Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Darbuotojai ilsisi dažniau, bet trumpiau: specialistai įspėja, kad toks požiūris gali būti ydingas

Organizacijos stebi, kad šiemet, palyginti su pernai, daugiau darbuotojų poilsio dienomis nori pasinaudoti būtent vasaros laikotarpiu. Ryškėja ir dar viena atostogų planavimo tendencija – žmonės linkę atostogauti dažniau ir trumpesniais periodais, rodo Personalo valdymo profesionalų asociacijos (PVPA) atlikta apklausa. Personalo specialistai pastarąją tendenciją sieja su vis labiau įsitvirtinančia hibridinio darbo modelio ir darbostogų galimybe.
Atostogos tropikuose
Atostogos tropikuose / 123RF.com nuotr.

Personalo valdymo profesionalų asociacija (PVPA) atliko Lietuvoje veikiančių privataus ir viešojo sektoriaus įmonių apklausą apie darbdavių stebimas darbuotojų atostogų planavimo tendencijas. Apklausoje dalyvavo 93 organizacijos.

Riba tarp poilsio ir darbo vis dar blanki

Lygindamos šių metų atostogų planavimo tendencijas su pernai, organizacijos pasiskirstė į kelias stovyklas. Daugiausiai, t. y. trečdalis, įmonių pastebi, kad šiemet darbuotojai linkę atostogauti dažniau ir trumpesniais periodais. Bene ketvirtadalis atsakė, kad šiemet darbuotojai linkę naudoti mažiau atostogų dienų nei atitinkamu laikotarpiu pernai, todėl daugėja sukauptų atostogų dienų, rašoma pranešime spaudai.

Asmeninio archyvo nuotr./Aušra Bytautienė
Asmeninio archyvo nuotr./Aušra Bytautienė

„Šiemet darbovietėse įsivyravo hibridinio darbo modelis, kartu su juo populiari tapo ir darbostogų galimybė. Panašu, kad žmonėms vėl tarsi išsitrynė riba tarp darbo ir poilsio ir jie nemato prasmės imti tikrųjų – ilgesnių atostogų. Visgi ir psichologai, ir medikai patvirtintų, kad toks požiūris ydingas.

Taip, kiekvienas mūsų individualus, bet reikia nepamiršti, kad ilgalaikio streso, kurį pastaruosius kelerius metus patiriame visi, padariniai išryškėja vėliau ir gali tęstis kelerius metus, tad didesnė perdegimo tikimybė niekur nedingsta. Kita vertus, ne mažiau svarbu ir pačioje organizacijoje puoselėti tinkamą kultūrą bei požiūrį į poilsį“, – komentuoja PVPA direktorė Aušra Bytautienė.

Ji primena, kad atlikta daug tyrimų, atskleidžiančių, kad nors kartą per metus būtina nepertraukiamai atostogauti bent dvi savaites.

„Kokios bus atostogos – kiekvienas renkasi individualiai, tik svarbu nepamiršti tikrosios atostogų paskirties ir nepaversti viso atostogų laikotarpio viršukalnių įveikimo ar kilometrų nuvažiavimo varžybomis, „instagraminių“ nuotraukų medžiokle ar remonto darbų užbaigimu. Kelios dienos, skirtos kokybiškam poilsiui ir atsistatymui, būtinai turi atsidurti kiekvieno žmogaus atostogų planuose“, – įsitikinusi A.Bytautienė.

Šiemet daugiau darbuotojų atostogų dienas nori panaudoti būtent vasarą.

PVPA atliktos apklausos rezultatai parodė, kad organizacijos, stebėdamos darbuotojų atostogų sezoniškumo pokyčius, atkreipia dėmesį, jog šiemet daugiau darbuotojų atostogų dienas nori panaudoti būtent vasarą. Tą paminėjo dauguma įmonių, virš 60 proc. apklaustųjų. Pastarąją tendenciją galima sieti su pandemijos suvaržymų atlaisvinimu, ypač susietu su grįžusiomis galimybėmis laisviau keliauti. Kita dalis organizacijų atsakė, kad darbuotojai atostogų dienas skaido ir renkasi poilsį įvairiais metų laikais.

123RF.com nuotr./Šeimos atostogos
123RF.com nuotr./Šeimos atostogos

Kaip parodė apklausa, atsakiusiųjų, kad darbuotojų atostogų planavimo tendencijos nesikeičia arba šiemet imama daugiau poilsio dienų, pasiskirstė apylygiai: tarp 16-18 proc. Mažiausiai apklaustųjų, vos 8 proc., sako, kad darbuotojai linkę atostogauti rečiau, bet ilgesnį laikotarpį.

Kritikuoja vadovus, verčiančius visus atostogauti vienu metu

„Kiekvienoje organizacijoje labai svarbu kalbėtis, puoselėti įvairovės ir atvirumo kultūrą, kad kolegos jaustųsi patogiai priimdami tokį sprendimą, koks jiems yra geriausias atitinkamu laikotarpiu. Adrenalino mėgėjai turėtų priimti ir gerbti atostogų pasirinkimus kolegų, vertinančių ramų poilsį sodyboje ar prie jūros, kokybišką pabuvimą su vaikais ar kitas veiklas, ir atvirkščiai. Dėl to svarbu, ir kaip vadovai komunikuoja apie atostogų būdą bei trukmę, ir kaip komandose kalbama ne tik apie atostogų planus, bet ir dalinamasi jų įspūdžiais, kaip reaguojama į kolegų pasirinkimus bei patirtis“, – pataria A.Bytautienė.

123RF.com nuotr./Atostogos
123RF.com nuotr./Atostogos

Anot jos, ne mažiau svarbu nesudaryti biurokratinių ar kitokių dirbtinių kliūčių eiti atostogauti darbuotojui patogiu laiku. „Jei organizacijoje ryškus sezoniškumas, tuomet natūralu, kad pačiu darbymečiu atostogauti nepavyks. Tačiau kitose įmonėse kartais vis dar susiduriame su vadovų noru priversti visą organizaciją atostogauti vienu konkrečiu metu, pavyzdžiui, liepą.

Darbuotojams toks dirbtinas atostogų laiko primetimas gali sukelti daug nepatogumų dėl bendrų šeimos atostogų galimybių suderinimo, vaikų priežiūros ir panašiai. Būna, kad ir pats darbuotojas nedrįsta prašyti atostogų, žinodamas, kad užduočių vis tiek niekas neatliks, tad prieš ir po atostogų teks dirbti dvigubai“, – komentuoja PVPA direktorė.

Pašnekovė papildo, kad organizacijoje turi būti apgalvota, kaip ir kiek pavaduojami atostogaujantys kolegos. Kad tai veiktų, svarbūs du dalykai – darbuotojas turi galėti atvirai kalbėti su vadovu apie savo darbo krūvį ir pačius darbo procesus, jų tobulinimą, o kolegos turi žinoti vieni kitų darbus, kad, esant poreikiui, galėtų perimti neatidėliotinus atostogaujančio kolegos darbus ir pasidalinti jais su kitais komandos nariais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?