Vaisių ir daržovių kioske, esančiame šalia Mindaugo g. „Maxima“ parduotuvės, kilogramas trešnių kainuoja 40 eurų. Pasak pardavėjos, dar pernai pirmųjų trešnių kaina siekė 28 eurus, tačiau šiemet kainą užkėlė bendra situacija dėl karo ir infliacijos.
„Kitą savaitę kaina jau turėtų šiek tiek sumažėti, o įsibėgėjus sezonui nukris“, – sakė pardavėja.
Prekybos centre „Panorama“ esančioje vaisių ir daržovių parduotuvėje „Burokėlis“ trešnių kainos taip pat aukštos – siekia 38 eurus už kilogramą.
„Taip, uogos brangios, bet jas turime dar tik pirmą savaitę. Kitą savaitę jau turėtų atpigti“, – nurodė pardavėja.
Parduotuvės vadovė Irena Amilevičė 15min teigė, kad pačios pirmosios uogos visada būna brangios. Ji tvirtino, kad kaina tokia, nes tiekėjas uogas parduoda brangiai, o parduotuvės pritaikytas antkainis yra minimalus.
„Mes jas turime tik dėl asortimento, nes klientai perka jas ir už 38 eurus. Nors ir paburba, bet perka, nes pavasarį norisi tokių dalykų“, – sakė I.Amilevičė.
Dažniau pirkėjai jų perka po kelis šimtus gramų, po pusę kilogramo.
„Viskas susideda – pabrango kuras, darbuotojų atlyginimai, įmonių sąnaudos ir visa kita“, – vardijo ji.
Tuo metu Karoliniškėse, Sausio 13-osios gatvėje stovinčiame uogų ir vaisių stende, trešnių kainos kiek mažesnės, tačiau vis tiek aukštos – siekia 32 eurus už kilogramą.
Kalbinti pardavėjai vardijo panašias priežastis, kodėl kaina tokia aukšta – tai pačios pirmos sezono trešnės, atvežtos iš Ispanijos.
Taip, uogos brangios, bet jas turime dar tik pirmą savaitę. Kitą savaitę jau turėtų atpigti.
„Pirmadienį bus pigiau, skirtingų rūšių trešnės kainuos ir po 24, ir po 28 eurus už kilogramą“, – žadėjo pardavėjas.
Jo teigimu, prieš metus trešnės kainavo 18 eurų. Visgi žmonės ir tokių brangių uogų neaplenkia, tačiau įsigyja po kelis šimtus gramų.
Tuo metu Šeškinės ir Kalvarijų turgavietėse trešnių kol kas nematyti, čia dominuoja šilauogės ir braškės. Šilauogių, atvežtų iš Maroko, kaina Šeškinės turguje siekia apie 7 eurus, Kalvarijų – euru daugiau. Tiesa, kai kurie prekeiviai pardavinėja jas po 10 eurų.
Kioskuose kainos panašios – prie „Iki“ parduotuvės Fabijoniškėse už kilogramą šilauogių prašoma 8 eurų.
„Man atrodo, kad jos dar turėtų atpigti – iki šešių eurų turėtų kaina nukristi. Nes buvo po 15, po 10, po 9 eurus – dabar jau 8 eurai”, – pasakojo pardavėja.
Tuo metu kilogramas graikiškų braškių turgavietėse kainuoja 4-4,50 euro.
Uogų augintojų atstovas: viskas labai normalu
Uogų augintojų asociacijos vadovas T.Gurskas pasakojo, kad tokiomis trešnių kainomis stebėtis nereikėtų.
„Tai pirmos šviežios trešnės, kurios, aišku, yra nelietuviškos. Jas reikia transportuoti, atvežti ir patiekti klientui. Užtat kaina gali būti tokia didžiulė. Nežinau, ar jos transportuotos lėktuvu ar vilkiku, bet visa tai reikia įvertinti. Kaip ir viskas brangsta, taip ir trešnės“, – pasakojo T.Gurskas.
Pasak pašnekovo, kaina priklauso ir nuo to, kaip jos užaugintos. Be to, ispaniškos trešnės pasirodo vienos pirmųjų.
„Jei ekologiškesnės, švaresnės, taip ir nutinka. Be to, Europoje labai didelis darbo jėgos trūkumas, tad uogų, atvežtų iš čia, brangimas yra didesnis. O Marokas, Čilė – tai regionai, kurie yra ne tokie brangūs“, – nurodė uogų augintojų asociacijos vadovas.
Dėl pabrangusio kuro išaugo transportavimo kaštai, taip pat brango trąšos bei darbo jėga.
„Kai uogų atsiras Lenkijoje, automatiškai bus pigiau. Pas juos ir pridėtinės vertės mokestis maistui panaikintas, tai bus gerokai pigiau, nes ir vežti taip toli nereikia. O tas, kas veža iš Ispanijos ir panašiai, aš įsivaizduoju, nepigiai nuperka, Lietuvoje moka aukštus mokesčius. Taip ir išeina, kad visi turi uždirbti“, – pasakojo jis.