Žadėjo priemonių jau netrukus
Spaudos konferencijos Vyriausybėje metu G.Surplys teigė sulaukiantis daug klausimų dėl apsaugos priemonių įsigijimo, tad yra surinkta informacija iš vaistinių asociacijos, taip pat parduotuvių, ir jis galįs pasakyti, jog dezinfekcinio skysčio į parduotuves tiekiama reguliariai, tik kiekiai per maži, nes gamintojai nespėja pagaminti tiek, kiek gali būti nupirkta.
„Buvo priimtas sveikatos apsaugos ministro sprendimas neleisti pardavinėti daugiau nei po vieną litrą, bandome tokiu būdu suvaldyti, kad nebūtų išperkama greitai“, – teigė G.Surplys, taip pat pabrėždamas, kad pareigūnų paprašyta atidžiau sekti internetinę erdvę, kurioje netrūksta perpardavinėtojų.
Apie kitas asmens apsaugos priemones G.Surplys irgi kalbėjo optimistiškai: „Apsauginės pirštinės paskirstytos vaistinėms, jų turėtų būti tiek, kad užteks visai šiai savaitei. Sunkiausia situacija su medicininėmis kaukėmis, jų po truputį paduodama į vaistines, bet jų trūksta. Daugelis vaistinių dabar užsisakė didelius krovinius, dideles partijas, bet jos turi atkeliauti šios savaitės pabaigoje ar kitos pradžioje. Tada galėsime įsigyti tiek, kiek galima – po 50 vienetų savo apsaugai.“
Valstybė užsakė tik medikams
Jis taip pat nurodė, kad antradienį paprašyta Užsienio reikalų, Susisiekimo ir Ekonomikos ir inovacijų ministerijų suteikti visą įmanomą pagalbą vaistinėms tiek dėl logistikos, tiek dėl bendravimo su Lietuvos gamintojais, kad kuo daugiau priemonių atvyktų į Lietuvą ir žmonės jų galėtų įsigyti vaistinėse.
Tuo tarpu sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sakė, kad valstybės užsakytos medicininės kaukės ir milijonas respiratorių, kurių sulaukti tikimasi po mėnesio, bus skirti medikams, nes gyventojams tos priemonės net nėra patogios naudoti.
„Tai apsauga medikams, kurie dirba tiesiogiai su pacientu, su intubuotais pacientais ir pan. Gyventojams net nelabai tinkama ta priemonė“, – apie respiratorius kalbėjo ministras.
Mielai aprūpintų gyventojus, jei valstybė padėtų
Lietuvos vaistinių asociacijos vadovė Dangutė Mikutienė 15min patvirtino, kad asociacija sulaukė užklausos dėl situacijos vaistinėse – tiesa, tik šį pirmadienį.
„Pateikėme, ką kiekvienas iš vaistinių tinklų turi, kokie jų veiksmai, kaip sunkiai mums sekasi viską užsakinėti, nes yra ir logistikos trikdžių, ir tiekėjai keičia savo nuomonę – nukelia užsakymus. Vienos vaistinės sugebėjo gauti medicininių kaukių, kurios, jau patvirtinimas yra, bus šios savaitės pabaigoje-kitos pradžioje, jeigu vėl terminas nebus atidėtas. Ir su lėktuvais yra problemų.
Kitos vaistinės teigia gavusios nemažą kiekį vienkartinių pirštinių, jas iš karto į prekybą išleido. Dar kitos teigia nuolatos teikiančios dezinfekcinį skystį, patys jį fasuoja, bet gamintojai, taip pat ir Lietuvos, nepatenkina rinkos poreikio. Iš kitų tinklų dar gavome informaciją, kad balandžio pradžioje atkeliauja dideli respiratorių, medicininių kaukių kiekiai“, – pasakojo D.Mikutienė.
Jos teigimu, priemonių paieškos procesas vyksta nuolatos, tačiau situacija sudėtinga visiems – ir Vyriausybė, turėdama derybines grupes, diplomatus kitose šalyse, susiduria su sunkumais įsigydama asmens apsaugos priemonių.
Vaistininkai, sako D.Mikutienė, tikrai negali suprasti, ką reiškia valdžios atstovų žodžiai, kad per dvi savaites reikia aprūpinti visus gyventojus apsaugos priemonėmis, kai jų tiesiog nėra iš kur tiek paimti. Tačiau jei valstybė nupirktų jų centralizuotai, vaistinės tikrai neatsisakytų jas parduoti gyventojams.
„Vienas iš tinklų medicininių kaukių gruodį nusipirko daugiau nei 400 tūkst., tikėdamasis, kad šiems metams, kaip įprasta, užteks. Tai visa tai buvo per pusantro mėnesio, sausį-vasarį, parduoda. Poreikis yra labai išaugęs“, – kalbėjo Lietuvos vaistinių asociacijos vadovė.
Vienas iš tinklų medicininių kaukių gruodį nusipirko daugiau nei 400 tūkst., tikėdamasis, kad šiems metams užteks. Visa tai buvo per pusantro mėnesio parduota, – sakė D.Mikutienė.
Jos teigimu, svarbi ir vaistininkų apsauga – juk jie dirba, vaistinių yra ir ligoninėse, tad yra buvę ir kontaktų su gydytojais, kuriems patvirtintas COVID-19, todėl prašoma vaistininkus testuoti kaip medikus. Apsaugos priemonių irgi neretai pritrūksta patiems vaistinių darbuotojams, o jų yra per 8 tūkst.
Vaistinės: daugkartinių kaukių būna
Tačiau didieji vaistinių tinklai dėl asmens apsaugos priemonių dalijasi kol kas kiek mažiau optimistiškomis nuotaikomis.
„Benu vaistinių“ rinkodaros ir komunikacijos vadovas Mindaugas Urbas teigė, kad šio tinklo vaistinėse išties jau galima rasti vienkartinių pirštinių, tačiau kaukės – tik daugkartinės.
„Siekdami gyventojams užtikrinti svarbiausių prevencijos ir apsaugos priemonių prieinamumą bei tiekimą, nuolat ieškome sprendimų. Vaistinėse jau turime daugkartines kaukes ir vienkartines pirštines. Nors ir sunku prognozuoti šių priemonių poreikį tikimės išlaikyti pastovų tiekimą į vaistines.
Matydami itin didelę paklausą šių bei kitų apsaugos priemonių, rinkoje nuolat ieškome galimybių jų užsakyti papildomai, kad padėtume gyventojams tinkamai rūpintis savo saugumu. Taip pat jau pradėjome BENU gamybinėje vaistinėje dezinfekcinio skysčio perpilstymą iš didelių talpų į mažesnes. Tikimės, kad tai leis užtikrinti pastovų dezinfekcinio skysčio tiekimą į vaistines. Dalį vaistinių jos jau pasiekė, likusiose bus prekiaujama artimiausiu metu“, – teigė M.Urbas.
Pirštinės tik darbuotojams
Įmonių grupės „Limedika“, kurios priklauso „Gintarinės vaistinės“ ir „Norfos vaistinės“, atstovai sako, kad šiuo metu vienkartinių pirštinių jų vaistinėse įsigyti galimybių nėra. O kaukių būna – tiesa, daugkartinių, ne medicininių.
„Kiekviena vaistinė pati rūpinasi tiekimu, ieško kontaktų su tiekėjais. Vienkartinių kaukių, pirštinių šiuo metu tikrai dar nėra. Yra suplanuoti, pateikti užsienyje užsakymai, tačiau pasakyti, kad priemones gausime, labai sunku – konkurencija didžiulė“, – teigė vaistinių atstovai.
Daugkartinių kaukių šiose vaistinėse surasti galima – dėl 75 tūkst. kaukių tiekimo susitarta su „Utenos trikotažu“, kurio darbuotojai tokias siuva. O kiek turėta vienkartinių pirštinių, tiek skirta darbuotojams.
Ieško visame pasaulyje
Aušra Budrikienė, UAB „Nemuno vaistinė“, valdančios vaistinių tinklą „Camelia“, generalinė direktorė taip pat kalba apie tai, kad apsaugos priemonių paklausa yra išaugusi visame pasaulyje, su trūkumu susiduria visos šalys, ne išimtis ir Lietuva.
„Tiek medicininių kaukių, tiek vienkartinių pirštinių mūsų darbuotojai ieško visame pasaulyje, analizuojame visus gaunamus pasiūlymus iš gamintojų ir tiekėjų, kad galėtume šalies gyventojams pasiūlyti reikiamas apsaugos priemones nuo COVID-19 už rinkai priimtinas kainas.
Kada tiksliai priemonės pasieks vaistines, pasakyti negalime, nes ne tik medicinines kaukes ar vienkartines pirštines, bet ir kitas prekes dažnai vėluoja pristatyti, – sakė A.Budrikienė.
Šiuo metu vaistinėse turime medžiaginių daugkartinių kaukių, jų po 1000 vnt. gauname kiekvieną dieną. Taip pat esame užsisakę didelį kiekį vienkartinių medicininių kaukių, tiek pirštinių, respiratorių, jos turėtų pasiekti mūsų vaistines artimiausiu metu, tačiau pasakyti, kada tiksliai priemonės pasieks „Camelia“ vaistines, negalime, nes šiuo metu situacija pasaulyje itin sudėtinga – ne tik medicinines kaukes ar vienkartines pirštines, bet ir kitas prekes dažnai vėluoja pristatyti, užsakymai būna atšaukiami“, – teigė A.Budrikienė.
Jos teigimu, norint apsaugoti gyventojus, ieškoma įvairių būdų ir alternatyvų problemos sprendimui: dezinfekcinį skystį savo gamybinėje vaistinėje pradėjo išpilstyti į mažesnę tarą patys jau praėjusią savaitę.
„Dezinfekantas pilstomas į 100 ml arba 250 ml talpos stiklo buteliukus ir parduodamas už savikainą. Norisi, kad šiuo metu ši itin reikalinga priemonė būtų prieinama visiems. Gaila, kad pasitaiko įmonių ir žmonių, kurie naudojasi susidariusia situacija ir dezinfekcinius skysčius ar kitas saugos priemones parduoda kelis kartus brangiau nei jos įprastai kainuoja“, – kalbėjo A.Budrikienė.