Dainius Aksinavičius: IT specialistams svarbu gebėti paprastai paaiškinti sudėtingus dalykus

Ar gyvename informacinių technologijų aukso amžiuje? Kokios IT kompetencijos bus reikalingos ateityje? Kaip keisis informacinių technologijų industrija ir kaip prie šių pokyčių turės prisitaikyti verslai? Apie tai – pokalbis su „Centric IT Solutions Lithuania“ vadovu Dainiumi Aksinavičiumi.
Dainius Aksinavičius
Dainius Aksinavičius / Partnerio nuotr.

– Dainiau, ar dabar IT amžius?

Turbūt galime sakyti ir taip. Akivaizdu, kad šiuo pandemijos laikotarpiu visuotinė skaitmenizacija suaktyvėjo kartais. Tačiau tai dar ne pabaiga. Neabejoju, kad skaitmenizacija tik dar sparčiau plėsis ir augs.

Visgi įdomu tai, kad net ir dabar, kai, rodos, visi keliasi į skaitmeninį pasaulį ir naudoja pažangiausias technologijas, vis dar matomas labai didelis kontrastas tarp tų įmonių, kurios sparčiai diegia skaitmenizacijos sprendimus, ir tų, kurios dirba su priemonėmis, užsilikusiomis dar iš praėjusio amžiaus.

– Kodėl taip yra?

Matyt, lemia kelios priežastys. Viena jų – verslui trūksta noro keistis ir modernizuoti veiklą. Kita – gaji nežinomybės baimė. Prie jos, deja, prisideda ir IT specialistai. Taip jau yra, kad ne visi supranta IT sritį. O mes, IT specialistai, nemokame technologinių dalykų paaiškinti suprantama kalba. Ir taip atbaidome tuos, kurie mūsų žargono nesupranta ir bijo paklausti.

– Ar tai reiškia, kad IT specialistams reikia keistis ir ugdyti kitas kompetencijas?

Tikrai taip. Gebėjimas suprasti klientą, įsigilinti į jo poreikius ir pasiūlyti jam tinkamiausius sprendimus – be galo svarbi kompetencija, kurią IT specialistai tikrai turi stiprinti. Pastebiu, kad dabar labai dažnai geri savo srities žinovai, tiesiog pamiršta pažvelgti į esančią problemą per kliento prizmę. Ir tai nėra gerai.

Mums reikia išmokti įsijausti į kliento problemas ir kalbėti taip, kad jis suprastų ir mus, ir mūsų siūlomus problemų sprendimus. Juk galų gale, mes dirbame žmonėms – klientams, o ne technologijoms. Be IT sprendimų šių dienų verslas nebeįsivaizduojamas. Bet ir IT specialistai turi išmokti daryti verslą – o tai dar, deja, neretai daugeliui yra iššūkis.

Noriu pabrėžti ir dar vieną svarbų dalyką. Skaitmenizacija juda ta kryptimi, kad žmogui nebereikėtų daryti nuobodžių dalykų. Už jį tai darys kompiuteriai arba robotai. Tačiau yra viena sritis, kurioje net ir patys išmaniausi robotai tikrai negalės padėti – tai kūrybiškumas. Todėl kūrybiški žmonės, tiek IT, tiek ir kitose srityse bus itin paklausūs ir vertinami.

– Kokias dar specialistų kompetencijas ugdote savo įmonėje?

Šiai dienai turime neišsemiamus klodus duomenų. Bet duomenys savaime neturi jokios vertės. O iš duomenų gauti vertingą informaciją yra mokslas. Centric IT ateitis – duomenų analitika ir jų transformacija. Šioms kompetencijoms savo įmonėje skirsime vis daugiau dėmesio. Neabejoju, kad duomenų analitika ateityje taps tik dar aktualesnė.

– Kodėl vis daugiau verslų naudojasi debesijos paslaugomis? Taip pigiau, optimaliau?

Iš tiesų visa industrija juda ta kryptimi, kad verslai perkelia savo paslaugas į debesiją. Ir tai lemia įvairūs faktoriai. Taip, tai gali būti pigesnis sprendimas. Kita priežastis – mada. Juk kai visi aplinkui keliasi į debesiją, natūralu, ir aš ten norėsiu būti.

Tačiau bene svarbiausia – debesija atveria visai kitokias galimybes. Sukurta daugybė sprendimų, kuriuos, prisijungęs prie debesijos, verslas gali iš karto naudoti kaip paslaugas ir sutaupyti daug laiko bei pastangų jas kuriant nuo nulio.

Pavyzdžiui, prisijungusi prie debesijos už tam tikrą mokestį įmonė gali naudotis jau sukurtu dirbtinio intelekto moduliu ar Vakaruose populiaria „nelaimės atstatymo“ (disaster recovery – angl.) paslauga. Ji užtikrina, kad dėl tam tikrų priežasčių nustojus veikti serveriui, pavyzdžiui jį užliejus, kaip kad nutiko Registrų centrui Vilniuje, sukaupti duomenys ir paslauga nedingsta – ji per tam tikrą laiką automatiškai atsistato kitame serveryje.

Visgi tam, kad įmonės galėtų pilnai naudotis debesijos privalumais, joms teks transformuoti savo jau turimus IT sprendimus – tai yra juos pakeisti, kad galėtų jais naudotis dar efektyviau. Pateiksiu pavyzdį. Turiu el. parduotuvę, kurioje paprastą dieną apsilanko šimtas žmonių. Kiek man reikia IT resursų, kad juos aptarnaučiau? Nedaug. Bet štai ateina „Juodasis penktadienis“ ir per šią masinę apsipirkimo dieną į mano parduotuvę ateina net 2000 klientų. Ką daryti, kad mano turimas serveris atlaikytų tokį srautą?

Naudojant tradicinius sprendimus, iš anksto turėčiau investuoti į infrastruktūrą – IT serverius, kad tą vieną dieną per metus būčiau pasiruošęs galimam klientų antplūdžiui. Bet tai reiškia, kad visas kitas dienas mano serveriai dirbs tik penkių procentų našumu ir daug kaštų išeikvosiu veltui. Debesijos sprendimai šiuos resursus leidžia keisti dinamiškai, priklausomai nuo konkretaus poreikio, sumokant tik už tai, kuo pasinaudojai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis