2016 08 22 /12:25

Bulvių augintojai sunerimo: „Estrella Baltics“ traškučių gamybą iškelia iš Lietuvos į Lenkiją

Sūdytų užkandžių gamintoja „Intersnack Group“ traškučių gamybą iš Kaune esančios gamyklos perkelia į Lenkiją. Dėl to labiausiai sunerimę Lietuvos bulvių augintojai.
Bulvių traškučiai
Bulvių traškučiai / Fotolia nuotr.
Temos: 1 Traškučiai

Grupės valdoma įmonė „Estrella Baltics“ pranešė, kad akcininkai nusprendė reorganizuoti ir optimizuoti įmonės veiklą ir 2017 metų pirmąjį ketvirtį traškučių gamybą perkelti į naują gamybos vietą, „Inersnack Group“ priklausančią gamyklą Lenkijoje.

Traškučius gamina Kaune

Šiuo metu „Estrella Baltics“ užsakymu „Estrella“ ženklo bulvių traškučiai gaminami Kaune veikiančioje įmonėje „Mondelez Lietuva Production“.

„Intersnack Group“ yra viena didžiausių Europoje sūdytų užkandžių gamybos ir prekybos įmonių grupė, turinti 28 gamyklas įvairiose šalyse. Per metus įmonių grupė pagamina daugiau kaip 561 tūkst. tonų įvairių užkandžių ir riešutų, iš kurių bulvių traškučiai sudaro 146 tūkst. tonų.

15min susisiekė su „Estrella Baltics“ atstovais, kurie rūpimus klausimus dėl sprendimo perkelti gamybą į Lenkiją paprašė atsiųsti elektroniniu paštu. Tiesa, paklausta kada galima tikėtis atsakymų, įmonės atstovė pareiškė, jog bendrovės vadovas pasistengs atsakyti kuo greičiau.

„Pasistengsime atsakyti per keletą dienų“, – pareiškė „Estrella Baltics“ atstovė.

Traškučių pasiūla – didelė

Šalies prekiniai bulvininkystės ūkiai traškučių gamybai kasmet užaugindavo ir pagal sutartis realizuodavo per 9 tūkst. t žaliavos. Tad greitai šiems ūkiams teks ieškoti naujų rinkų arba mažinti bulvių plotus, rašo „Ūkininko patarėjas“.

Pasak UAB „Estrella Baltics“ direktoriaus Mindaugo Žemaitėlio, bendrovės akcininkai „Intersnack Group“ nusprendė reorganizuoti šios įmonės veiklą ir nuo 2017 m. pirmojo ketvirčio bulvių traškučių gamybą perkelia į Lenkiją. Bendrovė turės galimybių panaudoti 40-ies metų patirtį, o moderniausios gamybos linijos, gamindamos aukščiausios kokybės produkciją ir ją realizuodamos už konkurencingą kainą, padės įsitvirtinti Baltijos šalių rinkoje. Mat traškučių pasiūla šioje rinkoje gana didelė.


„Iki šiol Lietuvoje traškučiams gaminti supirkdavome iki 9 tūkst. t bulvių, bet kai kuriems prekiniams bulvininkystės ūkiams rekomenduosime ir toliau bendradarbiauti, –„“Ūkininko patarėjui“ teigia M. Žemaitėlis. – Sąlygos priklausys nuo tarpusavio susitarimų.“


„Intersnack Group“ įvairiose ES šalyse turi 28 modernias sūdytų užkandžių gamyklas, net 11 jų gamina bulvių traškučius. Per metus pagaminama apie 561 tūkst. t įvairių užkandžių ir riešutų, iš minėto kiekio bulvių traškučiai sudaro 146 tūkst. t.

Bulvių augintojams – liūdna žinia

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) direktorė Zofija Cironkienė „Ūkininko patarėjui“ teigia, kad bulvių plotai mažėjo kasmet, o kai šalyje nebeliks traškučių gamintojų, prekiniams bulvininkystės ūkiams teks mažinti plotus.

„Iš tikrųjų LDAA nariai ir šiemet jų pasodino 64 ha mažiau, – aiškina situaciją direktorė. – Matyt, plotai mažės tol, kol vidaus rinkoje išliks balansas ir tarp augintojų atsiras tinkama konkurencija.“ Pasak pašnekovės, valgomųjų bulvių poreikis mažėja visoje Europoje, o perdirbti skirtų bulvių kiekiai priklauso nuo Nyderlandų, Prancūzijos, Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Belgijos gamybos apimčių.

UAB „Šaka“ (Šakių r.) direktorius Juozas Pukelis sakė, kad kasmet bulvių traškučiams augindavo apie 40 ha ir daugiau, o šiemet plotai sumažėjo dešimčia hektarų. Ir šie metai paskutiniai, kai bulvių derlių tiekia traškučiams gaminti. „Kasmet apie 30 proc. derliaus realizuodavome „Estrellai Baltics“, maždaug po 0,13–0,14 Eur/kg, – sakė J. Pukelis. – Kitais metais bulvių poreikį ir derliaus paskirtį reguliuos rinka. Sėklinių bulvių plotai ūkyje išliks tie patys, nes traškučiams bulvių sėklą augintojai įsiveždavo iš kitų ES šalių.“

Tiekė didelę dalį derliaus


Prekinį bulvininkystės ūkį turintis Saulius Dambrauskas (Kėdainių r.) trečdalį derliaus skiria traškučiams. Šiemet dalį perdirbti skirto bulvių derliaus parduoda Latvijoje. Pasak ūkininko, bulves vis tiek augins, nes, praradus vieną supirkėją, atsiras kitas.

„Gyvensime kaip gyvenę“, – paklaustas, kur savo užaugintą produkciją žada realizuoti po bulvių traškučių gamybos perkėlimo į Lenkiją, 15min sakė bulves auginantis ūkininkas S.Dambrauskas.
Tiesa, ūkininkas nebuvo itin kalbus ir teigė, kad komentuoti informacijos, susijusios su „Estrella“ bulvių traškučių gamybai tiekiamos produkcijos kiekiais, negali dėl pasirašytų sutarčių.


Petro Vasiliausko bulvių sėk­lininkystės ūkio (Klaipėdos r.) komercijos vadovė Rugilė Malinauskienė aiškino, kad traškučiams skirtą derlių jau keleri metai eksportuoja į Lenkiją. „Deramasi ir dėl tolesnio bendradarbiavimo, nes stengiamės tiekti itin kokybišką produkciją, – sakė komercijos vadovė. – Traškučių gamyklai Kaune tiekėme apie 25 proc. derliaus.“ Pasak pašnekovės, sėklinių bulvių plotai nesikeis, o jų poreikį reguliuos valgomųjų bulvių augintojai.
Taigi bulvių pasiūla šalies rinkoje mažės, tad belieka spėlioti, kiek už jas mokės valgytojai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų