Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Darbas 24/7: kaip šeimos versle išlaikyti pusiausvyrą

Nedidelių šeimyninių įmonių atstovai, pasakodami apie savo veiklą, neretai sulaukia nuostabos reakcijų – ar įmanoma dirbti su artimaisiais? Kaip atskirti darbo ir poilsio dirvas? Kaip suvaldyti profesinius ginčus, kad netektų su jais vakaroti namuose? Ir nors yra žmonių, kuriems šie klausimai išsisprendžia savaime, visgi daugumai tenka nueiti netrumpą kelią, kol sąvokoje „šeimos verslas“ pavyksta atrasti pusiausvyrą.
Natūralaus sultinio „Sukčius“ moliūgų sriuba / „kitchen Rules“ nuotr.
Natūralaus sultinio „Sukčius“ moliūgų sriuba / „kitchen Rules“ nuotr.

Natūralių sultinių kūrėjai Diana ir Tadas Zujai, įveikę šiuos iššūkius, sėkmingai augina trečiąjį vaiką – prekės ženklą „Sukčius“. „Iš pradžių dirbome neskirdami darbo dienų nuo savaitgalių. Supratome, kad siekiant maksimalių rezultatų, būtinas pilnavertis įsitraukimas. Juk kuriame savo šeimos projektą“, – patirtimi dalijasi Diana Zujienė.

Kai veikla patinka – neskaičiuoji valandų

Visų pirma, sėkmė labai priklauso nuo to, ar užsiimama širdžiai miela veikla. Kai verslo idėją pasiūlo pats gyvenimas, tampa žymiai lengviau nugalėti iškilusius sunkumus ir neskaičiuoti darbo valandų. Tai būdinga dažnam šeimos verslui – ne išimtis ir Zujų „Sukčius“.

Gamindamas šeimos pamėgtus troškinius, paeliją, padažus, kruopas ar koldūnus, Tadas nuolat ieškodavo sveikesnio, natūralaus sultinio. Pamėginkite išsivirti tokio, burbuliuojančio puode ne mažiau nei 12 valandų, bute su dviem mažais vaikais! Tikras iššūkis. Kirbant prisiminimams apie užsienyje ragautą sultinio paruoštuką be pridėtinių medžiagų, vyras ryžosi pradėti gamybą ir leidosi į tūkstančius eksperimentų, kol atrado tinkamą skonį. Prieš tai sutuoktiniai detaliai išanalizavo rinką ir suprato, kad jie ne vieni, kuriems trūksta produkto, leidžiančio truputį pasukčiauti ir apsieiti be ilgo sultinio ruošimo kaskart jo prireikus.

Diana ir Tadas Zujai / „kitchen Rules“ nuotr.
Diana ir Tadas Zujai / „kitchen Rules“ nuotr.

Gastronominės konsultacijų agentūros „kitchen Rules“ rinkodaros specialistė Ieva Vaičiūnaitė komentuoja, kad toks šeimos žingsnis atspindi šiandienines rinkos tendencijas – sveikesnių produktų poreikis vis dar auga: „Spartesnis gyvenimo tempas, fizinės ir emocinės gerovės paieškos – lemtingi veiksniai, darantys įtaką besikeičiantiems įpročiams. Vartotojai supranta, kad mityba yra puikios savijautos ir visaverčio gyvenimo pagrindas. Tie, kurie negali daug laiko skirti maisto gamybai, ieško sveikų alternatyvų. Manau, kad kasdienę buitį palengvinančių pusgaminių vartotojų gretos tik augs – ypač, jei produktai atitinka sveikos mitybos kriterijus.“

Šeimos verslo pliusai ir minusai

Didžiausias šeimos įmonės privalumas – tai, kad gali visiškai pasikliauti savo verslo partneriu: artimasis skirs visas jėgas, kokybiškai spręs užduotis ir kilusias problemas – juk tai bendras projektas. Be to, prireikus noriai pavaduos vienas kitą įvairiuose darbuose.

Tačiau egzistuoja ir kita medalio pusė: kartu leidžiant ir darbines, ir laisvo laiko valandas, gali atsirasti trinties. Tenka išmokti su tuo susigyventi – antraip nepavyktų sklandžiai dirbti. „Visada ir visur būni drauge, negali ilgam išvažiuoti ilsėtis, negali penktą valandą palikti telefono nuošalyje ir neatsiliepti į skambučius, nereaguoti į žinutes. Dėl šių priežasčių vis dar mokomės atrasti balansą ir priimame artimųjų pagalbą, kai jie pasisiūlo prižiūrėti du mūsų mažamečius vaikus ir kartais leidžia pailsėti“, – šeimyninio verslo pamokas vardija D. Zujienė.

Natūralių sultinių gamintojai Diana ir Tadas Zujai / „kitchen Rules“ nuotr.
Natūralių sultinių gamintojai Diana ir Tadas Zujai / „kitchen Rules“ nuotr.

Efektyviai paskirstytos pareigos

Pora įsitikinusi, kad jiems pavyko tapti darnia komanda tiek versle, tiek namuose. Tai jie sieja su pareigų pasiskirstymu: anksčiau restorane dirbęs Tadas apsiėmė karaliauti namų bei „Sukčiaus“ virtuvėse ir dažniau įsitraukia į gamybinius reikalus, o Diana pritaiko universitete įgytas žinias ir bendrauja su klientais socialinėse platformose, kuria prekės ženklo įvaizdį, yra atsakinga už sultinių pateikimą, apipavidalinimą bei panaudojimą. Taip pat randa laiko ir mamos pareigoms. „Šiuo metu aš daugiau būnu su vaikais, o Tadas pats vienas spėja atlikti daugybę kitų pareigų, dėl to dar labiau juo didžiuojuosi“, – džiaugiasi „Sukčiaus“ įkūrėja.

Vis dėlto bendrus verslo klausimus jiedu sprendžia kartu. Nors mėginant vienas kitą įtikinti, kartais kyla ginčų, bet labiausiai šeimą suvienija bendro tikslo siekimas: „Mūsų verslo moto – pagarba ir atsidavimas. Labai stengiamės rasti laiko pabūti tik vyro ir žmonos rolėse, deja, tai ne visada pavyksta. Tikimės, kad mums pasiseks sėkmingai užauginti ir trečiąjį vaiką „Sukčių“, išliekant prie pirminio sumanymo – virti skaniausius sultinius.“

Natūralus sultinys „Sukčius“ / „kitchen Rules“ nuotr.
Natūralus sultinys „Sukčius“ / „kitchen Rules“ nuotr.

Verslo dinamika: sunkiausia – pradžioje

Trečiojo vaiko auginimas vyko ir tebevyksta palaipsniui, kantriai mokantis iš įgytų patirčių. Diana neslepia: jeigu reikėtų viską kartoti iš pradžių, būtų pradėję dar anksčiau – tiek taupyti verslui, tiek jį kurti: „Pradžia buvo sunki ir pareikalavo daug jėgų bei užsispyrimo, kaskart ieškant įkvėpimo ir stengiantis neprarasti tikėjimo, kad pavyks. Ir mums pavyko.“

Gastronominės konsultacijų agentūros „kitchen Rules“ technologė Jurgita Viltrakienė papildo verslininkės mintis ir plačiau papasakoja apie uždavinius, kylančius steigiant maitinimo verslą: „Nuo idėjos sukūrimo iki jos įgyvendinimo vyksta daug vartotojui „nematomų“ darbų. Maisto gamybos įmonėms reikia ne tik tiekti aukštos kokybės produkciją, bet ir išvystyti optimizuotus technologinius procesus. Gaminamo maisto saugai užtikrinti įmonėje įdiegta rizikos valdymo sistema RVASVT. Ji nuolat taikoma, tobulinama, vykdoma kasdienė savikontrolė. Tai yra svarbi gamintojo atsakomybė.“

„kitchen Rules“ komanda: Ieva Vaičiūnaitė ir Jurgita Viltrakienė
„kitchen Rules“ komanda: Ieva Vaičiūnaitė ir Jurgita Viltrakienė

Ilgas procesas – skanus rezultatas

„Sukčiaus“ įkūrėjai jau užaugino gausų nuolatinių gerbėjų būrį. Natūralius lietuviškus gaminius vertinantys klientai pasiskirstę į dvi grupes: vyrai dažniausiai renkasi jautienos sultinį, o moterys – vištienos. Šis sultinys ypač mėgstamas ir vaikų, nes jis – švelnesnio, lietuviams labiau priimtino skonio. Patyrusiems maisto žinovams patinka jautienos „Sukčius“, jie supranta ir vertina tai, kad šio sultinio gamyba yra sudėtingesnė, reikalauja daugiau koncentracijos, be to, gaminiui būtinos tam tikros kaulų dalys, kurias paprastam vartotojui nėra lengva įsigyti.

Prieš sudedant į puodą kaulai yra kepami krosnyje, vėliau kartu su daržovėmis verdami optimalioje temperatūroje 12 valandų. Sultinys išpilstomas prieš tai atskyrus riebalus, mat kūrėjai siekia skaidraus ir akiai patrauklaus gaminio.

Natūralus sultinys „Sukčius“ / „kitchen Rules“ nuotr.
Natūralus sultinys „Sukčius“ / „kitchen Rules“ nuotr.

„Didžiausias mūsų atradimas yra sultinyje verdamos kruopos. Grikiai, ryžiai, lęšiai, bolivinės balandos įgauna ryškaus, charakteringo skonio, todėl patinka visai šeimai“, – atskleidžia „Sukčiaus“ mama Diana ir sako, kad kol kas nenumato didesnių pokyčių: „Dabar esame ramesni, orientuojamės į sultinių kokybę. Minčių turime, tačiau tikime, kad prieš judant į priekį, joms dar reikia laiko subręsti“.

O dabar – vienas mėgstamiausių Zujų šeimos receptų. Išbandykite!

„Sukčiaus“ šeimos mylimiausia moliūgų sriuba

Natūralaus sultinio „Sukčius“ moliūgų sriuba / „kitchen Rules“ nuotr.
Natūralaus sultinio „Sukčius“ moliūgų sriuba / „kitchen Rules“ nuotr.

Reikės

  • morkų,
  • svogūnų,
  • česnakų,
  • salierų stiebų,
  • alyvuogių aliejaus,
  • šviesaus acto („Sukčiaus“ šeima naudoja obuolių sidro actą),
  • maltų kalendros sėklų,
  • vištienos sultinio „Sukčius“,
  • moliūgo,
  • kietojo sūrio,
  • tarkuotos apelsino žievelės,
  • moliūgų sėklų.

Ruošimas

Susmulkiname morką, svogūną, česnaką, saliero stiebą ir kepame alyvuogių aliejuje, kol suminkštės. Pilame šlakelį bet kokios rūšies šviesaus acto („Sukčiaus“ šeima naudoja obuolių sidro), kai actas nugaruoja, įberiame žiupsnelį maltų kalendros sėklų ir pilame sultinį. Jam užvirus dedame pjaustytą moliūgą ir verdame maždaug 15 minučių, kol daržovės suminkštės. Viską sutriname blenderiu (trintuvu) iki glotnumo, beriame saujelę tarkuoto sūrio, tarkuojame ketvirtadalį apelsino žievelės. Dar kartą viską sutriname.

Patiekiame lėkštėje su paskrudintomis moliūgų sėklomis!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs