Bendrovės iš siūlymo gautinos bendrosios pajamos sudarys 450 mln. eurų, rinkos kapitalizacija prasidėjus sąlyginei prekybai biržoje sieks maždaug 1,671 mlrd. eurų, per „Nasdaq“ Vilniaus biržą pranešė „Ignitis grupė“.
Anksčiau „Ignitis grupė“ skelbė, kad IPO siūlymo kainos ribos yra nuo 22,5 iki 28 eurų, o platinamų akcijų skaičius siekia 20,902 mln. vienetų arba 27,8 proc. viso bendrovės išleisto akcinio kapitalo.
„Ignitis grupės“ teigimu, siūlymo metu instituciniai investuotojai pasirašė 18,131 mln. akcijų ir GDR. Jungtinės Karalystės instituciniai investuotojai sudaro apie trečdalį visos paklausos, aktyviai dalyvavo ir didžiausi pensijų fondai bei instituciniai investuotojai iš visų trijų Baltijos šalių. Likusią paklausos dalį sudarė Šiaurės, kontinentinės Europos ir kiti tarptautiniai instituciniai investuotojai.
15 proc. naujai išleistų akcijų už 67,5 mln. eurų įsigijo Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB), kuris tapo didžiausiu „Ignitis grupės“ smulkiuoju akcininku.
Mažmeniniai investuotojai siūlymo metu pasirašė 1,869 mln. akcijų – 9,3 proc. visų IPO metu pasirašytų akcijų. Siūlyme iš viso dalyvavo 6827 mažmeniniai investuotojai, iš jų 4691 yra iš Lietuvos, 1836 – iš Estijos, 300 – iš Latvijos. Mažmeniniams investuotojams skirta po 100 proc. pasirašytų akcijų.
„Ignitis grupės“ IPO dalyvavo ir bendrovės valdos nariai. Valdybos pirmininkas ir generalinis direktorius Darius Maikštėnas pasirašė 400 akcijų, Živilė Skibarkienė ir Dominykas Tučkus - po 300 akcijų, Darius Kašauskas - 250 akcijų, Vidmantas Salietis – 200 akcijų.
Kokybiška ilgalaikių akcininkų struktūra
Pasak „Swedbank“, kuris yra vienas iš pasiūlymo vykdytojų, investicinės bankininkystės departamento vadovo Jono Kvedaravičiaus, „Ignitis grupės“ IPO prospekte buvo numatyta platinti iki 20,9 mln. vienetų akcijų, o kiek mažesnį pasirašytų vertybinių popierių skaičių lėmė detali jų alokacija atskiriems investuotojams.
„Tikslas buvo kuo kruopščiau akcijas sualokuoti pagal investuotojų rūšį. Daugeliui hedge (apribotos rizikos – BNS) fondų buvo paskirta mažesnė akcijų alokacija, tuo tarpu Baltijos šalių mažmeniniai investuotojai, vietiniai ir tarptautiniai pensijų fondai bei kiti ilgalaikiai investuotojai gavo didesnę alokaciją. Kokybiška ilgalaikių akcininkų struktūra buvo prioritetas vykdant šį viešąjį akcijų platinimą, kuris turi prisidėti prie Lietuvos kapitalo rinkos vystymo“, – BNS pabrėžė J.Kvedaravičius.
Anot jo, IPO organizatorių sprendimu tikslūs duomenys apie siūlytų vertybinių popierių paklausą nėra viešinami.
Pralaužė ledus
Pasak finansų ministro Viliaus Šapokos, „Ignitis grupės“ IPO, pralaužęs ledus Lietuvos kapitalo rinkoje, tapo didžiausiu pastarųjų poros dešimtmečių sandoriu Baltijos šalyse.
„Tikiu, kad tie ledai artimiausiu metu vėl nesusiformuos, nes Lietuvos, Latvijos, Estijos mažmeniniams investuotojams, pensijų fondams ir instituciniams investuotojams per šį IPO dėmesio skirta tikrai daug. Visos paklausos iš vietinių investuotojų patenkinimas leidžia tikėtis, kad akcijų prekyba vietinėje rinkoje gerokai suaktyvės“, – pranešime žiniasklaidai sakė V.Šapoka.
Jo teigimu, „Ignitis grupės“ pritrauktos lėšos bendrovės ir Nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijoje numatytus tikslus skatinti žalios energijos gamybą ir užtikrinti energetinį saugumą.
Istorinis įvykis
„Ignitis grupės“ įgyvendintas pirminis viešasis akcijų siūlymas (IPO) ir kitą savaitę planuojamas įmonės akcijų debiutas biržoje yra istorinis įvykis Lietuvos kapitalo rinkoje, teigia Investuotojų asociacija.
„Nepaisant to, kad akcijų platinimas įvyko ties žemutine anksčiau indikuota kainos riba, nereikia nuvertinti pasiekimų – „Ignitis grupė” tapo vertingiausia Baltijos šalyse listinguojama bendrove, o jos akcijos neabejotinai bus likvidžiausios biržoje”, – pranešime sakė Investuotojų asociacijos valdybos narė Sigita Pranckėnaitė.
Pasak jos, „Ignitis grupės“ akcininkais tapo nemažai investuotojų, kurie anksčiau nesidairė Baltijos šalyse, todėl ilgesniu laikotarpiu tai padidins dėmesį ir kitiems emitentams.
Pasak „INVL Asset Management“ Investicijų valdymo padalinio vadovo Vaidoto Rūko, galutinė IPO kaina ir investuotojų pasirašytas akcijų skaičius nenustebino.
„Kaina nenustebino, tokia buvo jos indikacija ir paskutinėmis pasiūlymo valandomis ji nebepakito. Išplatintas akcijų skaičius taip pat yra plano ribose, todėl kažkokių netikėtumų čia nėra (....) Kiek mažesnio pasirašytų akcijų skaičius aš tikrai nesureikšminčiau“, – BNS sakė V.Rūkas.