„Apie dalyvavimą, sakykime, pagal seną tvarką „EuroChem“ grandinėse, kai buvo centralizuotas ir atsiskaitymas, ir produkcijos realizavimas, tai net kalbos negali būti, nes būtent sankcijų tikslas ir yra iš valdymo arba iš įtakos eliminuoti sankcionuotą asmenį – poną Melničenką (Rusijos oligarchą Andrejų Melničenką – BNS)“, – BNS trečiadienį sakė Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojas G.Paluckas.
Trečiadienį komitetas uždarame posėdyje su įmonės atstovais aptarė įmonės situaciją.
„Lifosos“ valdybos pirmininkas Marcas Hechleris praėjusią asvaitę teigė, kad gamyklos ateitis priklausys nuo to, ar ji galės būti „EuroChem“ grupės tiekimo ir pardavimų grandinės dalimi.
„Bendrovės ateitis priklauso nuo to, ar „Lifosa“ vėl galės būti „EuroChem“ grupės tiekimo ir pardavimų grandinės dalimi, dėl ko bendrovė visada veikė be pertrūkių ir pelningai“, – tuomet išplatintame pranešime sakė M.Hechleris.
G.Paluckas sako, kad įmonė nuo pernai pavasario, kai jai pritaikytos sankcijos, gerai prisitaikė ir gali veikti nepriklausomai nuo visos grupės.
„Įmonės administracija padarė visus namų darbus. Jeigu anksčiau jie neturėjo tiesioginio kontakto su savo galutinės produkcijos pirkėjais ir negaudavo tiesioginio atsiskaitymo už parduodamą produkciją – gaudavo per „EuroChemo“ grandines – tai dabar jie yra visiškai perdarę tą modelį ir tai, aišku, buvo didelis iššūkis jiems patiems, bet dabar jie gali funkcionuoti, tai kalbos apie grįžimą prie senos tvarkos būti negali“, – kalbėjo G.Paluckas.
„Lifosa“ balandį komiteto prašė įvertinti galimybę įmonę prižiūrėti taip, kaip ir kitas „EuroChem“ grupės bendroves Europos Sąjungoje, pavyzdžiui, Belgijoje, kur kasdienės administratoriaus priežiūros nėra, o norint įsitikinti, ar iš veiklos naudos negauna sankcionuoti Rusijos asmenys, joje nuolat atliekamas auditas.
G.Paluckas sako, kad užsienio šalių sankcijų taikymo praktika išanalizuota, ji yra visiškai skirtinga nei Lietuvoje. Jo manymu, „Lifosos“ padėtį įvertinus iš naujo galima pradėti diskusijas apie naujo modelio taikymą, nors institucijų nuomonės dėl to išsisikiria.
„Čia yra dvi koncepcijos, kurios iš esmės skiriasi: mes esame reguliavimą pasirinkę griežtesnį, nes ir mūsų požiūris yra jautresnis, bet galbūt atėjo laikas įvertinus visas tas aplinkybes, kad pažeidimų per šį laikotarpį nebuvo nustatyta, įmonė pertvarkė procesus,. galbūt vertėtų pagalvoti ir apie kitokio modelio taikymą, bet diskusija tik prasideda, tai aš nei galiu, nei noriu (kalbėti – BNS) apie įvairių institucijų pozicijų – jos, beje, yra skirtingos“, – kalbėjo G.Paluckas.
Seimo nario teigimu, ligšiolinė įmonės priežiūros patirtis rodo, kad kartais laikinojo administratoriaus darbas atrodo perteklinis ir trukdo bendrovės veiklai.
„Mes turime prevencinį modelį – kiekviena operacija yra prižiūrima, peržiūrima administratoriaus, ką mes patyrėme per šiuos metus – kai kada tas administratorius ima užsiiminėti taip vadinamu itin intensyviu ir pertekliniu administravimu, kitaip tariant, iš esmės trikdo įmonės veiklą ir neleidžia ar sudaro sunkumų jai funkcionuoti, išlaikyti darbo vietas. (...) Reikia kontroliuoti procesus, bet įmonė turi funkcionuoti, kad išlaikytų darbo vietas ir nekiltų socialinių-regioninių problemų“, – sakė G.Paluckas.
Gegužės 23-iąją „Lifosa“ sustabdė veiklą kasmetiniam planiniam remontui. G.Palucko teigimu, darbą ji turėtų atnaujinti liepą, tačiau „Lifosos“ viešųjų ryšių specialistė Indrė Mažeikienė BNS trečiadienį sakė, kad tikslus gamyklos veiklos atnaujinimo laikas nėra aiškus: „Šiuo metu nėra numatyta tiksli data“.
Pernai kovo 9-ąją Europos Sąjungai paskelbus sankcijas Kremliui artimam Rusijos oligarchui Andrejui Melničenkai buvo įšaldytos „Lifosos“ sąskaitos, dėl to balandžio 10-ąją įmonė veiklą sustabdė ir ją atnaujino rugpjūtį, o nuo rugsėjo iki gruodžio gamyba stojo dėl amoniako trūkumo.
100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai bendrovei „EuroChem Group“, kurios 90 proc. akcijų valdo Kipro įmonė „AIM Capital“ – ji iki karo Ukrainoje priklausė A.Melničenkai, o šiuo metu jos naudos gavėja yra verslininko žmona Aleksandra. Jie abu įtraukti į ES sankcionuojamų asmenų sąrašą.
Nuo gegužės 24-osios laikinąja „Lifosa“ administratore metams paskirta Gintaro Adomonio vadovaujama bendrovė „Valnetas“, dirbanti su partneriais – advokatų profesine bendrija „Noor legal“ ir finansinių technologijų įmone „Banking lab“.
Įmonėje, „Sodros“ duomenimis, šiuo metu dirba 909 darbuotojai.