalo pastatas iškilo 2012 metais pradėjus įgyvendinti Ūkio ministerijos administruojamą projektą „Biržų pilies komplekso rūmų sutvarkymo, arsenalo pastato atstatymo ir pritaikymo turizmo ir kitiems viešiesiems poreikiams“. Šiais metais baigus vidaus apdailos darbus, metų pabaigoje bus sumontuoti ekspoziciniai baldai, laboratorijos, saugyklų bei konferencijų salės įranga.

Veiks karybos ekspozicija

Kaip sakė Biržų pilyje įsikūrusio muziejaus „Sėla“ direktorius Gintaras Butkevičius, anksčiau pilies arsenale buvo saugomi ir remontuojami pabūklai, ginklai. Atstatytame arsenale bus stengiamasi vienaip ar kitaip atspindėti buvusio pastato funkcijas. Pirmame pastato aukšte bus sukurtos XVI-XVIII a. karybos bei senosios kalvystės ekspozicijos (įrengta kalvė), veiks šiomis temomis edukacinės programos mokiniams ir suaugusiems.

Dalis antrojo aukšto bus skirta muziejininkų „virtuvei“. Čia ketinama įrengti laboratoriją, kurioje bus atliekami archeologinių radinių bei kitų į muziejų patenkančių eksponatų prevencinės priežiūros, konservavimo darbai. „Vien atlikdami arsenalo archeologinius tyrimus suradome nemažai įvairių radinių – patrankų sviedinių, iečių antgalių, arbaleto strėlių antgalių, kitų karybą iliustruojančių daiktų, taip pat koklių, buities reikmenų. O kiek jų dar likę tvirtovės teritorijoje, kurioje tyrimai daryti tik tose vietose, kur tiestos komunikacijos! Į muziejų taip pat pakliūna ir mieste bei visame Biržų rajone vykdomų archeologinių kasinėjimų radiniai“, - sako Biržų muziejaus vadovas.

Arsenalo antrame aukšte taip pat įrengta 170 žmonių talpinanti konferencijų salė, kuri bus viena didžiausių Biržuose. Trečiame pastato aukšte bus atviros muziejaus saugyklos, darbo kabinetai muziejininkams.

ES parama turizmui

Projektas „Biržų pilies komplekso rūmų sutvarkymo, arsenalo pastato atstatymo ir pritaikymo turizmo ir kitiems viešiesiems poreikiams“ įgyvendinamas pagal Ūkio ministerijos administruojamą ES lėšomis finansuojamą priemonę „Viešųjų nekilnojamųjų kultūros paveldo objektų kompleksiškas pritaikymas turizmo reikmėms“.

Pagal šią priemonę 2007-2013 metais ES finansinė parama skirta 64 projektams, 25 iš jų jau baigti įgyvendinti. Bendra projektų vertė siekia 278,5 mln. litų, iš jų 251,5 mln. litų - ES struktūrinių fondų lėšos.

Kaip sakė Ūkio ministerijos Investicijų ir eksporto departamento Turizmo politikos skyriaus vedėja Laura Paulauskienė, Lietuvos turizmo plėtros prioritetinės kryptys yra kultūrinis turizmas, aktyvaus poilsio turizmas, dalykinis (konferencijų) turizmas ir sveikatos turizmas. Dvarai, pilys, kiti architektūros paminklai yra ne tik svarbi mūsų kultūros paveldo dalis, bet ir apima visas prioritetines turizmo kryptis.

LR Ūkio ministerija

 
 

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos