„Ignitis grupės“ atstovas: gaminančių vartotojų apskaitos problema išlieka

Energetikos ministerijai kol kas neplanuojant keisti gaminantiems elektros vartotojams taikomo jos apskaitos modelio, „Ignitis grupės“ atstovas mano, kad prie šio klausimo ateityje bus sugrįžta.
„Ignitis“
„Ignitis“ / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Matėme, kiek tai sukėlė diskusijų viešojoje erdvėje. Faktas, kad dabar, panašu, viskas nurims, ministerija irgi išsakė labai aiškią poziciją šituo klausimu. Bet žiūrint į užsienio šalis turbūt galime tikėtis, kad kažkuriuo metu vėl šitie klausimai grįš“, – Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos posėdyje trečiadienį sakė „Ignitis grupės“ Inovacijų centro vadovas Paulius Kozlovas.

„Jeigu gyventojai pradės negauti pajamų ar kažkokius nuostolius patirs tiekėjai, greičiausiai vėl prasidės pokalbiai“, – teigė jis.

Pasak P. Kozlovo, gaminantiems vartotojams taikomo apskaitos modelio problemą reikėtų išspręsti galutinai.

„Atrodytų, kad vis tiek reikėtų nusibrėžti aiškumą, kaip tai keisis, jeigu keisis, jeigu ne – tai iki kada, ir rinkoje tas būtų sveikintina. Mano galvą, reikėtų tą klausimą once and for all (kartą ir visam laikui – BNS) uždaryti“, – teigė „Ignitis grupės“ atstovas.

Energetikos ministerija antradienį paneigė informaciją apie planus keisti privatiems gaminantiems vartotojams taikomą dvipusės apskaitos modelį, kai perteklinė bei nepanaudota elektra tiekiama į tinklus ir vėliau per kaupimo laiką susigrąžinama (angl. „net metering“).

Pasak P. Kozlovo, dabar apskaitos modelis vartotojų neskatina taupyti ir naudoti elektrą pigiausiomis valandomis bei sukuria neapibrėžtumą.

„Pavyzdžiui, jeigu vasarą elektros kainos bus ypatingai didelės, kaip turėjome šią vasarą, tai gali būti net tokių scenarijų, kad nukritus kainoms žiemą vartotojai praloštų – jie atiduotų auksinę elektrą, pasiimtų atgal pigesnę, bet gali būti ir atvirkščiai“, – teigė P. Kozlovas.

„Tai bet kuriuo atveju tai sukuria neapibrėžtumą, (...) kažkuris vienas šitoje istorijoje bus nelaimingas“, – kalbėjo jis.

Pasak „Ignitis grupės“ atstovo, Europos Sąjungos šalyse labiausiai paplitęs „net billing“ modelis, kai iš gaminančio vartotojo gautą perteklinę elektrą tiekėjas parduoda biržoje, o už gautus pinigus vėliau nupirkta elektra grąžinama vartotojui.

„Tada nebelieka tokių rizikų, kaip minėjau anksčiau, ir, be abejo, tai sukuria iniciatyvą vartoti pigiausiomis valandomis, imunitetą nepastovioms elektros energijos kainoms. Jeigu, pavyzdžiui, biržoje formuojasi labai aukštos kainos, tai čia yra galimybė iš to vartotojams netgi pasipelnyti“, – aiškino P. Kozlovas.

„Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenimis, šiuo metu gaminančių vartotojų Lietuvoje yra daugiau nei 39 tūkst., o bendra jų įrengtoji galia siekia virš 400 megavatų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis