Prieš pat savivaldybių tarybų rinkimus Plungėje džiūvėsių fabriką atidarė „Vičiūnų grupė“. Vienas jos savininkų, „Vieningo Kauno“ kandidatas rinkimuose Visvaldas Matijošaitis pabrėžė, kad gamykla padės sumažinti lietuviškų grūdų, kurių per metus jiems prireiks iki 14 tūkst. tonų, eksportą.
„Mums yra pats smagiausias dalykas, kad mes naudosime lietuviškus miltus, pagamintus iš lietuviškų grūdų. Patys žinote, kad grūdų eksportas yra vienas iš didžiausių Lietuvos eksporto produktų“, – sakė V.Matijošaitis.
Daugiau nei pusę pagaminamų džiūvėsėlių sunaudos pati „Vičiūnų grupė“ – veš į savo fabrikus Rusijoje, Ispanijoje, Estijoje ir Lietuvoje, o visa kita bus parduodama, dalis bus pasiūlyta mažmeninei rinkai.
„Potencialius pirkėjus žinome. Balandį vyksiančioje Briuselio žuvų parodoje tariamės susitikti su potencialiais pirkėjais, nuvežti jiems pavyzdžius“, – kalbėjo V.Matijošaitis.
Iki šiol „Vičiūnų grupė“ produkcijai reikalingus džiūvėsėlius pirkdavo iš Vokietijos, Nyderlandų. Dabar, kai nebereiks džiūvėsėlių importuoti, teoriškai jie turėtų kainuoti pigiau. Tačiau V.Matijošaitis, paklaustas, apie kiek kartų atpigsiančią žaliavą yra kalbama, tik nusijuokė.
„Čia ne narkotikų verslas, kad galėtume kartais skaičiuoti“, – sakė verslininkas.
Nors per metus pagamins apie 10 tūkst. tonų džiūvėsėlių, naujoje gamykloje dirbs tik apie 20 darbuotojų, įskaitant ir administraciją.
Grupėje visoje Lietuvoje dirba 4,5 tūkst. darbuotojų, o pasaulyje – 8 tūkst. („Vičiūnų grupė“ turi biurus 18 pasaulio valstybių). Kokį atlyginimą moka darbuotojams, bendrovės atstovai neatskleidė, tačiau patikino, kad vidurkis yra didesnis už šalies vidutinį atlyginimą.
„Visi vadovaujantys žmonės, pagrindiniai specialistai, ar tai būtų Ispanija, ar Estija, ar Rusija, gamyboje yra lietuviai. Jie išvažiuoja į užsienį, bet ne braškių rinkti. Iš tiesų geri atlyginiami, už kuriuos galima išlaikyti šeimas“, – kalbėjo V.Matijošaitis.
Pas mus idėjų yra dešimčiai metų į priekį. Balandžio mėnesį pakviesim ir parodysim. Mes norime tai, ką importuodavome, pagaminti Lietuvoje. Norime, kad Lietuva taptų eksportuojančia šalimi, – kalbėjo V.Matijošaitis.
Nauja gamykla – jau balandį
4 mln. eurų vertės džiūvėsių fabrikas Plungėje išdygo per pusmetį. Jau balandį bendrovė ketina pakviesti į kitos gamyklos atidarymą – tai bus kiaušinių pakavimo fabrikas.
„Pas mus idėjų yra dešimčiai metų į priekį. Balandžio mėnesį pakviesim ir parodysim. Mes norime tai, ką importuodavome, pagaminti Lietuvoje. Norime, kad Lietuva taptų eksportuojančia šalimi“, – kalbėjo V.Matijošaitis.
Kitas „Vičiūnų“ bendrasavininkas Liudas Skierus pabrėžė, kad džiūvėsėlių gamybos technologija, kokią jie pasirinko, dar nėra naudojama beveik niekur Europoje, labiausiai paplitusi JAV, iš kurios bendrovė ir atsivežė jai reikalingą įrangą fabrikui.
Džiūvėsėliai bus pasiūlyti ir mažmeninei rinkai, ir, pavyzdžiui, mėsos pramonei.
„Iki šiol mėsos pramonė naudoja soją. Sojoje, visi žinome, yra didelė tikimybė, kad yra genetiškai modifikuotų produktų. Tai mes pasiūlysime raskas, tai tokie kaip manai. Vokietijoje visa mėsos pramonė tai naudoja“, – kalbėjo V.Matijošaitis.
Jis juokėsi, kad paprastai, namie voliojant mėsą džiūvėsėliuose, yra naudojama balta duona: „Mažmeniniams tinklams pateiksime ir su citrinpipiriais, dar kažkokiais priedais, kad nereiktų jums sukti galvos, tiesiog paimti žuvį, pavolioti į tuos džiūvėsėlius ir kepti. Norime palengvinti moterims namų ruošos darbą.“