Į 15min kreipėsi Vilniaus g. 13 gyvenanti Elmira Šulgienė, siekianti, kad pirmajame gyvenamojo namo aukšte įsikūrusio „Grill London“ veikla būtų sustabdyta – tol, kol nebus įrengta kokybiška ventiliacinė sistema. Pasak jos, ši maitinimo įstaiga yra įrengusi dvi grilio kepimo krosnis. Nuo 10 val. ryto prasideda anglių kaitinimas, kad gavus užsakymą jis tuoj pat būtų įvykdomas.
„Aitrus laužo ir keptos mėsos kvapas nuo kepsninių sklinda per lange įtaisytą ortakį. Labai primityvu. Ir sklinda jie maždaug dviejų metrų aukštyje nuo žemės paviršiaus, tad tokiu būdu pažeidžiami priešgaisriniai reikalavimai. Nes vos už 1,2 metro yra gyvenamojo buto langai. Toks kavinės technologinės įrangos naudojimas neatitinka Statybos įstatymo nuostatų ir pažeidžia trečiųjų asmenų interesus.
Visas keturių namų kiemas per patį restorano veiklos piką būna uždūmintas, tas kvapas jaučiamas ir butuose – negalime atsidaryti langų. Suprantu, kad šašlykai kitiems skanu. Skanu gal tą kvapą uosti kartą per savaitę, bet ne ištisomis dienomis. Realiai jie pasistatę atvirą šašlykinę uždaroje patalpoje. Čia visiems šašlykus galima butuose kepti? Pažiūrėčiau, jei koks gyventojas pabandytų, kaip jam baigtųsi“, – situaciją nubrėžė E.Šulgienė.
Privertė išardyti kaminą
Pasak E.Šulgienės, tik pradėjus veiklą, „Grill London“ naudojo kaminą. Tačiau šis buvo toks nekokybiškas, kad viršutinio aukšto gyventojai jautėsi, lyg gyventų prie geležinkelio bėgių. Atsilaisvinusi kamino dalis judėdama keldavo didžiulį garsą, o niekas tų varžtų prisukti neskubėjo. Nuo dūmų jis neapsaugodavo – dūmai leisdavosi į apačią.
„Galiausiai sužinojome, kad tas kaminas yra nelegalus. Padavėme „Grill London“ į teismą. Laimėjome jį. Tad ta naujai atsiradusi anga lange – tarsi restorano vadovybės kerštas mums. Nesuprantu, kaip jie gali veikti su tokia primityvia ventiliacija. Rodos, populiarus restoranas, bet nenori investuoti uždarbio ir pastatyti gero kamino. Renka parašus, bet niekas nebetiki, kad jie tvarkingai ką padarys. Visi bijo būti apgauti“, – teigė E.Šulgienė.
Jos žiniomis, buvo priimtas sprendimas, apriboti restorano veiklą – nekepti ant medžio anglių, nes dūmai išeina per virtuvės langą, esantį pirmajame aukšte. Tačiau restorano personalas tokių nurodymų nepaisė.
Kaminą perėmė, o ne patys statė
15min susisiekė su „Grill London“ atstovu Andriumi Bakanu, kuris paaiškino, kad 2014 m. įmonė įsigijo Vilniaus g. 13 anksčiau veikusią maitinimo įstaigą ir įmonę, valdžiusią ją. Patalpos buvo jau įrengtos, taip pat buvo sumontuota ir veikianti ventiliacijos sistema bei kaminas.
„Dar nepradėję savo veiklos jau sulaukėme kaimynų nepasitenkinimo. Nuo pat pradžių stengėmės su visais sugyventi draugiškai, net paskyrėme biudžetą kaimynų gerovės gerinimui. Pinigai turėjo būti skirti laiptinės perdažymui. Įdomu tai, kad pinigus namo gyventojai paėmė, tačiau projekto, kuriam buvo skirti pinigai, neįgyvendino. Mūsų tokia situacija netenkino, tad paprašėme skaidrumo, tačiau vietoje jo kaimynai skundais užvertė institucijas“, – savąją konflikto su gyventojais versiją pateikė A.Bakanas.
Jis dar kartą patikino, kad situaciją su kaminu „Grill London“ „paveldėjo“ kartu su įsigyta įmone. Kadangi kaminą statė ne jie, trūko kai kurių reikiamų dokumentų. Juos gauti buvo reikalingi kaimynų parašai, kurių surinkti, suprantama, nepavyko. Todėl teismas įpareigojo kaminą nugriauti, įmonė reikalavimą įvykdė.
„Jūsų minimas ortakis liko sienoje nugriovus kaminą. Kaminą mes esame pasiruošę pastatyti tuoj pat, tai nėra finansinis klausimas, bet statybai reikalingas leidimas. Norint jį gauti, reikalingi gyventojų parašai. Štai čia mes patekome į užburtą ratą – kaminui pastatyti sutikimo neduoda kaimynai, o be kamino irgi dirbti negalime.
Noriu dar kartą pabrėžti, kad mes siekiame visais civilizuotais būdais sutarti su namo gyventojais, tačiau nuolatiniai grasinimai, šantažas bei išpuoliai prieš mūsų klientus (kelis kartus apipylė juos, sėdinčius terasoje, neaiškiu skysčiu) peržengė visas ribas. Bet, kiek mums yra žinoma, tokie santykiai tarp miesto centro gyventojų ir verslininkų nėra naujiena ir tai yra problema, su kuria susiduria daugelis įmonių“, – teigė „Grill London“ atstovas.
Institucijos veiklą sustabdė
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Kauno departamentas, kaip 15min informavo šios įstaigos atstovė spaudai Kristina Mikalauskienė, planavo atlikti „Grill London“ kvapų kontrolę, tačiau gegužės 7 d. sulaukė gyventojų skambučio, informuojančio, kad restorano veiklą sustabdė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). VMVT 15min patvirtino šią informaciją.
„Kažkada buvome išdavę jiems maisto tvarkymo pažymėjimą. „Grill London“ buvo išsikėlę kaminą, jokių kvapų nebuvo, vykdė veiklą. Tuomet gyventojai paskundė teismui, kad nelegaliai pastatytas kaminas. Teismas konstatavo, kad kaminas išties nelegalus. Restorano savininkams teko griauti jį – išvedė ventiliaciją per langą. Tuomet pasipylė gyventojų skundai dėl kvapų. Kvapų kontrolę vykdo NVSC – persiuntėme informaciją jiems. Laukėme, kol sudarys komisiją – tuomet eisim ir mes tikrinti. Nesulaukėme, o skundai toliau plaukė. Gavome jų iš viso 8. Nutarėme nebelaukti.
Gegužės 3 d. surašėme sprendimą, kuriuo uždraudėme naudoti medžio anglį. Gegužės 4 d. vėl gavau keletą skundų. Paaiškėjo, kad „Grill London“ nusprendė mūsų sprendimo nevykdyti.
Nuvykę į vietą įsitikinome, kad kepsninę jie kūrena medžio anglimi. Nėra kamino, tad sklinda dūmai. Gegužės 3 d. surašėme sprendimą, kuriuo uždraudėme naudoti medžio anglis. Gegužės 4 d. vėl gavau keletą skundų. Paaiškėjo, kad „Grill London“ nusprendė mūsų sprendimo nevykdyti. Restorane vėl apsilankė inspektoriai. Teko stabdyti maitinimo įstaigos veiklą. Savininkai sutiko su sustabdymu – restoranas savaitgalį nedirbo.
Jei nebūtų sutikę, būtų gyventojai sukilę. Mano telefonas kaito, pašto dėžutė nuo skundų pilna“, – 15min teigė Petras Tarvydas, Kauno valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkės pavaduotojas.
Paklaustas, ar pažeidimas inspektoriams buvo jaučiamas akivaizdžiai, net netyrus ventiliacijos kokybės, jis patikino, kad taip – dūmai išties sklido.
„Skirsime „Grill London“ piniginę baudą, nes nepaisė pirmojo mūsų sprendimo. Bauda svyruoja nuo 300 iki 1,5 tūkst. eurų. Tačiau, kai pažeidimas padarytas pirmą kartą, tikėtina, bus skirta pusė minimalios baudos – 150 eurų. Vis dėlto didžiausia sankcija – sustabdyta veikla. Sustabdyta, iki kol bus pašalinti trūkumai: pastatytas kaminas ar pasirašytas pasižadėjimas, kad nenaudos anglių kepimo procese. Turi užtikrinti, kad nebus kvapų“, – 15min teigė P.Tarvydas.