„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Verslas apie naujus ribojimus: vieni piktinasi įsigaliojimo data, kiti sutinka pakentėti

Vyriausybei trečiadienį iš esmės pritarus, kokios paslaugos jau netrukus gali būti neprieinamos žmonėms, neturintiems galimybių paso, kai kurie verslai kategoriškai nesutinka su tuo, kad ribojimai įsigaliotų jau kitą savaitę. Kiti sako palaikantys griežtesnes priemones ir sutinka pakentėti.
Galimybių pasas
Galimybių pasas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys trečiadienį sakė, kad ribojimai bus įvesti dviem etapais, tad jau kitą savaitę neturintiems galimybių paso užsivertų kino teatrų, viešbučių, sporto klubų, viešojo maitinimo įstaigų durys.

Antruoju etapu – nuo rugsėjo 13 dienos – neturint galimybių paso, tikėtina, nebūtų galima lankytis didesnėse parduotuvėse, grožio salonuose ir kirpyklose, taip pat naudotis viešuoju miesto ir tarpmiestiniu transportu.

Greičiausiai šie sprendimai bus patvirtinti kitos savaitės pradžioje.

Nesutinka su greitu įsigaliojimu

Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos vadovė Ingrida Valaitienė sako, kad pagal užimtų COVID-19 lovų rodiklį jau pirmadienį viešbučiai turėtų priimti lankytojus tik su galimybių pasu.

„Mes nesutinkame su šituo dalyku. Manytume, kad turėtume būti priskirti prie rugsėjo 13 dienos, kaip ir yra padaryta kitoms paslaugoms – prekybai, grožiui ir panašiai“, – 15min sakė I.Valaitienė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ingrida Valaitienė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ingrida Valaitienė

Pasak jos, verslas „kategoriškai nesutinka“ su šia data.

„Nuo rugpjūčio 9 dienos yra per greita. Taip niekas nesielgia“, – nusivylimo neslėpė asociacijos vadovė.

Kino teatro vadovė: galimybių pasas sustatys verslus į vieną gretą

Marijampolės kino teatro „Spindulys“ vadovė Kristina Dobrovolskienė tikino, kad dabartinėje situacijoje kino teatrų verslas yra diskriminuojamas, tad galimybių pasas padėtį suvienodintų.

„Ši situacija, kokia dabar yra, nepateisina jokių verslo lūkesčių. Mes esame diskriminuojami kitų verslų atžvilgiu, tą seniai įžvelgiu. Jei tik su galimybių pasu įleis ir į parduotuves ir į kino teatrus, manau, kad tada stosime į vieną lygį“, – tikino K.Dobrovolskienė.

Pasak pašnekovės, žiūrovams išsiimti galimybių pasą neturėtų būti kliūtis.

„Man, kaip vadovei, vienintelė nežinia, kokiais prietaisais, kokiomis sistemomis žmogaus kodą, kurį atsineš galimybių pase, patikrinti. Kitas klausimas – darbuotojų apmokymas“, – teigė kino teatro vadovė.

O kad žmonės galės valgyti kino salėje ir apskritai laisviau leisti laiką – pasak jos, tik į gera.

Simono Lin nuotr./Kino teatras „Spindulys“ Marijampolėje
Simono Lin nuotr./Kino teatras „Spindulys“ Marijampolėje

„Begalė nesusipratimų kyla dėl tų pačių spragėsių. Suprantu, kad yra daug žmonių, kurie nėra už spragėsių valgymą kino metu, bet ypač vaikai, mažieji žiūrovai su ašaromis eina į kiną. Buvo ne vienas atvejis, kai apsisuka ir išeina“, – patikino moteris.

Ji teigė, kad nors dalis žiūrovų, kurie neturi galimybių paso, atsisijos, bet su likusiais bus galima dirbti „pilna koja.“

Kalbėdama apie kino teatro apyvartą šią vasarą, K.Dobrovolskienė neslėpė, kad sulaukiama daug žiūrovų.

„Praėjusią vasarą aš dar nedirbau, bet iš kolegų esamos statistikos ir palyginimų matyti, kad praėjusią vasarą tikrai labai vangiai žmonės ėjo į kino teatrą – ar dėl to, kad nerodė tinkamų filmų, ar kad žmonės pasyviai ir atsargiai vertino pokarantininį laikotarpį. Bet šiemet ir vasarą, kur jau yra tas periodas, kai kinas įprastai sulaukia mažiau žiūrovų, tikrai sulaukiame daug žiūrovų“, – sakė vadovė.

Palaiko griežtesnes priemones

Vilniaus senamiesčio barų „BIX“ ir „Artistai“ savininkas Audrius Žydelis pasisakė už greitesnius ir ryžtingesnius sprendimus.

„Kuo greitesni ir ryžtingesni sprendimai būtų daromi, aš manau, kad visa šita nesąmonė greičiau baigtųsi. Jeigu nieko nedarysime, tai dar metus du tęsis visas šitas balaganas. Griežtesnės priemonės žmonėms turėtų trumpalaikį diskomfortą, nes, kas vyksta dabar – padirbame kelis mėnesius ir vėl apribojimai. Čia ne išeitis“, – kalbėjo A.Žydelis.

Jis sakė socialiniuose tinkluose matantis nerimo, jog ne visi moka naudotis galimybių pasu, bet jis abejojo, ar tai aktualu barų lankytojams.

123RF.com nuotr./Baras
123RF.com nuotr./Baras

Paklaustas, kaip reaguoja į kitų sektoriaus dalyvių nerimą, jei, neturint galimybių paso bus apribotas ir lankymasis lauko kavinėse, jis sakė, kad „galima kažkiek pakentėti.“

„Jei būsime egoistai ir žiūrėsime kiekvienas savo daržo, tai visada bus nepatenkintų. Mūsų sektorius laikomas vienu iš labiausiai nukentėjusių, tai aš galvoju, kad galime kažkiek pakentėti. Su sąlyga, kad tai truks neilgai. Nes tas gumos tempimas niekam nenaudingas“, – apibendrino barų savininkas.

Keleivių vežėjai svarstymų nekomentuoja

Trečiadienį A.Dulkys, kalbėdamas apie galimus apribojimus viešajame transporte, sakė, kad tikėtina, jog nuo rugsėjo 13 dienos žmonėms, neturintiems galimybių paso, būtų palikta tik galimybė naudotis pavežėjų ir taksi paslaugomis. Kaip bus vykdoma keleivių patikra, jis nenurodė.

Šiuo klausimus kol kas nekalbūs ir keleivių vežėjai. Vilniaus miesto savivaldybės įmonės „Susisiekimo paslaugos“ , atsakingos už viešojo transporto organizavimą sostinėje, komunikacijos specialistė Dovilė Marčinskaitė 15min informavo, kad įmonė laukia galutinio sprendimo.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Vilniaus viešasis transportas
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Vilniaus viešasis transportas

„Kol tai yra negalutinis Vyriausybės sprendimas, veiksmų ir proceso dar neorganizuojame. Įmonė jau diskutuoja, kaip tokį siūlymą reikėtų įgyvendinti. Į jūsų klausimus galėsime atsakyti, kai siūlymas virs sprendimu, kurio privalėsime laikytis“, – nurodė D.Marčinskaitė.

Vienos didžiausių Lietuvoje keleivių vežėjų įmonės „Kautra“ rinkodaros vadovas Justinas Vadluga taip pat tikino, kad kol kas tai tik siūlymas, tad laukiama galutinio sprendimo, kuris, tikėtina, bus savaitės pradžioje.

Ką galės veikti neturintieji galimybių paso?

Jei kitą savaitę bus priimti galutiniai sprendimai dėl šių siūlymų, neturintys galimybių paso gyventojai galėtų lankytis nedidelėse būtiniausių prekių parduotuvėse, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, pašarų gyvūnams, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių pardavimas.

Tiesa, tos parduotuvės turi turėti atskirą įėjimą iš lauko, o jų plotas turi būti mažesnis nei 1500 kv. metrų, arba jos turi būti prekybos centre, kurio bendras prekybos plotas neviršija 1500 kv. metrų.

Be galimybių paso taip pat galima nuotolinė prekyba (internetinė ar vykdoma kitomis ryšio priemonėmis) ir kai prekės pristatomos fiziniams ir juridiniams asmenims ar atsiimamos atsiėmimo punktuose (atsiėmimo punktuose draudžiama prekyba ar kita nesusijusi su nuotoline prekyba veikla).

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Galimybių pasas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Galimybių pasas

Nepasiskiepiję gyventojai taip pat galės užsisakyti smulkaus remonto paslaugas, kai kontaktas tarp paslaugos gavėjo ir paslaugos teikėjo trunka ne ilgiau kaip 15 minučių.

Svarbu, kad galimybių pasą galėtų gauti tik pagal visą skiepijimo programą vakcinuoti asmenys, persirgę koronavirusu arba turintys neigiamą PGR testo atsakymą, kai testas atliktas ne anksčiau nei prieš 48 valandas. Galimybių pasas taip pat būtų suteikiamas vaikams iki 16 metų.

Norint gauti galimybių pasą, būtų panaikintas nemokamas testavimas, nebent žmogus negali skiepytis dėl medicininių priežasčių.

VIDEO: A.Dulkys: nepasiskiepiję asmenys už tyrimus galimybių pasui gauti turės susimokėti

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“