Du iš trijų elektrinės kaminų yra visiškai nebenaudojami nuo 2014 m., kai buvo konservuoti ir pradėti demontuoti pirmieji šeši elektrinės blokai, statyti 1962-1968 metais. Praėjusiais metais atlikti kaminų demontavimo projektavimo ir paruošiamieji darbai, pradėtas demontuoti kaminų vidinis sluoksnis.
Išorinio gelžbetoninio pagrindo ardymas pradėtas nuo viduriniojo 250 metrų aukščio kamino, kuris yra prasčiausios būklės. Nuo viršaus nuardyta jau apie 40 metrų, todėl dūmtraukio mažėjimas matomas vizualiai. Greitai bus demontuojamas ir mažesnis – 150 metrų aukščio – kaminas, o šį unikalų projektą planuojama baigti šių metų rudenį.
„Kaminai ne tik buvo nebenaudojami, bet ir kėlė grėsmę aplinkai. Prieš keletą metų atlikti tyrimai parodė, kad šie du kaminai yra pernelyg smarkiai paveikti ardančio aplinkos poveikio ir nebegali būti laikomi saugiais. Investuoti į nenaudojamų kaminų remontą ir būtiną priežiūrą nėra racionalu, todėl buvo nuspręsta juos demontuoti. Saugumas ir veiklos efektyvumas yra vieni svarbiausių mūsų prioritetų”, – teigia „Ignitis gamybos“ generalinis direktorius Rimgaudas Kalvaitis.
Kaminų demontavimo darbus atlieka viešųjų pirkimų konkursą laimėjusi bendrovė „Vilniaus BDT“. Siekdami, kad viskas vyktų sklandžiai, rangovai darbus vykdo kartu su partneriais iš Čekijos, kurie padeda užtikrinti aukščiausią darbų kokybę ir saugumą. Partneriai turi sukaupę nemažą patirtį atliekant panašaus pobūdžio darbus. Jiems yra tekę atlikti kelių gelžbetoninių kaminų demontavimo darbus Lenkijoje, kurių aukščiausias siekė 225 metrus.
Pagal parengtą demontavimo darbų planą, pirmiausia demontuojamas vidinis plytų sluoksnis, tuomet – išorinis gelžbetoninis sluoksnis. Visos demontuotos medžiagos surenkamos į kamino vidų, iš kurio vėliau išgabenamos. Demontavimo darbus atlieka specialus įrenginys, kuris trupina kamino konstrukcijas. Įrenginį valdo vietoje esantis operatorius.
Demontavus kaminus, bus sumažinta nelaimingų atsitikimų rizika ir sutaupytos lėšos šiems statiniams prižiūrėti – bendrovės skaičiavimais, vien tik viduriniojo kamino išorės kapitalinis remontas kainuotų ne mažiau kaip 1 mln. eurų.
„Lietuvos elektrinės kaminai daug kam kelia asociacijas su Elektrėnų miestu, tačiau jie taip pat yra ir savotiškas taršos simbolis – ne paslaptis, kad kuo aukštesnis kaminas, tuo toliau išmetamas medžiagas jis paskleidžia. Per pastaruosius keletą metų Elektrėnų komplekse įvyko daug reikšmingų pokyčių susitvarkymo kontekste – atsisakyta mazuto naudojimo, todėl šių kaminų poreikio nebeliko, jau baigti ardyti šeši nebenaudojami elektrinės blokai, intensyviai tvarkomi taršos šaltiniai nebenaudojamame mazuto ūkyje, optimizuojamas elektros ūkis, sutvarkyta Obenių teritorija ją pritaikant 4 MW saulės elektrinių parkui įrengti. Taigi, Elektrėnai tampa vis švaresniu miestu”, – sako R.Kalvaitis.
Baigus dviejų nenaudojamų kaminų demontavimo darbus, Elektrėnų komplekse liks stovėti vienas 250 m aukščio kaminas, per kurį šalinami 7-ojo ir 8-ojo elektrinės blokų degimo produktai. Šio kamino rekonstrukcija atlikta 2014 metais. Rezervinės elektrinės 7-asis ir 8-asis blokai yra svarbūs visai šalies energetikos sistemai, šiemet 482 MW apimtimi užtikrinantys Lietuvos tretinio aktyviosios galios rezervo poreikį.