2021 10 04 /13:19

C.Eastwoodui 6 mln. dolerių sumokėti turinti lietuviška įmonė: kas ji tokia?

Kaip pranešė „The New York Times“, garsus JAV aktorius Clintas Eastwoodas Jungtinėse Valstijose laimėjo bylą prieš Lietuvos bendrovę „Mediatonas“, klaidingai teigusią, kad JAV žvaigždė rėmė kanapių produktų vartojimą. „Mediatonas“ – vieno Tauragės kaimo aktyvisto įkurta įmonė, kuri šiuo metu yra likviduojama, tačiau dar pernai liepą gavo 23 tūkst. eurų valstybės subsidiją.
Clintas Eastwoodas – tapo tėvu 66 metų
Clintas Eastwoodas – tapo tėvu 66 metų / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Pirmadienį Lietuvą apskriejo žinia, kad „Oskarų“ laureatas C.Eastwoodas prisiteisė iš lietuviškos bendrovės „Mediatonas“ 6,1 mln. dolerių (5,26 mln. eurų) už tai, kad viename suklastotame internete paskelbtame straipsnyje teigiama, jog aktorius remia kanapių produktų vartojimą.

Anksčiau buvo skelbta, kad interneto svetainė, kurioje paskelbtas minėtas straipsnis, priklauso įmonei „Mediatonas“.

Informacinių technologijų ir ryšių asociacijos „Infobalt“ vadovas Mindaugas Ubartas kalbėdamas su 15min vadino šį atvejį intelektinės nuosavybės vagyste, kurią galima prilyginti apiplėšimui. Pasak jo, kadangi aktorius garsus, tai ir jam iš lietuviškos įmonės priteistos sumos yra „garsiai skambančios“.

Asmeninio archyvo nuotr./Mindaugas Ubartas
Asmeninio archyvo nuotr./Mindaugas Ubartas

Tad, kas ši lietuviška bendrovė, atsidūrusi net pasaulio žiniasklaidos akiratyje?

Įkūrėjas – Tauragės bendruomenės aktyvistas

Pasaulyje nuskambėjusios įmonės oficialus adresas – Tauragės seniūnijos Dauglaukio kaimas. 2017 metų kovą įmonę įkūrė ir jai vadovavo Giedrius Bučinskas, aktyvus vietinės bendruomenės narys, anksčiau vadovavęs Dauglaukio bendruomenei „Gimtinė“.

Tačiau 2021 metų kovo 3 dieną Registrų centre įregistruotas vienintelio akcininko sprendimas įmonę likviduoti. Netrukus užsienio spaudoje pasirodė ir žinios, kad C.Eastwoodas padavė šią bendrovę į teismą.

15min susisiekti su G.Bučinsku nepavyko – iš pradžių verslininkas telefono nekėlė, vėliau jis buvo išjungtas.

Jeigu pakalbėti su verslininku pavyks, publikaciją papildysime, o kol kas šios įmonės portretą tenka dėlioti iš atskirų informacijos gabalėlių.

Gavo valstybės paramą

„Mediatono“ veikla nurodoma gan abstrakčiai – vienur skelbiama, kad įmonė užsiima užsakomuoju pardavimu paštu arba internetu, kitur – informacinių paslaugų veikla.

M.Ubarto manymu, įmonė legaliai prekiavo produktais iš kanapių, tačiau juos neteisėtai reklamavo, naudodama Holivudo aktoriaus atvaizdą.

Tuo metu IT ekspertas Marius Pareščius antrino M.Ubartui ir pridūrė, jog tai yra vadinamosios juodosios paieškos sistemų optimizavimo (angl. search engine optimization) paslaugos.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Marius Pareščius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Marius Pareščius

„Jei tau reklamos užsakovas pasako „naudok veidus“, tu ir naudoji veidus. Ar tai legalu, ar ne – kitas klausimas. O toliau yra detalės – pakliuvai ar nepakliuvai. Pareklamavai, nepakliuvai – visiems gerai. Vartotojas nusiperka produktą, jei jis kokybiškas, naudojasi juo ir džiaugiasi. Jei nekokybiškas, gali kreiptis tiek į vartotojų teises ginančias institucijas, tiek, kaip šiuo atveju, autorines teises ginančias agentūras“, – 15min aiškino M.Pareščius.

Tiesa, iki įmonės įsteigimo G.Bučinskas, panašu, nieko bendro nei su internetiniais verslais, nei su informacinėmis technologijomis neturėjo.

2011 ir 2015 metais G.Bučinskas su Lietuvos socialdemokratų partija dalyvavo savivaldybių tarybų rinkimuose. Socialdemokratų partijos Tauragės rajono skyriaus pirmininkė Rita Grigalienė 15min informavo, kad nuo 2019 metų G.Bučinskas partijai nepriklauso. Plačiau apie į problemas įsivėlusį verslininką ji nekomentavo, motyvuodama, kad informaciją gali teikti tik apie partijos narius. „Esame porą kartų bendravę, bet tik tiek. Nežinau, kuo įmonė užsiima“, – sakė R.Grigalienė.

Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./Tauragė
Aurelijos Jašinskienės/15min.lt nuotr./Tauragė

Beje, kandidatuodamas į savivaldybės tarybos rinkimus interesų deklaracijoje G.Bučinskas 2015 metais nurodė, kad dirba vyriausiuoju specialistu Nacionalinėje mokėjimo agentūroje, taip pat nuo 2007 metų užsiima žemės ūkio veikla. Deklaracijoje informuojama, kad Lietuvos žemės ūkio universitete jis įgijo ekonomikos magistro laipsnį.

Visgi nors, kaip atrodytų, patirties internetiniuose versluose ir neturėjo, G.Bučinsko įmonei, kurioje daugiausiai dirbo tik 6 darbuotojai, gerai sekėsi nuo pat pradžių. Nors bendrovė buvo įregistruota 2017 metų kovą, jau pirmais metais ji gavo 6,3 mln. eurų pajamų ir 878 tūkst. eurų grynojo pelno.

2018 metais „Mediatonas“ uždirbo beveik 4,3 mln. eurų pajamų. 2019 metais nurodoma, kad pajamų nebuvo, tačiau 2020 metais apyvarta ir vėl šoktelėjo iki 4,4 mln. eurų, o grynasis pelnas – iki 525 tūkst. eurų.

Beje, įdomi detalė, kad „Mediatono“ vidutinis atlyginimas siekė apie 1,2–1,3 tūkst. eurų prieš mokesčius, tačiau kovą, kai įmonė pradėta likviduoti, darbo užmokestis staiga pašoko iki 4,8 tūkst. eurų.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Kanapių laukas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Kanapių laukas

Pernai liepą „Mediatonui“ skirta ir subsidija mikroįmonėms – 23,366 eurų.

Ar sukurs precedentą Lietuvoje?

M.Ubartas mano, kad šiuo atveju galima ieškoti paralelių su reklamomis, kuriose neva Lietuvos įžymybės reklamuoja kokį nors produktą ar ragina investuoti.

„Manau, kad tokių įvykių būna nuolatos. Taip pat kyla klausimas, kaip apsiginti. Nes tai yra įrodymo klausimas. Kai feisbuke platinamos virusinės neteisingos reklamos, kur žymūs žmonės neva kažkur investavo, yra klausimas, ar tie žmonės nori eiti ir ginti savo teises, kad jiems būtų kompensuojama. Šitas įvykis tikrai atkreips dėmesį, kad vogti negalima. Tikiuosi, kad bus daugiau tokių įvykių, kai intelektinė nuosavybė bus ginama“, – svarstė pašnekovas.

O M.Pareščius abejojo, ar šis atvejis paskatins Lietuvoje kreipti daugiau dėmesio į intelektinės nuosavybės vagystes.

„Nemanau, kad tai turės kažkokią reikšmę. Mūsų tyrėjai, kurie užsiima panašiomis bylomis, nemoka tokių atvejų tirti. Be to, nemanau, kad tokie dalykai yra labai aktualūs“, – sakė pašnekovas.

Vietos gyventoja: nežinojau, kad verslas turi problemų

Kaip „Mediatono“ vadovą apibūdina vietos gyventojai? Dauglaukio bendruomenei „Gimtinė“ vadovaujanti Kristina Vismerienė sakė, kad pažįsta G.Bučinską, tačiau nebuvo girdėjusi apie jo verslą ištikusias problemas.

„Nieko ypatingo negaliu pasakyti, mums, kaimo gyventojams, atrodė normalus žmogus. Jis normaliai gyvena. Žinome, kad turi verslą ir užsiima papildų platinimu, bet kad turi kažkokių problemų, išgirdau tik iš jūsų“, – kalbėjo K.Vismerienė.

Pasak moters, pastaraisiais metais G.Bučinskas su šeima išsikraustė ir į Dauglaukio kaimą grįžta tik retkarčiais. Paklausus, ar įmonės vadovas demonstravo prabangų gyvenimo būdą, pašnekovė sakė to nepastebėjusi.

O jo pirmininkavimą kaimo bendruomenei „Gimtinė“ ji taip pat vertino teigiamai. „Jis buvo geras pirmininkas, parėmė šventes. Kai dabar ką nors organizuojame, jis prisideda“, – tvirtino K.Vismerienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų