Elektrai imlios įmonės gali pretenduoti į VIAP lengvatą

Daug elektros naudojančios pramonės įmonės galės pasinaudoti lengvata,  mokant už viešuosius interesus atitinkančias paslaugas (VIAP). Vyriausybė trečiadienį pritarė konkrečiai lengvatos taikymo tvarkai. 
ORLEN Lietuva naftos perdirbimo gamykla
ORLEN Lietuva naftos perdirbimo gamykla / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Tarp ypač daug energijos naudojančių įmonių yra „Orlen Lietuva“, „Lifosa“, „Achema“ ir kitos.

Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas teigia, kad lengvata leistų įmonėms didinti konkurencingumą ir kartų gerintų šalies investicinį patrauklumą.

„Nustatoma tvarka, kuria siekiama pagerinti investicinę aplinką Lietuvoje, pritraukti aukštą pridėtinę vertę kuriančias įmones ir padidinti intensyviai elektrą naudojančių pramonės šakų įmonių konkurencingumą, taip pat prisidėti prie energijos vartojimo efektyvumo didinimo įmonėse“, – trečiadienį Vyriausybės posėdyje kalbėjo Ž.Vaičiūnas.

Numatyta, kad daug elektros naudojančios įmonės už per metus suvartotą elektros kiekį, viršijantį 1 GWh, galėtų susigrąžinti 85 proc. VIAP kainos dalies, susijusios su elektros gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių (AEI).

Dalyvauti šioje schemoje galės pramonės įmonės, kurios ne mažiau kaip 30 proc. pajamų gauna iš veiklos elektrą intensyviai naudojančiuose sektoriuose, pavyzdžiui, chemijos ar plastiko gamintojai. Be to, įmonės privalės neturėti VIAP skolų.

„Nuo balandžio 1 dienos iki liepos 1 dienos įmonės turėtų pateikti paraiškas, sudaroma sutartis su VIAP lėšų administratoriumi („Baltpool“ – BNS) ir metų pabaigoje ta lėšų suma, 85 proc. pervedami, grąžinami įmonei, arba 75 proc. nuo tos grąžintos sumos turi būti investuoti į energetinio efektyvumo priemones, jeigu įmonė nėra energetiškai efektyvi“, – trečiadienį sakė Ž. Vaičiūnas.

Ministras yra minėjęs, kad per 15 metų vien dėl šios schemos Lietuva galėtų tikėtis apie 700 mln. eurų investicijų. Taip pat tai bus teigiama žinia dabartiniams didiesiems energijos vartotojams – parama galės pasinaudoti daugiau kaip 150 įmonių.

Kainų komisijos 2019 metams patvirtinta elektros gamybai iš atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) skatinti VIAP įmoka yra 0,76 cento už kilovatvalandę, arba 7 600 eurų už gigavatvalandę.

Šia lengvata įmonės galės pasinaudoti laikotarpyje nuo šių metų sausio 1 dienos iki 2028 metų gruodžio 31 dienos.

Paramos schemai pernai pritarė Seimas, o šį sausį ją suderino Europos Komisija.

Panašias diferencijuotas VIAP schemas taiko Danija, Graikija, Prancūzija, Vokietija, Lenkija, Latvija ir kitos šalys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų