„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

„Gazprom“ su „Pietų srautu“ įžengė į Serbiją

Rusijos dujų tiekėjas „Gazprom“ pradėjo dujotiekio „Pietų Srautas“ („South Stream“) statybas Serbijoje. Šiuo projektu Rusija siekia dujas Europai tiekti aplenkiant Ukrainą, kad kilus nesutarimams su ja ši negalėtų nutraukti dujų srautų europiečiams, kaip tai nutiko du tūkstančiai šeštaisiais ir devintaisiais. Apžvalgininkai spėja, kad įžengęs į Balkanus „Gazprom“ sustiprins Rusijos įtaką ir Vakarų Europoje.
Gazprom
Gazprom / Scanpix / Postimees.ee

„Pietų srautu“ nuo 2016 m. per metus tekės daugiau nei 60 mlrd. kubinių metrų dujų iš Rusijos: per Juodąją Jūrą, Bulgariją, Serbiją, Vengriją ir Slovėniją į Vakarų Europą. Sekmadienį Serbijoje netoli Saikašo kaimo suvirinti vamzdžiai, žymintis „Gazprom“ atėjimą į Serbiją.

„Gazprom“ vadovas Aleksejus Mileris darbų pradžios proga teigė: „Pietų srautas“ – naujas ir labai reikšmingas puslapis bendradarbiaujant Rusijai ir Serbijai. Serbija šiam projektui itin svarbi“.

Apžvalgininkai pastebi, kad projekto finansinę naštą prisiima pirmiausia Rusija. „Pietų srautas“ – dar vienas įrankis stiprinti įtaką ir Balkanuose, ir Europos Sąjungoje aplenkiant Ukrainą.

Pirmasis toks projektas – „Šiaurės srautas“, dujas į Vokietiją pumpuojantis po Baltijos jūros dugnu. Pietų ir Šiaurės srautai, aplenkia Ukrainą, kad būtų išvengta praeities kuriozų, kai dėl nesutarimų su šalimi Rusija užsuko kranelius, o įtaką pajuto visa Europa.

Serbiją rusai į „Pietų srautą“ įtraukė 2008 m. – apžvalgininkai spėja, kad pirmiausia suviliojo pažadu nepripažinti atsiskyrusio Kosovo nepriklausomybės.

„Pietų srautas“ – didžiausia investicija Serbijoje per pastaruosius dešimtmečius. Darbų vertė tik Serbijoje – apie 2 mlrd. eurų. Projekte dirbs 2–3 tūkst. darbininkų, o darbams pasibaigus tikimės 100 mln. eurų pajamų per metus iš tranzito mokesčių“, – sakė Serbijos premjeras Ivica Dačičius.

Ar dabartinė nauda neužgoš serbų ateities lūkesčių? Šalis siekia narystės ES, derybas norėtų pradėti kitų metų pradžioje, o į energetikos sektorių įžengusi Rusija tikriausiai pateiks painų uždavinį, panašų į tą, kurį sprendžia visos Europon besidairančios, bet nuo Rusijos energetiškai priklausančios šalys.

Nuo „Gazprom“ priklausoma ir pati ES, kuri kartu su JAV ateityje planuoja konkurentą „Pietų srautui“ – dujotiekį „Nabucco“. Jis Europai dujas tiektų iš Irako, Azerbaidžano ir Turkmėnistano.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų