EIB „Vilniaus vandenims“ suteikia iki 50 mln. eurų kreditą, kurį bendrovė naudos pagal poreikį ir neprivalės išnaudoti pilnos kredito sumos. Šiandien pasirašyta kredito sutartis pirmajam finansavimo etapui – 20 mln. eurų.
„Ilgus metus Vilniaus regione vandentvarkos sistemos buvo netvarkomos arba tvarkomos netinkamai, todėl dabar susiduriame su milžinišku investicijų į infrastruktūrą poreikiu. Esame numatę įgyvendinti rimtas tinklo pertvarkas, taip pat įdiegti šiuolaikiškus nuotekų valymo sprendimus, kurie bus palankūs ne tik vartotojams, bet ir draugiški aplinkai. Tai tvarūs, ilgalaikiai projektai, o kartu – ir investicija į ateitį. Europos investicijų banko finansinės injekcijos leis mums šias permainas įgyvendinti greičiau ir kokybiškiau nei buvo galima tikėtis“, – sako Vilniaus miesto vicemeras Valdas Benkunskas.
20 metų trukmės EIB kredito lėšomis pirmiausia ketinama plėsti ir atnaujinti vandentiekio ir nuotekų tinklus, modernizuoti Vilniaus miesto ir Švenčionių nuotekų valyklas, pagerinti paslaugų prieinamumą Vilniaus, Švenčionių, Šalčininkų bei Vilniaus rajono savivaldybių bendruomenėms.
„Ši paskola mums atveria galimybes sklandžiai įgyvendinti užsibrėžtus tikslus ir laikytis itin ambicingo investicijų plano. Neabejojame, kad investicijos reikšmingai padės pagerinti įmonės efektyvumą ir paslaugų kokybę – prie centralizuoto vandentiekio sistemų galės prisijungti daugiau namų ūkių, pagerės klientams tiekiamo geriamo vandens kokybė, sumažės aplinkos tarša. Planuodami investicijas sutelkiame dėmesį ne tik į plėtrą, bet ir į ateities technologijas, tvarius, tausojančius sprendimus“, – teigia „Vilniaus vandenų“ generalinis direktorius Marius Švaikauskas.
Planuojama, kad investicijos padės sumažinti neigiamą poveikį žmonių gyvenimo kokybei ir aplinkai – prie centralizuotų nuotekų sistemų prisijungus daugiau namų ūkių atsiras galimybė kokybiškesniam nuotekų surinkimui ir valymui. Gyvenvietėse, kur nėra vandenvalos sistemų, nuotekos neretai pilamos į upes ar nuotekų duobes, iš kurių pasiekia gruntinius vandenis. Tikimasi, kad Vilniaus miesto ir Švenčionių nuotekų valyklų rekonstrukcija pagerins netoliese esančių Neries ir Mera-Kūna upių būklę.
„Tokio tipo projektas sutampa su EIB ambicija tapti Europos klimato banku, – sako EIB viceprezidentas Thomas Östros. – Geriamojo vandens ir nuotekų infrastruktūros kasdieniam palaikymui reikia daug investicijų, tad EIB džiaugiasi galėdamas ištiesti pagalbos ranką šioje srityje. Pagerinus nuotekų valymo įrenginius ir tinklus, tikimės pamatyti teigiamą pokytį tiek gamtoje, tiek visuomenėje.“
Pasinaudojusi investicijomis bendrovė „Vilniaus vandenys“ galės nuosekliai laikytis Baltijos jūros aplinkos apsaugos komisijos, vadinamosios Helsinkio komisijos (HELCOM), rekomendacijų ir siekti efektyvesnio nuotekų išvalymo.
Įmonės planuose – ir Vilniaus miesto nuotekų valymo įrenginių teritorijoje esančios dumblo kompostavimo aikštelės uždengimo statybos projekto įgyvendinimas. Jo metu bus sumažintas kompostavimo metu išsiskiriančių ir į aplinką patenkančių dujų kiekis.
Kitas „Vilniaus vandenų“ aplinkai draugiškas sprendimas – ant įmonei priklausančių pastatų stogų pastatyti pirmuosius saulės kolektorius. Naudodamasi iš saulės gauta energija bendrovė mažintų išlaidas elektrai, o ateityje galėtų taikyti mažesnį kainos tarifą ir savo klientams.
„Derybas su bankais pradėjome dar 2020 m. kovą, kurios praėjus metams, baigėsi rezultatyviai - paskolos sutarties pasirašymu su Europos investicijų banku. Džiaugiamės pasiektu susitarimu ir bendrovei palankiomis kredito sąlygomis. Tikime, kad pradedame ilgalaikę ir darnią partnerystę, kuri bus naudinga abiem pusėms: mūsų bendrovei gauta paskola užtikrins sprendimų laisvę ir finansinę drausmę, leis efektyviau valdyti vidinius procesus, EIB – tai galimybė prisidėti prie pažangių vandentvarkos sprendimų mūsų šalyje finansavimo“, – sako „Vilniaus vandenų“ veiklos planavimo ir finansų tarnybos direktorius Gintaras Samuolis.
Dalį kredito įmonė taip pat ketina investuoti į IT programinės įrangos ir procesų valdymo sistemų atnaujinimą ir taip sumažinti veiklos sąnaudas bei geriau planuoti investicijas.
Iki 2022 m. pabaigos „Vilniaus vandenys“ į infrastruktūros plėtrą, atnaujinimą ir veiklos skaitmeninimą ketina investuoti rekordinę sumą – 108,7 mln. eurų. Planuojama įgyvendinti 20 infrastruktūros plėtros projektų, kurių metu Vilniaus, Šalčininkų, Švenčionių, Švenčionėlių, Eišiškių ir Nemenčinės rajonuose bus įrengta apie 72 km vandentiekio tinklų ir 79 km nuotekų tinklų. Šie projektai suteiks galimybę apie 3235 namų ūkių prisijungti prie vandentiekio tinklų ir apie 4112 – prie nuotekų tinklų.
„Vilniaus vandenys“ yra didžiausia Lietuvoje vandentvarkos bendrovė, tiekianti geriamąjį vandenį ir tvarkanti nuotekas daugiau nei 265 tūkst. klientų Vilniuje bei Vilniaus, Švenčionių ir Šalčininkų rajonuose. Per parą bendrovė patiekia apie 93 tūkst. kub. metrų vandens ir surenka bei išvalo daugiau nei 111 tūkst. kub. metrų nuotekų.