LPK analitikas Aleksandras Izgorodinas: rusai ruošiasi naujoms sankcijoms

Pramonės lūkesčiai auga, tačiau tik nežymiai viršija kritinę 50 punktų ribą (55 punktai). Tai rodo, kad įmonės ateitį vertina atsargiai, bet plėtros vis dar tikisi, teigia Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) analitikai. Pramonininkai pastebi, kad eksportas į Rusiją krenta, išskyrus įrangos ir detalių eksportą, ir tai liudija, kad rusai bijo naujų sankcijų.
Lietuvos pramonininkų konfederacijos Metų ekonomikos forume
Lietuvos pramonininkų konfederacijos Metų ekonomikos forume / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Didžiausią spaudimą patiria maisto ir chemijos pramonė. Maisto pramonė kenčia dėl embargo, sankcijų ir sudėtingos situacijos Nepriklausomų valstybių sandraugos (NVS) valstybėse. Tuo metu chemijos pramonei kenkia plastikų pardavimo kritimas pagrindinėje rinkoje – Europos Sąjungoje.

Tuo metu vidaus vartojimo prognozės yra minusinės, tai yra siekia 44 punktus. Tą lemia smarkiai pablogėję Lietuvos vartotojų lūkesčiai ir negerėjančios darbo rinkos perspektyvos.

Verslas naujų darbuotojų samdyti neplanuoja. Pirmiausia dėl to, kad daug jų buvo priimta pernai, be to, yra padidėjęs neapibrėžtumas dėl geopolitinės situacijos, – sakė M.Preikša.

Lietuvos pramonininkų konfederacija prognozuoja, kad per pirmąjį ketvirtį vidaus prekybos augimas neviršys 4 proc.

Užimtumo indeksas siekia 53 punktus. Tai reiškia, kad įmonės atsargiai žiūri į naujų darbo vietų kūrimą.

„Verslas naujų darbuotojų samdyti neplanuoja. Pirmiausia dėl to, kad daug jų buvo priimta pernai, be to, yra padidėjęs neapibrėžtumas dėl geopolitinės situacijos. Tačiau atlyginimų mažinti tikrai neketina“, – sakė LPK atstovas Juozapas M. Preikša.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./J.M.Preikša
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./J.M.Preikša

Keičiasi eksporto geografija

LPK analitikų teigimu, eksporto prognozės yra perspektyvios – kas antras gamintojas šiemet planuoja plėtrą. Tačiau plėstis į NVS rinkas ir Europos Sąjungą įmonės nebenori, labiausiai jos žvalgosi į Azijos regioną.

Būtent Azijoje verslą plėsti ketina 23 proc. LPK apklaustų verslininkų. Įmonės taip pat ketina pradėti aktyvią prekybą Persų įlankoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Afrikoje.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./LPK
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./LPK

Taigi, nors situacija kaimyninėse rinkose kelia nerimą ir iššūkių, tai kol kas nepakenkė eksporto augimui, – sakė A.Izgorodinas.

O NVS regionas traukiasi. Dėl krizės regione eksportas į NVS rinkas per praėjusius metus sumažėjo 158 mln. eurų.

Tuo metu eksportas į naujas rinkas augo 176 mln. eurų, taigi praradimai NVS rinkoje buvo kompensuoti su kaupu.

„Kas antra įmonė dar planuoja eksporto plėtrą. Rezultatas yra gana geras. Eksporto indeksas siekia 58 punktus, tai yra gerokai daugiau nei 50. Taigi, nors situacija kaimyninėse rinkose kelia nerimą ir iššūkių, tai kol kas nepakenkė eksporto augimui“, – sakė LPK analitikas Aleksandras Izgorodinas.

LPK analitikus ypač maloniai nustebino maisto pramonė – trys iš keturių gamintojų planuoja plėtrą į naujas rinkas (ne ES ir NVS).

Tačiau Lietuva vis dar yra labai priklausoma nuo Rusijos ir Europos Sąjungos. Europos Sąjungai ir NVS tenka 80 proc. lietuviškos kilmės prekių eksporto. Tiesa, didžioji dalis lietuviškų prekių iškeliauja į Europos Sąjungą, o į NVS rinką eksportuojama tik 9 proc. lietuviškos kilmės prekių.

Ruošiasi naujoms sankcijoms?

Eksportas į Aziją pernai augo 15 proc., Persų įlanką – 10 proc., Afriką – 77 proc., Pietų Ameriką – 37,2 proc.

Nustebino, kad įvairiausios įrangos ir atsarginių detalių eksportas išaugo beveik penktadaliu, – sakė A.Izgorodinas.

„Nors augimas vyksta nuo minimalios bazės, vertinant absoliučiais skaičiais, augimas yra žymus“, – sakė A.Izgorodinas.

Tuo metu eksportas į NVS smuko 15,2 proc.

„Matome tam tikrą paradoksalią situaciją. Viena vertus, bendras eksporto sumažėjimas į Rusiją sudaro 15 proc. Nuosmukį matome visose kategorijose. Nustebino, kad įvairiausios įrangos ir atsarginių detalių eksportas išaugo beveik penktadaliu“, – kalbėjo A.Izgorodinas.

Įrangos pirkimą jis sieja su tuo, kad Rusija, bijodama naujų sankcijų, skuba pirkti įvairią įrangą ir jos detales, kad galėtų užsiimti gamyba, nepaisant naujų sankcijų.

LPK prognozuoja, kad šiemet Lietuvos BVP augs 2,6 proc.

„Krizė NVS regione iš Lietuvos BVP atims apie 207 mln. eurų“, – kalbėjo A.Izgorodinas.

Pramonininkai siūlo peržiūrėti biudžetą

LPK netiki, kad biudžeto pajamos atitiks lūkesčius, ir kalba, kad reikėtų peržiūrėti šių metų biudžeto projektą.

„Netikime, kad Lietuvos biudžeto pajamos atitiks lūkesčius“, – sakė A.Izgorodinas.

„Galime teigti, kad planuojamos pajamos atsiliks nuo faktinių pajamų. Kyla klausimas, kokių veiksmų bus imamasi, siekiant tas pasekmes minimalizuoti“, – sakė A.Izgorodinas.

LPK ketvirtadienį nupiešė ne itin šviesią Lietuvos ekonomikos ateitį. BVP šiemet augs 2,6 proc. LPK analitikai teigė, kad krizė NVS regione iš Lietuvos atims 207 mln. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs