PROJEKTĄ „ATRASK INDONEZIJĄ SU MARIUMI JOKŪBAIČIU“ RASITE ČIA
15min verslo naujienų skyriaus redaktorius Marius Jokūbaitis leidosi į dvi savaites truksiančią kelionę po Indoneziją, užsukant į Singapūrą. M.Jokūbaitis dalijasi savo įspūdžiais – straipsniais, nuotraukomis, vaizdo įrašais. Kelionės akimirkas rasite projekto polapyje „Atrask Indoneziją su Mariumi Jokūbaičiu“.
Jauna indonezietė verslininkų grupei pristato savo startuolio idėją – atsiskaitymo programėlę Balio saloje.
Balis yra patraukliausia kryptis Indonezijoje, todėl vietos startuoliai tai bando išnaudoti. „Norime rasti investuotoją, reikia 250 tūkstančių eurų“, – greitakalbe išberia jauna idėjos autorė.
Lietuvos verslo angelų asociacijos valdybos narys Martynas Kandzeras skubina studentę, nes kiekvienam startuoliui skirta po penkias minutes prisistatyti, po to – klausimai.
Kitas jaunuolis iš Javos salos ieško investuotojo patraukliai džiovintos jautienos pakuotei. Indonezietis sako, kad šalyje yra daug tokio produkto vartotojų, todėl jei būtų patraukli pakuotė – džiovinta jautiena rastų savo pirkėją. Kitas indonezietis įsitikinęs turintis naują vaistų gabenimo šaltkrepšio idėją. Toliau eilėje rikiuojasi kiti startuolių kūrėjai.
Auditorijoje – Lietuvos investuotojai, verslų savininkai, švietimo specialistai, švietimo projektų vadovai, dalyvaujantys Verslo forume Džokdžakartoje, Indonezijoje. Šalia pranešimų – ir Indonezijos startuolių vilionės, ir sutartinės, ir verslo teatras, ir refleksijos.
Indonezijoje – lietuvių verslo desantas
Šį savaitgalį Džokdžakartos mieste, Indonezijoje, vyksta Lietuvos ir Indonezijos verslo galimybių forumas, kurį surengė Harmoningos asmenybės institutas. Tačiau forumas išlipęs iš tradicinių tokio renginio rėmų.
Vietoje formalių pažinčių visi sustoja ratu ir Lietuvos menininkės Lauritos Peleniūtės pamokyti, ima giedoti sutartines. Tekstą supranta tik mažuma forumo dalyvių, tačiau tai nėra bėda.
Indoneziečiai, rusai, lietuviai – skirtingais balsais traukia senąsias lietuvių sutartines. Retas atvejis Lietuvos verslo forumų kalendoriuje.
Forume dalyvavęs Lietuvos garbės konsulas Indonezijoje Sugihono Kadarismanas pastebėjo, kad kol nėra mūsų šalies ambasados, jam garbė atstovauti Lietuvai vienoje didžiausių Pietryčių Azijos valstybių.
„Šis forumas prisidės prie Lietuvos ir Indonezijos santykių mezgimo“, – teigė konsulas, beje, pats kilęs iš Džokdžakartos.
Lietuvos garbės konsulas Indonezijoje savo kalboje teigė, kad dabartiniame versle konkurento nugalėjimas jau nebėra pagrindinis tikslas. Dabar svarbu – bendradarbiavimas. Garbės konsulas pažymėjo, kad šiandieniniame globaliame pasaulyje holistinės vertybės žengiant į Azijos rinkas europiečiams turi būti itin svarbios. Ir lietuvių verslo misija Indonezijoje, pasak jo, vadovaujasi būtent tokiais principais.
Ekspediciją į Indoneziją rengusio Harmoningos asmenybės instituto įkūrėja Rasa Baltė Balčiūnienė sako, kad menas gali sujungti skirtingų kultūrų žmones, ir per meną verslui įmanoma megzti ryšius. Būtent todėl verslo misijai pasirinkta netradicinė forma – per naujas patirtis verslas gali siekti aukštesnių tikslų nei tik pelnas. Todėl visos ekspedicijos metu verslų savininkai dalyvauja savotiškose refleksijose bei savęs pažinimo užsiėmimuose. 15min žurnalistas buvo tokių užsiėmimų skirtingose erdvėse ir net valstybėse liudininkas, todėl apie juos – tolimesniuose reportažuose.
Susitikimai – miestuose ir kaimuose
Indonezijoje viešintys Lietuvos investuotojai, verslų savininkai lankosi įvairiose šalies įmonėse, organizacijose, ekobendruomenėse, susitinka su Indonezijos verslo, rinkodaros lyderiais.
Dvi savaites po Pietryčių Azijos šalį keliaujantys verslininkai ne tik ieško naujų verslo galimybių, prasmių, bet ir susitinka su šios milžiniškos šalies verslo ir regiono lyderiais.
Didžiausias nematomas dalykas
„Didžiausias nematomas dalykas žemėje“, neseniai pavadino 160 mln. valstybę „The Guardian“. Iš tiesų šalis menkai atrasta investuotojų, nors kasmetinis augimas viršija 5 proc. BVP.
Šalis dar menkai atrasta ir lietuvių. Didžiausią salyną ir gausiausią musulmonų bendruomenę pasaulyje turinti valstybė domina ir lietuvių verslininkus.
Jei iki šiol ši Pietryčių Azijos milžinė lietuviams labiausiai yra žinoma tik savo Balio sala, tai verslas dairosi naujų galimybių.
Tiesa, mūsiškių investuotojų Indonezijoje kol kas yra tik keli, o didžiausia investicija – „FL Technics Asia“, Džakartoje remontuojanti orlaivius.
Dabar Indonezijoje – įvairių verslo grupių savininkai.
Europiečių menas – ant indoneziečių batikos
Indonezija yra unikali batikos – piešimo ant audinio – šalis. Tuo labiausiai garsėja pasaulyje, ir didžiuojasi tuo labiausiai. Todėl Lietuvos verslininkai galvoja, kad tai galima būtų išnaudoti ir versle.
„Tegra“ įmonių grupę valdanti Jolanta Šadbarienė turi idėją Europos menininkų sukurtus raštus, meno kūrinius perkelti ant indonezietiškų audinių batikos būdu, ir parduoti Indonezijos rinkoje. „Manau, jiems tai turėtų būti įdomu, nes dabar vyrauja tik indonezietiški motyvai“, – sako ji.
Verslininkei imponuoja vienas italų menininkas, kurio kūrybą ir bandys perkelti ant audinių batikos būdu.
Tai pirmas tokio lygio Lietuvos verslininkų desantas Indonezijoje.
Kaip pastebėjo Verslo angelų asociacijos valdybos narys M.Kandzeras, Indonezijos startuolių sistema jau neblogai pažengusi. Tačiau, pasak jo, sunku pasakyti, ar ateityje užsimegs verslo santykiai.
Pavyzdžiui, sostinės Džakartos visuomeniniame transporte veikianti atsiskaitymo programėlė „Trafi“ yra būtent Lietuvos startuolių kūrinys.
Forume dalyvaujanti švietimo projektų vadovė Jurga Tuleikienė pastebi, kad tokioje šalyje reikia turėti vietos partnerius, norint vykdyti bendradarbiavimą švietimo srityje, tačiau jau užmezgė pirmus kontaktus su Bodžonegoro provincijos mokykla.
Lietuvos mokytojų vykimas į Indoneziją kurti naujų projektų – dar viena idėja. J.Tuleikienė mano, kad Indonezijos darbuotojai galėtų įsilieti ir į Lietuvos darbo rinką.
Naftos produktų verslą vystantis Alvydas Tirius sako irgi radęs potencialių partnerių.
Forumas tęsis dar dvi dienas.