„Vaikai yra neatsiejama gyvenimo dalis. Matome, kad dėl nepakankamos vaikų ugdymo infrastruktūros išplėtojimo daugėja darbdavių, kurie stengiasi suteikti savo darbuotojams galimybę įvairiais būdais suteikti galimybes suderinti darbuotojų ir tėvų pareigas“,– darbo rinkos aktualijas komentuoja Tomas Toleikis, darbo paieškos portalo CVbankas.lt vadovas.
Auginantiems vaikus – laisvesnis darbo grafikas
Prekybos tinklas „Senukai“ pritraukti darbuotojų pasirinko šūkį „Suderink darbą su vaikų auginimu“. Pasak bendrovės „Kesko Senukai Lithuania“, valdančios prekybos tinklą, personalo direktorės pavaduotojos Violetos Naujokienės, prekybos centras visada siūlė darbą mamoms, auginančioms vaikus, tačiau daugiau dėmesio sulaukta šį rudenį prasidėjus į šią grupę orientuotai darbuotojų paieškos kampanijai.
„Kalbant konkrečiai apie mamas, mūsų prekybos centruose yra siūlomas
specialiai joms sukurtas darbo grafikas ir krūvis. Tam, kad spėtų savo mažuosius nuvežti į darželį ir pasiimti iš jo, jos į darbą gali ateiti vėliau, o išeiti – anksčiau“, – pasakoja V.Naujokienė.
Derinti darbą su vaikų auginimu prekybos tinkle siūloma kasininkėms, informacijos centro darbuotojoms, konsultantėms ar dirbančioms administracijoje. Pasak V.Naujokienės, šios pozicijos yra lanksčios, kad motinos, atėjusios dirbti į prekybos tinklą, ne tik gautų lankstų, vaikus auginti netrukdantį grafiką, bet ir adekvatų darbo krūvį.
Bendrovės atstovė komentuoja, kad pradėjus aktyviai komunikuoti galimybę derinti motinystę ir darbą sulaukta nemažo susidomėjimo iš auginančius vaikų, bet didžiausio susidomėjimo sulaukta iš kitos grupės kandidatų – vyresnio amžiaus žmonių. „Jie ne tik patys domisi, bet ir teiraujasi, ar bus darbo jų studentui anūkui”, – pasako V.Naujokienė.
„Senukai“ – ne vienintelė bendrovė, kuri personalo komunikacijoje pasirinko draugišką toną auginančių vaikus atžvilgiu. Laisvesnį darbo grafiką auginantiems vaikams siūlo ir bendrovės „Studio moderna“ ir „UniCall“
Darbovietėje – vaikų kambarys
Kai kurios bendrovės žengia dar toliau – jos ne tik derina grafikus, bet kuria visą vaikų „infrastruktūrą“ įmonėje. Telekomunikacijų bendrovė „Bitė“ atidarė jau antrą vaikų kambarį. Žana Jakevičienė, bendrovės komunikacijos vadovė, pasakoja, kad toks sprendimas priimtas neatsitiktinai – įmonėje dirba daug jaunų specialistų, auginančių mažamečius vaikus, o rinkoje verda konkurencija dėl darbuotojų – taigi ir tokie sprendimai suteikia pranašumą.
„Siekiant sudaryti kuo palankesnes sąlygas derinti darbą ir šeimos poreikius, prieš daugiau nei 6 metus, šalia kitų priemonių, buvo nutarta įsteigti vaikų priežiūros kambarį. Į jį darbuotojai kelioms valandoms gali atsivesti vaikus, dažniausiai tai būna vaikai nuo 2 iki 11 metų, kurių dar negalima palikti namie vienų net trumpam. Vaikų priežiūros kambarys praverčia, kai vaikams tenka leisti laiką tarp pamokų ir būrelių, moksleivių atostogų metų ir pan. Darbuotojai šį vaikų priežiūros kambarį vadina darželiu; jame nuolat dirba profesionali auklė, labai mylinti vaikus ir mokanti parinkti užsiėmimą pagal amžių. Vieni žaidžia judrius žaidimus, kiti piešia ar lipdo, kitiems padeda ir pamokas padaryti“, – pasakoja bendrovės atstovė.
Tai ne vienintelė privilegija, kurią bendrovė suteikia vaikus auginantiems tėvams. „Bitėje” galioja lanksčios darbo valandos, kurios reiškia, kad pagal šeimos ritmą galima pasirinkti darbo dienos pradžią ir pabaigą. Prireikus darbuotojai dirba nuotoliniu būdu, tam sudarytos visos sąlygos.
Pasak Ž.Jakevičienės, darbuotojai vertina šiuos privalumus. „Vaikus auginantys darbuotojai aktyviai naudojasi vaikų priežiūros kambariu, į kurį kasdien atvedama nuo 2 iki 10 vaikų. Vidinės darbuotojų apklausos rodo, kad mažamečius vaikus turintys kolegos kaip vieną iš darbo „Bitėje” privalumų visuomet pamini ir darželį”, – sako ji. „Bitės” atstovė prideda, kad pritraukiant talentus ir skatinant darbuotojų lojalumą vis dėlto svarbiausia yra motyvacijos priemonių visuma, o ne tik draugiška aplinka auginantiems vaikus.