Sunkiu metu pagalbos iš valstybės sulaukusios, o po karantino greitai atsitiesusios bendrovės nusprendė atsidėkoti šaliai grąžindamos gautas lėšas.
Nors Užimtumo tarnyba prieš kelias dienas informavo 15min, kad per karantiną gautą valstybės paramą Lietuvai grąžino tik viena įmonė – IKEA Lietuvoje, trečiadienį tarnyba patikslino, kad tokių bendrovių yra daugiau.
Iš viso grąžinti valstybei lėšas už darbuotojų prastovas nutarė trys bendrovės Lietuvoje – visos jos yra skandinaviško kapitalo. Šios įmonės pasekė savo motininių bendrovių, grąžinusių paramą įvairių šalių vyriausybėms, pavyzdžiu.
Kaip 15min jau rašė, mažmeninės baldų ir namų apyvokos prekių tinklas IKEA grąžino Lietuvai 10,4 tūkst. eurų gautų subsidijų už darbuotojų prastovas, o taip pat dar gegužę sumokėjo 3 mln. eurų atidėtų mokesčių.
Užimtumo tarnybos duomenimis, valstybės lėšas už darbuotojų subsidijas prastovų metu grąžino dar viena su IKEA susijusi įmonė – viena iš penkių didžiausių baldų gamintojų šalyje „IKEA Industry Lietuva“, įsikūrusi Kazlų Rūdoje.
Jau anksčiau skelbta, kad IKEA koncernas grąžins gautą paramą devynioms valstybėms.
Trečioji paramą atidavusi įmonė – alaus gamintoja „Švyturys-Utenos alus“, priklausanti danų „Carlsberg“ grupei.
Kitiems paramos reikia labiau
„IKEA Industry Lietuva“ grąžino valstybei 5353 eurų subsidijų, gautų už darbuotojų prastovas, o „Švyturys-Utenos alus“ – 9300 eurų.
„Švyturys-Utenos alus“ korporatyvinių reikalų ir komunikacijos direktorius Dainius Smailys 15min tvirtino, kad grąžinti paramą įmonė nutarė įvertinusi, kad įmonės finansinė situacija šiuo metu geresnė nei prognozuota, o nuo pandemijos yra kur kas labiau nukentėjusių verslų.
Įmonei per karantiną labiausiai smogė, kad 2,5 mėnesio buvo sustojęs restoranų verslas, generuojantis apie 20 proc. „Švyturys-Utenos alus“ pardavimų. Tačiau gelbėjo butelinio alaus pardavimai parduotuvėms, išlikę tokie pat.
„Mes tiesiog įvertinome savo finansinę padėtį ir rinkos atsitiesimą. Iš pradžių kankino nežinomybė, bet blogiausias scenarijus neišsipildė, todėl nusprendėme, kad yra įmonių, kurios nukentėjo kur kas labiau“, – teigė D.Smailys.
Iš pradžių kankino nežinomybė, bet blogiausias scenarijus neišsipildė, todėl nusprendėme, kad yra įmonių, kurios nukentėjo kur kas labiau, – teigė D.Smailys.
„Nutarėme, kad kaip socialiai atsakingai įmonei nederėtų naudotis parama, nes rimtų pasekmių nematome – tegu ta parama atitenka kitiems, pavyzdžiui, viešbučių ir restoranų sektoriui“, – pridūrė D.Smailys.
Tokiam „Švyturys-Utenos alus“ sprendimui įtakos turėjo ir tarptautinės grupės bendrovių pavyzdys. D.Smailys pabrėžė, kad „Carlsberg“ grupė paliko atskiroms rinkoms nuspręsti, ar grąžinti gautą valstybės paramą.
Atsitiesė greičiau nei tikėjosi
Paaiškėję duomenys, kad atsigavimas greitesnis nei prognozuota, paskatino ir plokščių bei baldų gamyklas valdančią „IKEA Industry Lietuva“ grąžinti gautas subsidijas už darbuotojų prastovas.
Įmonės generalinė direktorė Inga Urbonavičiūtė 15min tvirtino, kad pandemijos laikotarpiu įmonės veikla smarkiai nukentėjo dėl užsakymų trūkumo, todėl bendrovė Lietuvoje, kaip ir kiti „IKEA Industry“ padaliniai, kreipėsi dėl Vyriausybės paramos ir finansinės pagalbos.
„Plokštės gamyklos veikla buvo laikinai sustabdyta, o baldų gamykla veikė nepilnu pajėgumu“, – sakė vadovė.
Tačiau pagerėjus situacijai ir atsigaunant užsakymams, įmonė nusprendė grąžinti iš Vyriausybės gautas lėšas.
„Šiandien turime daug geresnį vaizdą. Galime pradėti darbus anksčiau nei planuota ir daug didesniu tempu nei iš pradžių tikėjomės“, – greitesnį nei tikėtasi atsigavimą mini I.Urbonavičiūtė.
„Sodros“ duomenimis, „IKEA Industry Lietuva“ dirba apie 700 darbuotojų, „Švyturys-Utenos alus“ – 327 darbuotojai.